Noctis
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ma postać tabletek powlekanych i dostępny jest tylko na receptę. Za działanie leku odpowiada substancja czynna doksylamina w postaci wodorobursztynianu. Preparat wskazany jest w przypadku krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
bezsenność |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
12,5 mg |
Substancja czynna: |
doksylamina w postaci wodorobursztynianu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Noctis to lek przeciwhistaminowy o działaniu nasennym. Przeznaczony jest do stosowania ogólnego. Preparat ma postać tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną doksylaminę. Należy ona do grupy leków przeciwhistaminowych. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Noctis stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności, w tym szczególnie w przypadku trudności z zasypianiem, wczesnego budzenia w godzinach porannych lub częstych przebudzeń nocnych. O zasadności wdrożenia tabletek Noctis w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie środek Noctis dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Zawiera ono 14 tabletek, a każda z nich po 12,5 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Noctis nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Jego cena zależy od marży narzuconej przez aptekę i jest to:
Noctis (12,5 mg, 14 tabletek powlekanych) - 24,95 PLN.
Podstawowym składnikiem leku Noctis jest substancja czynna doksylamina w postaci wodorobursztynianu. Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, hydroksypropyloceluloza o niskim stopniu podstawienia, dwutlenek tytanu E171, hypromeloza 6 mPA*s, czerwień koszenilowa, lak E124, makrogol 6000 i talk.
Stosowanie i dawkowanie leku powinno być ustalane przez lekarza. To on wskazuje dawkę leku Noctis, która jest skuteczna terapeutycznie i bezpieczna dla pacjenta. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.
Standardowa zalecana dawka u osób dorosłych to jedna tabletka przyjmowana 30 minut przed snem. Dawka może być zwiększona do 2 tabletek przyjmowanych 30 minut przed snem, jeżeli początkowa dawka nie zapewniła wystarczającego łagodzenia objawów bezsenności. Maksymalna dawka dobowa to 25 mg substancji czynnej, czyli dwie tabletki. Po uzyskaniu poprawy lub w trakcie występowania senności w ciągu dnia należy zmniejszyć dawkę leku do 1 tabletki na dobę. Powinna ona być przyjmowana minimum 8 godzin przed planowaną pobudką.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Noctis. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza. Preparat może być stosowany maksymalnie do 7 dni z rzędu bez ponownej konsultacji medycznej. Pacjenci w podeszłym wieku, a także z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby mogą wymagać indywidualnego dawkowania.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Noctic u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Może to powodować działania niepożądane ze strony noworodka oraz karmionego dziecka. Zawsze przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Wraz ze stosowaniem leków przeciwhistaminowych mogą pojawiać się działania niepożądane. Tak też jest w przypadku preparatu Noctis. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Odnotowywane do tej pory działania niepożądane leku Noctis to m.in.:
znaczne zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi;
obniżenie odporności na zakażenia;
zakażenie z objawami gorączki i poważnym pogorszeniem stanu ogólnego — należy skontaktować się z lekarzem;
gorączka z miejscowymi objawami zakażenia (np.: ból gardła, ból w drogach moczowych) - należy skontaktować się z lekarzem;
senność;
zawroty głowy;
bóle głowy;
niewyraźne widzenie;
zaparcia;
suchość w jamie ustnej;
bóle górnej części brzucha;
bezsenność, zmęczenie, pobudzenie;
zwiększenie wydzielania śluzu w oskrzelach;
trudności z oddawaniem moczu (zatrzymanie moczu);
podwójne widzenie;
uczucie zrelaksowania;
wysypka;
biegunka, nudności, wymioty, niestrawność;
obrzęki obwodowe;
osłabienie organizmu;
szum w uszach;
nagły spadek ciśnienia krwi (niedociśnienie ortostatyczne);
paradoksalne podniecenie;
drżenie, drgawki;
zmniejszenie liczby czerwonych krwinek;
zmniejszenie liczby płytek krwi.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Noctis należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazania do stosowania tego leku to m.in.:
uczulenie na doksylaminę lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
uczulenie na inne leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne);
jaskra (podwyższone ciśnienie w oku);
choroba układu oddechowego (np.: astma, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc);
bliznowaciejący wrzód trawienny (uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub początkowego odcinka jelita);
przerost prostaty (nieprawidłowe powiększenie prostaty);
zwężenie odźwiernikowo-dwunastnicze (trudności z przemieszczaniem pokarmu z żołądka do jelita);
niedrożność szyi pęcherza moczowego (choroba układu moczowego);
trudności z oddawaniem moczu;
ciężka choroba nerek lub wątroby;
ciąża lub okres karmienia piersią;
jednoczesne stosowanie takich środków jak: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwwirusowe, leki przeciwarytmiczne, leki przeciwgrzybicze, antybiotyki, inhibitory pompy protonowej, antagoniści wapnia (leki stosowane w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń pracy serca), inne leki do leczenia zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, inhibitory monoaminooksydazy (leki stosowane w leczeniu depresji i leczeniu choroby Parkinsona).
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Szczególną uwagę należy zwrócić u pacjentów, u których występowały lub występują:
picie alkoholu (w trakcie leczenia Noctis nie wolno spożywać alkoholu);
senność w ciągu dnia;
podeszły wiek (powyżej 65. roku życia);
choroba wątroby lub nerek;
nagłe zwiększenie szybkości bicia serca w odpowiedzi na stres lub wysiłek fizyczny;
zaburzenia widzenia lub napady drgawek;
niewydolność serca;
sytuacja, w której zdiagnozowano guz chromochłonny nadnerczy;
nadciśnienie tętnicze;
przyjmowanie leków działających toksycznie na ucho (np.: cisplatyna, karboplatyna stosowane w leczeniu nowotworów), niektóre antybiotyki (np. erytromycyna), chlorochinina (do leczenia lub zapobiegania malarii), aminoglikozydy podawane pozajelitowo w postaci iniekcji.
W trakcie leczenia podczas upałów występuje zwiększone ryzyko odwodnienia i objawów udaru cieplnego. Do tego lek Noctis może wpływać na wyniki skórnych testów alergicznych. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że doksylamina może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Nie wolno jednocześnie przyjmować tabletek Noctis i takich leków jak:
inhibitory monoaminooksydazy stosowanych w leczeniu depresji, choroby Parkinsona (np.: fenelzyna, moklobemid, izokarboksazyd, tranylcypromina, błękit metylenowy, linezolid, razagilina, prokarbazyna, selegilina);
niektóre leki stosowane w leczeniu depresji (np.: leki przeciwdepresyjne: fluwoksamina, nefazodon, bupropion, paroksetyna, fluoksetyna);
leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (Np.: chinidyna, amiodaron);
związki przeciwgrzybicze z grupy azoli (np.: itrakonazol, ketokonazol, flukonazol);
przeciwwirusowe inhibitory proteazy (np.: telaprewir, rytonawir, indinawir);
niektóre antybiotyki makrolidowe (np.: telitromycyna, erytromycyna, klarytromycyna);
niektóre leki wpływające na zmniejszenie stężenia lipidów we krwi;
inne leki przeciwgrzybicze (terbinafina).
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na:
leki o znanym działaniu toksycznym na słuch, w tym: leki stosowane w leczeniu nowotworów (np.: cisplatyna, karboplatyna), niektóre antybiotyki (np.: chlorochina, aminoglikozydy podawane pozajelitowo, erytromycyna);
leki przeciwhistaminowe stosowane na skórę (np. difenhydramina);
leki przeciwpsychotyczne stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych;
leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona (np.: triheksyfenidyl, benzatropina);
trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np.: amitryptylina);
alkohol i inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, w tym: leki nasenne, barbiturany, leki uspokajające, inne leki stosowane w bezsenności lub zaburzeniach lękowych (zolpidem, diazepam, alprazolam), leki przeciwdrgawkowe (np.: karbamazepina), opioidowe leki przeciwbólowe (np. kodeina), leku zwiotczające mięśnie, leki psychotropowe (np.: trazodon, rysperydon, amitryptylina, chloropromazyna) lub prokarbazyna;
leki przeciwskurczowe (np.: alkaloidy pokrzyku, atropina, skoplamina);
leki, w przypadku których istnieją niewielkie różnice pomiędzy dawką terapeutyczną a toksyczną (np.: lit, digoksyna, wankomycyna, aminoglikozydy, warfaryna, fenytoina).
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. To on decyduje o możliwości jednoczesnego stosowania wybranych preparatów.
Na ten moment brak zamiennika dla leku Noctis. Podobne leki zawierające tę samą substancję czynną w tej samej postaci to m.in.: Noctis Noc, Dorminox, Senamina czy Sentino. O możliwości stosowania leku Noctis noc i każdego innego z tej listy decyduje lekarz prowadzący.