Czy e-recepta jest legalna?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
16:37
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:35

Czym dokładnie jest e-recepta?

E-recepta to w pełni legalny dokument, który jest odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej. Te ostatnie zostały wycofane z obiegu na początku stycznia 2020 roku. Od tego czasu honorowane są już tylko recepty wystawiane przez lekarzy w formie elektronicznej. Na ich podstawie można wykupić leki w dowolnie wybranej aptece. W zależności od rodzaju medykamentów, receptę można zrealizować w swoim imieniu lub w imieniu innej osoby. Pacjenci nie muszą obawiać się recept elektronicznych. To wygodny i legalny dokument, który stał się zamiennikiem recept papierowych.

Na dokumencie znajdują się kluczowe informacje, w tym m.in.:

  • dane pacjenta;
  • dane lekarza odpowiedzialnego za wystawienie recepty;
  • kod recepty;
  • nazwy leków i liczba opakowań;
  • wskazania dotyczące dawkowania.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podstawy prawne

Instytucja e-recepty w Polsce wciąż ewoluuje. Przepisy z nią związane są dostosowywane do międzynarodowych norm prawnych i standardów. Obecnie w Polsce e-recepty regulują takie przepisy prawne jak: Rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz Ustawa - Prawo farmaceutyczne. Lekarze są zobowiązani do postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami w obszarze wykonywania badań lekarskich oraz przepisywania leków.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy to w pełni legalne?

Oczywiście. E-recepta to nie tylko legalna, ale również jedyna obowiązująca w Polsce forma przepisywania leków w trakcie tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim, podczas konsultacji online lub usługi recepty online. Oznacza to, że lekarz dowolnej specjalności może wystawić receptę bez konieczności odbywania wizyty stacjonarnej. W określonych przypadkach wystarczająca jest recepta online. To usługa, która polega na wypełnieniu formularza medycznego. Na bazie informacji w nim zawartym (tak jak na podstawie wywiadu medycznego) lekarz weryfikuje zasadność przepisania leków. To sprawdzony wybór w przypadku kobiet, które muszą przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub osób cierpiących na choroby przewlekłe. W prosty i szybki sposób można zapewnić sobie dostęp do leków, wybierając legalną i bezpieczną receptę online w zaufanej placówce medycznej.

Nielegalny handel e-receptami

W ostatnich latach pewnym zagrożeniem staje się handel nielegalnymi e-receptami. To sprawia, że pacjent powinien dokładnie zweryfikować historię placówki oraz opinie na jej temat. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemności. Ponadto korzystanie ze sprawdzonych źródeł pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz zadbanie o ich stan zdrowia. Korzystanie z internetowych przychodni jest legalne, jednak należy być dobrze przygotowanym. Wszystko dlatego, że w ten sposób można przepisywać m.in. antykoncepcję hormonalną, antykoncepcję awaryjną. Firma świadcząca usługi recepty online zawsze na pierwszym miejscu powinna stawiać stan zdrowia pacjenta.

Gdzie sprawdzić e-receptę?

Wygodny system sprawia, że nawet lekarz rodzinny widzi, jakie recepty zostały przepisane pacjentowi. Dostęp do tych informacji ma również zainteresowana osoba, która przyjmuje leki. Zarówno zrealizowane, jak i niezrealizowane e-recepty widoczne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zgubienia dokumentu. To wygodne rozwiązanie z punktu widzenia: pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Internetowe Konto Pacjenta jest bezpośrednio połączone z aplikacją mObywatel, w której również można sprawdzać swoje e-recepty. Ponadto w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta, może on otrzymać kod recepty w formie wiadomości SMS lub dokument PDF na maila. Podczas wizyty stacjonarnej można poprosić o papierowy wydruk informacyjny.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Flis, M. (2020). E-recepta – element cyfryzacji publicznego systemu zdrowia. Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, UJ / Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.
  2. eZdrowie.gov.pl. (2023). E-recepta. Dostępne pod adresem: https://ezdrowie.gov.pl/29
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację