Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Czy e-recepta jest legalna?

Od wielu lat na polskim rynku można spotkać e-recepty. To elektroniczne dokumenty wystawiane po wizycie u lekarza. Na ich podstawie można wykupić leki w dowolnej aptece. To, co na początku było nowością, od 8 stycznia 2020 roku jest jedyną możliwością. Od tego momentu e-recepta to jedyny dokument, który uprawnia do nabycia leków. Co legalizuje instytucję e-recepty i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym dokładnie jest e-recepta?

E-recepta to w pełni legalny dokument, który jest odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej. Te ostatnie zostały wycofane z obiegu na początku stycznia 2020 roku. Od tego czasu honorowane są już tylko recepty wystawiane przez lekarzy w formie elektronicznej. Na ich podstawie można wykupić leki w dowolnie wybranej aptece. W zależności od rodzaju medykamentów, receptę można zrealizować w swoim imieniu lub w imieniu innej osoby. Pacjenci nie muszą obawiać się recept elektronicznych. To wygodny i legalny dokument, który stał się zamiennikiem recept papierowych.

Na dokumencie znajdują się kluczowe informacje, w tym m.in.:

  • dane pacjenta;
  • dane lekarza odpowiedzialnego za wystawienie recepty;
  • kod recepty;
  • nazwy leków i liczba opakowań;
  • wskazania dotyczące dawkowania.

Podstawy prawne

Instytucja e-recepty w Polsce wciąż ewoluuje. Przepisy z nią związane są dostosowywane do międzynarodowych norm prawnych i standardów. Obecnie w Polsce e-recepty regulują takie przepisy prawne jak: Rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz Ustawa - Prawo farmaceutyczne. Lekarze są zobowiązani do postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami w obszarze wykonywania badań lekarskich oraz przepisywania leków.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Czy to w pełni legalne?

Oczywiście. E-recepta to nie tylko legalna, ale również jedyna obowiązująca w Polsce forma przepisywania leków w trakcie tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim lub podczas konsultacji online, lub usługi recepty online. Oznacza to, że lekarz dowolnej specjalności może wystawić receptę bez konieczności odbywania wizyty stacjonarnej. W określonych przypadkach wystarczająca jest recepta online. To usługa, która polega na wypełnieniu formularza medycznego. Na bazie informacji w nim zawartym (tak jak na podstawie wywiadu medycznego) lekarz weryfikuje zasadność przepisania leków. To sprawdzony wybór w przypadku kobiet, które muszą przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub osób cierpiących na choroby przewlekłe. W prosty i szybki sposób można zapewnić sobie dostęp do leków, wybierając legalną i bezpieczną receptę online w zaufanej placówce medycznej.

Nielegalny handel e-receptami

W ostatnich latach pewnym zagrożeniem staje się handel nielegalnymi e-receptami. To sprawia, że pacjent powinien dokładnie zweryfikować historię placówki oraz opinie na jej temat. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemności. Ponadto korzystanie ze sprawdzonych źródeł pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz zadbanie o ich stan zdrowia. Korzystanie z wirtualnych przychodni jest legalne, jednak należy być dobrze przygotowanym. Wszystko dlatego, że w ten sposób można przepisywać m.in. leki psychotropowe, antykoncepcję hormonalną, antykoncepcję awaryjną i leki narkotyczne. Firma świadcząca usługi recepty online zawsze na pierwszym miejscu powinna stawiać stan zdrowia pacjenta.

Gdzie sprawdzić e-receptę?

Wygodny system sprawia, że nawet lekarz rodzinny widzi, jakie recepty zostały przepisane pacjentowi. Dostęp do tych informacji ma również zainteresowana osoba, która przyjmuje leki. Zarówno zrealizowane, jak i niezrealizowane e-recepty widoczne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zgubienia dokumentu. To wygodne rozwiązanie z punktu widzenia: pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Internetowe Konto Pacjenta jest bezpośrednio połączone z aplikacją mObywatel, w której również można sprawdzać swoje e-recepty. Ponadto w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta, może on otrzymać kod recepty w formie wiadomości SMS lub dokument PDF na maila. Podczas wizyty stacjonarnej można poprosić o papierowy wydruk informacyjny.

Źródła:
  1. Flis, M. (2020). E-recepta – element cyfryzacji publicznego systemu zdrowia. Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, UJ / Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.
  2. eZdrowie.gov.pl. (2023). E-recepta. Dostępne pod adresem: https://ezdrowie.gov.pl/29
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację