Dieta przy łuszczycy – co jeść a czego unikać?
Dodano:

27 stycznia, 2023
09:32
Zaktualizowano:

3 marca, 2023
14:08

Jaka dieta przy łuszczycy?

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym, o nieznanej do końca etiologii. Wśród czynników determinujących wystąpienie dermatozy wymienia się między innymi uwarunkowania genetyczne, przebyte infekcje, przewlekły stres oraz nieodpowiednią dietę. Łuszczyca jest jednym ze schorzeń, które ma ogromny wpływ na stan psychiczny chorego. Zmiany skórne powodują duży dyskomfort, są powodem kompleksów, wycofania społecznego, a ponadto mogą wywoływać dolegliwości bólowe. W zależności od charakteru i umiejscowienia zmian wyróżniamy różne typy łuszczycy, np. łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczycę miejsc intymnych, łuszczycę dłoni oraz paznokci czy łuszczycę twarzy.

Leczenie łuszczycy polega na terapii farmakologicznej i przyjmowaniu odpowiednich leków na łuszczycę, jednak istotnym uzupełnieniem farmakologii jest prawidłowe żywienie. Dieta przy łuszczycy nie tylko łagodzi objawy choroby, ale również pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które w przebiegu łuszczycy są wysoce niewskazane. Otyłość może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby i zaostrzać jej stan, a co więcej – w bezpośredni sposób przyczynia się do groźnych powikłań sercowo-naczyniowych. 

Jaka dieta przy łuszczycy jest zalecana? Nie ma jednoznacznych zaleceń, kluczowe są podstawowe zasady racjonalnego żywienia. Dieta przy łuszczycy powinna być urozmaicona, bogata w cenne substancje odżywcze i wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, bogata w odpowiednią ilość antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami, produkty o właściwościach przeciwzapalnych, świeże warzywa i owoce. Istotna jest również właściwa podaż witaminy D, która wykazuje pozytywny wpływ na objawy dermatozy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czego nie jeść przy łuszczycy?

Chorzy na łuszczycę powinni wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą zaostrzać stan zapalny w organizmie, a nawet osłabiać działanie leków. Takie właściwości wykazuje między innymi alkohol, dlatego należy go unikać. W diecie osoby chorej na łuszczycę nie ma również miejsca na wysokoprzetworzoną żywność, słodkie i słone, wysokokaloryczne przekąski, cukry proste i nadmiar tłuszczy zwierzęcych.

Czego nie jeść przy łuszczycy?

  • żywności wysokoprzetworzonej z dużą ilością konserwantów,
  • fast-foodów i gotowych dań z tłuszczami trans,
  • słonych przekąsek,
  • słodkich napojów gazowanych,
  • tłustych potraw,
  • czerwonego mięsa,
  • czekolady, słodyczy,
  • alkoholu,
  • serów pleśniowych,
  • ostrych przypraw,
  • nadmiaru kofeiny,
  • fasoli i grochu.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co jeść przy łuszczycy?

Włączenie do diety produktów korzystnych przy łuszczycy może w znacznym stopniu złagodzić objawy choroby. 

Dieta przy łuszczycy powinna zawierać między innymi:

  • kwasy omega-3 wykazujące działanie przeciwzapalne – tłuste ryby morskie, oleje roślinne (głównie lniany, rzepakowy i kukurydziany), orzechy włoskie, nasiona dyni,
  • antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki – różnokolorowe, świeże warzywa i owoce (maliny, winogrona, jagody, żurawina, szpinak, natka pietruszki),
  • błonnik regulujący metabolizm i wspierający mikroflorę jelitową – zbożowe produkty pełnoziarniste.

W przebiegu łuszczycy istotne jest nawadnianie organizmu, przy czym zaleca się ograniczenie kawy i słodkich napojów. Co pić przy łuszczycy? Rekomendowane są lekkie herbatki ziołowe i owocowe, soki warzywne, woda oraz zielona herbata. Warto również wprowadzić suplementację, która pomoże uzupełnić mikro- i makroelementy. Szczególnie ważne są cynk, selen, witaminy z grupy B oraz witamina D. Suplementację warto skonsultować z lekarzem i ustalić bezpieczną dawkę. Wspomniane substancje odżywcze można również dostarczać z pożywieniem. W jakich produktach je znajdziesz?

  • cynk – indyk, jaja, żółte sery, pestki dyni,
  • selen – ziarna zbóż, wątróbka, kasza gryczana, nasiona słonecznika, skorupiaki i ryby morskie, orzechy,
  • witaminy z grupy B – natka pietruszki, buraki, brokuły, kapusta, kalafior, borówki, awokado.

Dieta przy łuszczycy – przepisy

Przykładowe przepisy w diecie przy łuszczycy to np.:

Płatki owsiane z owocami.

Pół szklanki płatków owsianych zalej szklanką wrzącej wody i zagotuj. Odstaw na ok. 15 minut, dzięki czemu płatki się zaparzą i zmiękną. Dodaj ulubione owoce, świeże lub suszone, np. rodzynki, morele, maliny czy winogrona, dopraw do smaku według uznania i to wszystko – pożywne, zdrowe i sycące śniadanie gotowe.

Sałatka z kaszą gryczaną, łososiem i brokułem.

Ugotuj różyczki brokuła i kaszę gryczaną, przełóż je do naczynia, dodaj kawałki łososia, kilka listków szpinaku, rukolę, połówki pomidorków koktajlowych. Całość polej dressingiem na bazie musztardy, oliwy z oliwek i soku z cytryny.

Choć dieta ma duży wpływ na łagodzenie objawów choroby, warto zaznaczyć, że jadłospis przy łuszczycy powinien uwzględniać nie tylko tę jedną jednostkę chorobową, ale też inne choroby towarzyszące, ogólny stan chorego, ewentualne nietolerancje pokarmowe i alergie oraz ciążę. Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, najlepszym sposobem na skomponowanie racjonalnej diety, odpowiadającej na potrzeby organizmu i uwzględniającej wszelkie wykluczenia, jest skorzystanie z pomocy doświadczonego dietetyka.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Stawczyk, A. Szczerkowska-Dobosz, O. Komorowska, M. Dobosz, A. Maciejewska-Radomska, Znaczenie diety w łuszczycy — przewlekłej układowej chorobie zapalnej, https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28690
  2. A. Owczarczyk-Saczonek, W. Placek, Czy dieta w łuszczycy ma znaczenie?, https://www.researchgate.net/profile/Agnieszka-Owczarczyk-Saczonek/publication/276113652_Is_the_diet_important_for_psoriasis/links/579c334808ae80bf6ea34789/Is-the-diet-important-for-psoriasis.pdf
  3. K. Antosik, E. Krzęcio-Nieczyporuk, B. Kurowska-Socha, Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2017/hyg-2017-2-131.pdf
Udostępnij artykuł:
Nina28
14 grudnia 2023, 0:58
Trzymam się diety i moge potwierdzić, że pomaga ona jakoś utrzymać w ryzach te choróbsko. Wiem co mówię, bo czasem zdarzało się, że popłynęłam z tematem jedzonka i odpuściłam sobie zdrowsze jedzenie, a wtedy pogarszał się stan skóry. Inna sprawa to też, to że poza tym, że składniki dostarcza się wewnętrznie to od siebie dodam, że zewnętrznie też warto. Mam ŁZS skóry głowy i bardzo ratuje mnie Psorisel przykładowo.
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację