Nezyr
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku Nezyr, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Lek Nezyr 1 mg to preparat w postaci tabletek powlekanych. Zgodnie z klasyfikacją medyczną jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu II. Swoje działanie opiera na substancji czynnej finasterydzie. Ze względu na działanie i przeznaczenie, lek ten przepisywany jest tylko mężczyznom w wieku od 18. do 41. roku życia. Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Wskazaniem do zastosowania leku Nezyr jest zdiagnozowanie łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe).
Schorzenie to spowodowane jest przez nadmierny poziom hormonu DHT. Działanie finasterydu polega na blokowaniu enzymu 5-alfa-reduktaza typu II, który bierze udział w przekształcaniu testosteronu w hormon DHT. W ten sposób hamuje się postępowanie choroby. Leczenie ma charakter długotrwały. U około połowy mężczyzn przyjmujących finasteryd obserwuje się poprawę wzrostu włosów po kilku latach leczenia, a znacznej większości pacjentów znaczne spowolnienie postępowania łysienia.
Cena leku Nezyr zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Środek dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Zawiera 28 tabletek powlekanych. W każdej z tabletek leku jest 1 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacyjnymi lek Nezyr nie podlega refundacji na żadnym poziomie bez względu na wskazanie medyczne. Oznacza to, że pacjent zobowiązany jest do pokrycia całkowitego kosztu zakupu leku w aptece. Średnia cena preparatu to:
Nezyr 1 mg (28 tabletek powlekanych) - 69,25 PLN.
Na rynku dostępne są zamienniki leku Nezyr, które zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Również dostępne są tylko na receptę i stosuje się je w leczeniu łysienia typu męskiego. Do zamienników zaliczane są takie preparaty jak: Finapil, Androstatin i Propecia. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący. Na uwadze na bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.
Podstawowym składnikiem leku Nezyr jest substancja czynna finasteryd. W każdej tabletce powlekanej jest 1 mg tej substancji. Ponadto tabletki zawierają takie składniki pomocnicze jak: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia żelowana kukurydziana, stearynian magnezu, dokuzynian sodu, otoczka Opadry Brown 03A86790 (dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza czerwony E172, tlenek żelaza żółty E172, talk, HPMC 2910/Hypromeloza 6 cP).
To lekarz decyduje o tym, czy należy przyjmować lek Nezyr. Ustala również indywidualną dawkę dla pacjenta. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie się z nim skonsultować. Standardowa dawka leku wynosi jedną tabletkę na dobę. Można przyjmować ją niezależnie od jedzenia. Preparat należy przyjmować w trybie ciągłym. Pacjent nie powinien przekraczać zalecanej dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Jeżeli nastąpi pominięcie zastosowania leku Nezyr, to nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia.
Pierwsze efekty leczenia obserwuje się dopiero po około 3-6 miesiącach prowadzenia terapii. Należy ją kontynuować. Jeżeli nastąpi przerwanie przyjmowania leku Nezyr, to prawdopodobnie pacjent straci nowe włosy, a efekty terapii się cofną. W związku z tym stosowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. To on podejmuje decyzją o odstawieniu preparatu u pacjentów przyjmujących finasteryd.
Jak każdy inny lek, tak i Nezyr może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zazwyczaj działania niepożądane obserwowane podczas leczenia mają charakter przejściowy i ustępują samoistnie. Należy jednak niezwłocznie przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem, jeżeli pojawią się takie skutki uboczne jak:
Powyższe objawy niepożądane mogą świadczyć o wystąpieniu poważnej choroby i pacjent powinien zostać poddany szczegółowym badaniom diagnostycznym.
W trakcie terapii obserwowano jeszcze takie działania niepożądane jak m.in.:
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to należy zgłosić je do lekarza prowadzącego. Ten przekaże je do producenta leku. To niezwykle ważne w kontekście prowadzenia badań na temat bezpieczeństwa stosowania leku Nezyr.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Nezyr. Przede wszystkim nie powinno się stosować leku Nezyr u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Ponadto lek nie jest przeznaczony do prowadzenia terapii u kobiet oraz u mężczyzn poniżej 18. lub powyżej 41. roku życia. Pacjent powinien indywidualnie omówić z lekarzem swoją sytuację zdrowotną. Na tej podstawie zostanie podjęta decyzja dotycząca wdrożenia leku Nezyr w terapii oraz podjęcia ewentualnych środków ostrożności.
Jeżeli pacjent przyjmuje lek zawierający finasteryd, to powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że finasteryd może wchodzić z nimi w interakcję. Wybrane leki mogą ograniczać skuteczność działania leku Nezyr oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Decyzją o możliwości łączenia wybranych preparatów podejmuje lekarz prowadzący.