Miażdżyca u osób starszych: objawy i leczenie
Dodano:

28 marca, 2023
19:04
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:04

Objawy miażdżycy u osób starszych

Miażdżyca to choroba tętnic i naczyń krwionośnych, w wyniku której dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych i utrudnionego przypływu krwi. Do nadmiernego odkładania się złogów w naczyniach krwionośnych w największym stopniu przyczynia się cholesterol LDL, potocznie określany złym cholesterolem. W przebiegu choroby dochodzi do zmniejszenia elastyczności tętnic, a także zwężeniu ich światła przez odkładanie się blaszek miażdżycowych i utrudnionego przepływu krwi, co prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych. Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która dotyczyć może całego organizmu. Oznacza to, że wystąpić może miażdżyca kończyn dolnych, aorty czy mózgu. W tym znaczeniu objawy występujące w przebiegu choroby zależą od rodzaju miażdżycy.

O miażdżycy kończyn dolnych i przewlekłym niedokrwieniu nóg świadczyć mogą objawy w postaci:

 • bladości i oziębienia skóry na kończynach dolnych, 
 • nadmiernego rogowacenia naskórka, 
 • kłucia, drętwienia i mrowienia w okolicy stóp, 
 • zmian zwyrodnieniowych paznokci, 
 • zaniku owłosienia i mięśni w stopie w przypadku długotrwałego niedokrwienia, 
 • sinienia nogi po opuszczeniu kończyny.

W schyłkowej fazie przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, która może wystąpić u osób starszych, są owrzodzenia, ogniska martwicy i zgorzel, które najczęściej zlokalizowane są na pierwszym i piątym palcu, a rzadziej na pięcie czy grzbiecie stopy. Co ważne jednak, zmiany martwicze zazwyczaj pojawiają się w wyniku uderzenia, skaleczenia, otarcia lub oparzenia.

W przypadku miażdżycy aorty z kolei pojawić się mogą objawy, wśród których wymienia się:

 • ból w klatce piersiowej,
 • trudności z koncentracją, 
 • szybszą męczliwość, pojawiającą się nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym,
 • trudności z zapamiętywaniem, 
 • pogorszenie samopoczucia.

Dodatkowo w przebiegu zmian miażdżycowych aorty pojawić się mogą również mniej oczywiste, niecharakterystyczne objawy. W tym znaczeniu osoby starsze uskarżać się mogą na uczucie duszności, wzdęcia, nudności i wymioty, utratę apetytu, a także ból promieniujący w kierunku nóg.

Miażdżyca dotyczyć może tętnic szyjnych. W przypadku miażdżycy tętnicy szyjnych objawami choroby są:

 • dezorientacja, 
 • przejściowe niedowłady, 
 • trudności z mówienie,
 • zaburzenia pamięci, 
 • omdlenia, 
 • przejściowe problemy z prawidłowym widzeniem, 
 • silne bóle oraz zawroty głowy. 

Miażdżyca może dotyczyć również naczyń krwionośnych w mózgu. U osób starszych objawami miażdżycy mózgu są zazwyczaj:

zaburzenia równowagi, 
nawracające bóle głowy, którym mogą towarzyszyć zawroty, 
zaburzenia czucia w kończynach, 
spadek siły mięśniowej, 
zaburzenia widzenia, 
drżenie mięśni, 
obniżone samopoczucie, 
problemy z pamięcią oraz koncentracją, 
mikroudary, czyli przemijające ataki niedokrwienne.
Co ważne, w przebiegu zaawansowanej miażdżycy mózgu pojawić się mogą również objawy w postaci zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, które mogą być mylone z początkowym stadium choroby psychicznej. Z tego względu nietypowe objawy nie powinny być w żadnym przypadku bagatelizowane, lecz zgłoszone lekarzowi i poddane diagnostyce.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie miażdżycy u osób starszych

Wdrożenie odpowiedniego leczenia wiąże się z koniecznością rozpoznania miażdżycy, która przez wiele lat może rozwijać się bez dawania jakichkolwiek objawów. Z tego względu osoby w podeszłym wieku i znajdujące się w grupie ryzyka powinny profilaktycznie wykonywać badania na miażdżycę, które pozwolą na wczesne wykrycie zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Leczenie miażdżycy stanowi proces kompleksowy. Terapia zazwyczaj obejmuje farmakoterapię pod postacią statyn, leków przeciwzakrzepowych I rozszerzających naczynia krwionośne, a także medykamentów zmniejszających lepkość krwi oraz agregację płytek. Niemniej jednak równie istotne jest wdrożenie zmian żywieniowych i wprowadzenie diety przy miażdżycy, a także rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej w życiu starszej osoby poprzez ćwiczenia przy miażdżycy. Dodatkowo niezwykle istotne jest wdrożenie leczenia chorób współistniejących, które zwiększają ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, do których należą: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia. W przypadku zaawansowanych zmian miażdżycowych konieczne może okazać się leczenie operacyjne, które polega na poszerzeniu wewnątrznaczyniowym ścian naczynia, usunięciu nagromadzonej blaszki miażdżycowej bądź wszczepieniu by-passów. Należy jednak wskazać, że u niektórych osób starszych, ze względu na choroby współistniejące, leczenie operacyjne nie zawsze jest możliwe.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Giec L., „Choroba niedokrwienna serca”, Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2003
 2. Bielecki K., „Wiek jako czynnik ryzyka leczenia chirurgicznego chorych w podeszłym wieku”, Postępy Nauk Medycznych 11/2008
 3. Beręsewicz A., Skierczyńska A., „Miażdżyca - choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej”, Choroby Serca i Naczyń, 2006, tom 3, nr 1
 4. Pasierski T., „Patogeneza miażdżycy i występowania zdarzeń wieńcowych”, Postępy Nauk Medycznych 1/2002
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację