Zapalenie spojówek - krople do oczu na receptę
Dodano:

30 marca, 2022
10:30
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:44
Zapalenie spojówek

Wbrew pozorom zapalenie spojówek to jedno z częstszych schorzeń, które dotykają ludzkiego narządu wzroku. Szacuje się, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu boryka się z dyskomfortem związanym z rozwojem zapalenia na spojówkach. Obecna medycyna zwraca uwagę na to, że istnieją różne rodzaje zapalenia spojówek. Klasyfikuje się je w zależności od czynnika, który je wywołuje. Poniżej przedstawiono podstawowe zestawienie rodzajów zapalenia spojówek.

Bakteryjne zapalenie spojówek

W badaniach klinicznych o bakteryjnym zapaleniu spojówek mówimy najczęściej. Przyczyny zapalenia spojówek typu bakteryjnego to przede wszystkim negatywne działanie gronkowców i paciorkowców. W przebiegu choroby obserwowana jest wydzielina ropna, która zlokalizowana jest w worku łzowym i spojówkowym. Ze względu na swoją konsystencję skleja ona powieki pacjenta. Ponadto zakażeniu bakteryjnemu towarzyszą takie objawy jak: brodawki, krwiste wybroczyny, czy też żółte plamy. Co ciekawe, w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek rzadko odnotowuje się przekrwienie oka, czy też obrzęk spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek

Drugim z często występujących rodzajów jest zapalenie spojówek, które ma podłoże alergiczne. W zaawansowanych stadiach lub w silnym przebiegu choroby może występować nawet ostre alergiczne zapalenie spojówek. Za jego występowanie odpowiadają alergeny, które oddziałują na organizm ludzki. Reakcją obronną organizmu jest stan zapalny, który dotyka spojówek. Podstawowe objawy tego rodzaju zapalenia spojówek to: obrzęk, nadmierne łzawienie, czy też świąd.

Niestety objawy te mogą towarzyszyć pacjentom przez okrągły rok, a najczęściej nasilają się w czasie wiosny. To wtedy organizm narażony jest na dodatkowe alergeny w postaci pyłków roślin. Inne alergeny uczulające to m.in. niektóre leki, środki chemiczne, czy też kosmetyki. Podstawowym objawom może towarzyszyć także katar sienny.

Wirusowe zapalenie spojówek

Za wirusowe zapalenia spojówek najczęściej odpowiadają adenowirusy. To one wywołują infekcje górnych dróg oddechowych pacjenta. Zapalenie spojówek tego typu jest następstwem przebycia zapalenia ucha lub zapalenia gardła. Charakterystycznym objawem dla wirusowego zapalenia jest mocne przekrwienie spojówek, a także świąd, obfita wydzielina, obrzęk, a nawet uczucie ciała obcego w naszym oku. To bardzo dyskomfortowe i z czasem nacieki pojawiają się także na rogówce.

Kolejne objawy zapalenia spojówek wirusowego to m.in.: światłowstręt, powiększone węzły chłonne, łzawienie i nasilający się ból. Leczenie zapalenia spojówek wywołanego wirusami jest bardziej wymagające i może trwać nawet powyżej trzech tygodni. Chorobą można zarazić się m.in. przez dotyk, dlatego w trakcie infekcji rekomenduje się wyeliminowanie z użytkowania kosmetyków do oczu.

Zapalenie spojówek - krople do oczu na receptę

Atopowe zapalenie spojówek i zespół suchego oka

Medycyna wyróżnia także atopowe zapalenie spojówek oraz zespół suchego oka. Schorzenie wywoływane jest zaburzonym działaniem filmu łzowego, np. nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Atopowe zapalenie spojówek wywołane jest przez działanie alergenów i często borykają się z nim osoby, które równolegle cierpią na atopowe zapalenie skóry.

Do objawów zespołu suchego oka zalicza się poczucie “piasku” pod powiekami, pieczenie oczu, podrażnienie spojówek, obrzęk powiek, czy też nadwrażliwość na światło. Dolegliwość często dotyczy osób, które przez długi czas pracują przy komputerze, czytają, oglądają telewizję lub przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. W związku z tym zespół suchego oka często dotyka pracowników biurowych. Kolejną przyczyną jego występowania mogą być zabiegi na oczy, czy też stosowanie wybranych leków. Ulgę przy zespole suchego oka może dać pacjentowi częste zamykanie powiek i mruganie, a także robienie sobie przerw w pracy biurowej lub przy czytaniu książki. Przy tym schorzeniu wykorzystuje się także krople do oczu w postaci tzw. sztucznych łez.

Inne rodzaje schorzenia

Mniej popularne, jednak wciąż występujące w społeczeństwie rodzaje zapalenia spojówek to:

 • sezonowe zapalenie spojówek;
 • zapalenie spojówek towarzyszące;
 • wiosenne zapalenie spojówek;
 • olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek;
 • rzeżączkowe zapalenie spojówek;
 • grzybicze zapalenie spojówek.

Profilaktyka – jak ograniczyć ryzyko występowania zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówki to jedna z najczęstszych chorób oczu. Występuje powszechnie, jednak są sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, czy też zredukować negatywne objawy tego, gdy już zachorujemy. W celu uniknięcia zapalenia spojówek, warto uwzględnić takie zasady jak:

 • unikanie dotykania oczu bez wyraźnej potrzeby;
 • unikanie pocierania oczu pomimo świądu;
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych;
 • usuwanie wydzieliny wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym i unikanie dodatkowego kontaktu z tym przedmiotem;
 • w przypadku zakażenia stosowanie się do wskazań lekarza;
 • do przemywania oczu używanie tylko preparatów dostępnych w aptece, a nie rumianku lub herbaty, które mogą podrażniać spojówki;
 • zadbanie o prawidłową higienę oczu;
 • dobrać dobre soczewki kontaktowe;
 • wykorzystywanie kropli do oczu;
 • unikanie chodzenia na basen w trakcie przechodzenia infekcji;
 • unikanie kontaktu z zakażonymi osobami;
 • dbanie o prawidłową długość snu;
 • redukowanie wystawiania organizmu na nadmierny i długotrwały stres.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

Ryzyko rozwoju zapalenia spojówek u pacjenta wzrasta w przypadku kontaktu z zakażonym przedmiotem lub przechodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto wpływ na występowanie choroby mogą mieć dym, opary, czy też światło, które wpływają negatywnie na kondycję gałki ocznej oraz mogą powodować dodatkowe dolegliwości oczu. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania podaje się także: nerwicę, nadmierny stres, brak snu, nieskorygowaną wadę wzroku, czy też stosowanie źle dobranych soczewek kontaktowych, które korygują wadę wzroku.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zapalenie spojówek – objawy

Pierwsze objawy zapalenia spojówek mogą nieco różnić się w zależności od tego, czym jest ono spowodowane. W związku z tym prawidłowa diagnoza może być postawiona tylko w trakcie konsultacji medycznej, a największą skuteczność leczenia dają preparaty dostępne na receptę. Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie oczu, pieczenie i świąd.

Inne charakterystyczne objawy, które występują przy większości rodzajów zapalenia spojówek to:

 • łzawienie;
 • kłucie;
 • grudki na spojówkach;
 • obrzęk;
 • poczucie obcego działa;
 • poczucie piasku pod oczami;
 • pojawiająca się wydzielina;
 • znamiona barwnikowe spojówek.

Ostre zapalenie spojówek może objawiać się silnym obrzękiem powiek oraz dolegliwościami bólowymi. Wówczas niezbędne może być leczenie antybiotykami, a stan zapalny spojówek może utrzymywać się przez kilka tygodni. Objawy utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni już po ustaniu stanu zapalnego.

Zapalenie spojówek - krople do oczu na receptę

Leczenie zapalenia spojówek

Podstawą wdrożenia leczenia jest prawidłowa diagnoza. Zapalenie spojówek może dawać podobne objawy co inne choroby oczu, dlatego warto udać się do specjalisty. Terapia będzie różniła się w zależności od tego, jakie podłoże schorzenia zostanie rozpoznane. Podstawą jest zawsze leczenie objawowe i próba poradzenia sobie z zapaleniem z wykorzystaniem preparatów dostępnych bez recepty i kropli do oczu. Jeżeli taka kuracja nie przynosi rezultatów, to w leczeniu niezbędne może być wdrożenie leków dostępnych na receptę i antybiotyków. Wysoką skutecznością w określonych przypadkach wykazują się antybiotyki w postaci roztworów i kropli do oczu.

Leczenie przyczynowe przynosi dość dobre rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet w przypadku poprawy nie można podjąć samodzielnej decyzji o zakończeniu leczenia i odstawieniu preparatów. Kuracja powinna być kontynuowana do samego końca. W przeciwnym razie objawy mogą powrócić i niezbędne będzie wdrożenie kolejnej terapii. Czas leczenia i jego intensywność zależą m.in. od tego, czym jest zapalenie spojówek spowodowane.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówki wymaga leczenia sulfonamidami lub antybiotykami w postaci kropli i maści. Do popularnych medykamentów tego typu należą: Tobrex, Gentamicin, Biodacyna, Chloramphenicol, czy Neomycinum. Jeżeli kuracja nie daje rezultatów, a przekrwienie spojówki i inne objawy się utrzymują, to wówczas może być niezbędne wykonanie posiewu z worka spojówkowego. Antybiotyków używa się tylko po ostatecznej diagnozie.

Leczenie – zapalenie spojówek wirusowe

W przypadku wirusów stosuje się przede wszystkim leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i krople odkażające. W ten sposób jednocześnie minimalizuje się ryzyko występowania zakażenia bakteryjnego i leczy zakażenie wirusowe.

Zespół suchego oka i krople do oczu

Pacjenci borykający się z zespołem suchego oka powinni dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ponadto przy tym schorzeniu wykorzystuje się tzw. sztuczne łzy w postaci kropel. Przy pracy biurowej rekomenduje się robienie regularnych przerw.

Alergiczne zapalenia spojówek – leczenie

Przy tym schorzeniu pacjent przyjmuje leki przeciwhistaminowe miejscowo, a w przypadku zaostrzenia choroby rekomenduje się leki doustne. W skrajnych przypadkach niezbędne jest odczulanie pacjenta, jednak taką decyzję każdorazowo podejmuje lekarz prowadzący.

Recepta online – krople do oczu

Przygotowaliśmy dla Ciebie profesjonalną usługę recepty online. To możliwość odbycia zdalnej konsultacji medycznej, gdzie specjalista sprawdzi Twój stan zdrowia i w uzasadnionym przypadku wystawi e-receptę na zakup preparatów medycznych. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz udawać się do stacjonarnej poradni. W ten sposób zaoszczędzisz cenny czas i nerwy. Recepta online to optymalny wybór w obecnych czasach, gdzie dostęp do specjalistów z zakresu medycyny jest utrudniony.

W trakcie zapisu na receptę online warto dokładnie wypełnić formularz pacjenta oraz wskazać swoje objawy i historię przyjmowanych preparatów. Pozwoli to na trafną ocenę przypadku przez specjalistę i wystawienie e-recepty. Jeżeli kontynuujesz leczenie lub profilaktykę z kroplami do oczu dostępnymi na e-receptę, to jej wystawienie powinno być formalnością. Wystarczy skorzystać z naszej recepty online. Odpowiadamy szybko, dzięki czemu z powodzeniem będziesz kontynuować leczenie.

Realizacja e-recepty w dowolnej aptece

E-recepta to praktyczny dokument. Z powodzeniem można zrealizować ją w dowolnie wybranej aptece, a dostęp do e-recept każdy z pacjentów ma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Znajdują się tam zarówno aktualne e-recepty, jak i te zrealizowane w przeszłości. Pozwala to na dokładne odtworzenie przebiegu wcześniejszych schorzeń i historii przyjmowanych leków. Ta wiedza może być kluczowa dla lekarza.

Przed rozpoczęciem używania jakiegokolwiek leku, należy zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania. Każdy lek może powodować działania niepożądane, dlatego decyzję o przyjmowaniu leków dostępnych na receptę podejmuje lekarz po indywidualnej konsultacji medycznej. Dotyczy to także kropli do oczu. Powinny być wykorzystywane tylko zgodnie ze wskazówkami lekarza. Jeżeli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to odstaw krople i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać zdrowiu lub życiu pacjenta.

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi recepty online. Pomożemy Ci poradzić sobie z zapalaniem spojówek wywołanym różnymi czynnikami. Krople do oczu z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w codziennej profilaktyce, jeżeli dużo pracujesz przy komputerze, w środowisku z dymem i oparami lub też w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Holmberg, B. (2018). Zapalenie spojówek jako "okno diagnostyczne" w chorobach układowych.
 2. Balicka, A., & Balicki, I. (2015). Plazmocytarne zapalenie spojówek.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację