E-recepta straciła ważność
Dodano:

12 kwietnia, 2023
16:32
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:37

Czy e-recepta może stracić ważność?

E-recepta to dokument, na podstawie którego kupuje się leki w aptece. Termin jej ważności oraz inne kluczowe aspekty regulują Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie recept, oraz Ustawa - Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z jego zapisami każda e-recepta ma określony termin ważności. Ten różni się w zależności od rodzaju przepisywanych preparatów medycznych. Standardowo termin realizacji recepty wynosi 30 dni. W określonych przypadkach może to być: 7, 120, a nawet 365 dni. Dany typ e-recepty ma z góry określony termin ważności.

Gdzie sprawdzić ile wynosi termin ważności recepty?

Termin ważności recepty zaczyna upływać wraz z momentem jej wystawienia, o ile lekarz na dokumencie nie wpisał daty realizacji innej, niż data wystawienia dokumentu. Można to sprawdzić na e-recepcie. Dokument ten widoczny jest po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta, na papierowym wydruku recepty, na dokumencie PDF lub też w aplikacji mObywatel. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie otrzymujemy e-receptę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie recepty są ważne przez 30 dni?

W większości przypadków e-recepty ważne są przez 30 dni od daty wystawienia. Po upływie tego czasu nie ma możliwości wykupienia leku i realizacji dokumentu. W związku z tym pacjent nie powinien czekać do ostatniej chwili z wykupieniem preparatów medycznych zaleconych przez lekarza. Co ciekawe, tego typu e-recepta może być wystawiona również od konkretnej daty. Oznacza to, że termin ważności 30 dni nie jest liczony od daty wystawienia e-recepty, ale od wskazanej przez lekarza daty realizacji od dnia. Wówczas od tego dnia liczy się 30 dni. Tego typu rozwiązanie stosuje się m.in. w przypadku leków przyjmowanych na choroby przewlekłe.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie recepty są ważne przez 120 dni?

E-recepta na preparaty immunologiczne jest ważna przez 120 dni. Do tej grupy środków farmakologicznych zaliczane sa m.in. szczepionki.

Tylko 7 dni na wykupienie antybiotyku

Pacjenci zdecydowanie najmniej czasu mają na wykupienie antybiotyku. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia dokument ważny jest przez 7 dni od daty wystawienia recepty. Jest to związane z tym, że antybiotyk przepisuje się na konkretne schorzenie. Możliwość realizacji dokumentu w późniejszym terminie zwiększałaby ewentualne ryzyko niewłaściwego przyjmowania leków.

Czy e-recepta może być ważna przez 365 dni?

W określonych przypadkach e-recepta może być ważna przez 365 dni. Tego typu dokument otrzymują pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Lekarz na tego typu dokumencie musi wskazać, że recepta ważna jest przez 365 dni. Robi się to poprzez wpisanie odpowiedniej daty realizacji do danego dnia. Jednocześnie lekarz może przepisać dawkę leku na maksymalnie 360 dni kuracji. Jednorazowo w aptece można nabyć zapas leku na 180 dni leczenia. Oznacza to, że w przypadku recepty ważnej 365 dni należy minimum dwukrotnie udać się do apteki po dany lek wypisany przez lekarza. Mimo długiej ważności e-recepty, pierwsze opakowanie leku pacjent powinien wykupić już w ciągu 30 dni od jej wystawienia.

Ważność recepty transgranicznej

Recepta transgraniczna to dokument, który jest wystawiany w kraju Unii Europejskiej i można zrealizować ją w innym państwie należącym do wspólnoty. W tym wypadku jej ważność wynosi 30 dni.

Co zrobić, gdy termin ważności recepty minął?

Po przeterminowaniu e-recepty jedynym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lekarzem. Nie mam możliwości poprawienia e-recepty, wymaganej jest ponowne wystawienie. W tym celu można umówić się na wizytę stacjonarną lub zdecydować się na zdalną konsultację medyczną. Ważna recepta pozwala na wykupienie niezbędnych środków farmakologicznych w dowolnie wybranej aptece.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). Jak długo ważna jest e-recepta. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację