Nedal
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z jego opisem medycznym, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, mechanizmem działania, składem oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Nedal to wybiórczy beta-adrenolityk (beta-bloker). Swoje działanie opiera na substancji czynnej nebiwololu. Wykazuje ona działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Lek wpływa na zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, siły skurczu serca oraz na obniżenie ciśnienia tętniczego. Ma postać tabletek i dostępny jest tylko na receptę. O konieczności jego zastosowania decyduje lekarz prowadzący po przeprowadzeniu niezbędnych badań. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Działanie nebiwololu polega na blokowaniu wybranych receptorów. Są to receptory adrenergiczne typu beta i występują one na powierzchni komórek nerwowych, gruczołowych i mięśniowych w narządach i tkankach. Zablokowanie tych receptorów redukuje działanie w organizmie adrenaliny i noradrenaliny. W efekcie dochodzi do obniżenia częstotliwości rytmu serca oraz do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest m.in. szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego we krwi.
Lek Nedal stosuje się przede wszystkim w:
Cena leku Nedal zależy od stopnia refundacji oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Preparat dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania w tabletkach zawierających 5 mg substancji czynnej. Pełna cena tego leku to:
Nedal 5 mg (28 tabletek) - 18,35 PLN.
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 stycznia 2024 roku lek Nedal podlega całościowej lub częściowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. Częściowa refundacja obejmuje pozostałą grupę pacjentów we wszystkich wskazaniach z decyzji. Wówczas cena leku to:
Nedal 5 mg (28 tabletek) - 9,40 PLN.
Na rynku dostępne są inne preparaty zawierające nebiwolol w takiej samej postaci, które stosowane są w tych samych wskazaniach medycznych. Do tej grupy środków farmakologicznych należą m.in.: Daneb, Ebivol, Ivineb, Nebicard, Nebilenin, Nebilet, Nebinad, Nebispes, Nebivolek, Nebivolol Aurovitas, Nebivolol Genoptim, Nebivolol Krka i Nebivor. O możliwości zastosowania w terapii wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem tabletek Nedal jest substancja czynna nebiwolol. Ponadto w każdej tabletce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: krospowidon typ A, laktoza jednowodna, powidon K30, poloksamer 188, stearynian magnezu i celuloza mikrokrystaliczna.
Lek Nedal należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto się z nim skonsultować. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Nie należy nagle przerywać leczenia oraz przyjmować większej niż zalecana dawki leki. Nie wpływa to korzystnie na efekty terapii i może powodować działania niepożądane. Lek należy przyjmować raz na dobę o podobnej porze.
Standardowe dawkowanie w przypadku leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego to jedna tabletka na dobę. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz w podeszłym wieku rekomenduje się zastosowanie połowy tej dawki na dobę (pół tabletki). Efekty terapeutyczne terapii obserwuje się nawet po kilku tygodniach.
W przebiegu leczenia niewydolności serca typu przewlekłego na początku stosuje się dawkę leku Nedal w postaci 1/4 tabletki na dobę. Po 1-2 tygodniach można zwiększyć ją do 1/2 tabletki. Następnie stopniowo zwiększa się to do 1 tabletki oraz do 2 tabletek na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 2 tabletki (10 mg substancji czynnej). Jednocześnie pacjent powinien być pod kontrolą lekarza przez minimum dwie godziny po rozpoczęciu terapii oraz po każdorazowym zwiększeniu dawki. Przewlekła niewydolność serca wymaga długotrwałego przyjmowania leku.
Leczenie objawowej stabilnej choroby wieńcowej rozpoczyna się od dawki początkowej 1/4 tabletki. Następnie zwiększa się ją podobnie jak w przypadku leczenia przewlekłej niewydolności serca. Tu również maksymalna dawka wynosi 10 mg nebiwololu, czyli 2 tabletki.
Leku Nedal nie należy stosować w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Może to powodować poważne objawy ze strony dziecka. Jeżeli lekarz zaleci inaczej, to korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. W przypadku kobiet w okresie laktacji w trakcie terapii należy zrezygnować z karmienia dziecka mlekiem matki.
Podczas prowadzenia terapii z lekiem Nedal mogą wystąpić działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wśród dotychczas odnotowanych skutków ubocznych znajdują się m.in.:
Wszystkie objawy niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono na ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli wystąpią u pacjenta, to należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Ze względu na skład i działanie leku Nedal, nie może on być przyjmowany przez każdego pacjenta. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku. Ponadto nie należy stosować preparatu Nedal w przypadku pacjentów, u których występują takie stany jak:
W określonych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany zdrowotne jak:
Decyzję o możliwości zastosowania leku w leczeniu podejmuje lekarz prowadzący. Na uwadze ma bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.
Pacjent ma obowiązek poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że preparat Nedal może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.