Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Sympramol dostępny jest tylko na receptę i ma postać tabletek drażowanych. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie depresji |
Postać: |
tabletki drażowane |
Dawka: |
50 mg |
Substancja czynna: |
opipramol w postaci dichlorowodorku |
Preparat Sympramol to lek o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Klasyfikowany jest jako trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny. Ma postać tabletek drażowanych i dostępny jest tylko na receptę. Substancja czynna leku Sympramol to opipramol w postaci dichlorowodorku. Wykazuje on skuteczne działanie przeciwdepresyjne w postaci łagodzenia stanów lękowych. Sympramol uspokaja oraz redukuje objawy złego samopoczucia i przygnębienia. Preparat wskazany jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia pod kontrolą lekarską.
Wskazania do stosowania leku Sympramol to:
O wdrożeniu preparatu w terapii decyduje lekarz prowadzący. Należy postępować zgodnie z jego wskazaniami.
Cena leku Sympramol zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśrednione ceny leku to:
Zamiennikiem leku Sympramol 50 mg jest Pramolan. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący. Podobne preparaty klasyfikowane jako trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne to m.in.: amitryptylina, dezypramina, imipramina, klomipramina, nortryptylina i doksepina.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna dichlorowodorek opipramolu. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, stearynian magnezu, talk, szelak, sacharoza, węglan wapnia, fuma arabska, kaolin lekki (biała glinka), tlenek żelaza czerwony E172, dwutlenek tytanu E171, benzoesan sodu E211, Opaglos 6000 NS (wosk biały, wosk żółty Carnauba).
Stosowanie leku Sympramol powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie i zależy od predyspozycji organizmu. Tabletkę leku Sympramol trzeba połykać w całości i należy popijać płynem (wodą, sokiem owocowym). Lek należy przyjmować regularnie.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych to 4 tabletki na dobę przyjmowane według schematu: 50 mg dichlorowodorku opipramolu rano (1 tabletka), 50 mg dichlorowodorku opipramolu w południe (1 tabletka) i 100 mg dichlorowodorku opipramolu (2 tabletki). Daje to dobową dawkę na poziomie 200 mg. Lekarz powinien kontrolować reakcję organizmu i może zmodyfikować dawkowanie. Jeżeli jest to wystarczające, to można dawkę dobową zmniejszyć do 1-2 tabletek Sympramol przyjmowanych raz na dobę. Jeżeli dawkowanie jest zbyt małe, to rekomenduje się podawanie dawki 2 tabletek przyjmowanych trzy razy na dobę, co daje 300 mg dichlorowodorku opipramolu przyjmowanych w ciągu doby.
U dzieci powyżej 6. roku życia rekomenduje się podawanie dawki około 3 mg dichlorowodorku opipramolu na kilogram masy ciała. O dokładnym dawkowaniu decyduje lekarz, który powinien charakteryzować się niezbędnym doświadczeniem.
Czas trwania leczenia ustalany jest indywidualnie. Działanie leku obserwuje się dopiero po kilku tygodniach. Zalecany średni czas leczenia wynosi 1-2 miesiące, jednak lekarz może zdecydować o jego wydłużeniu. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Sympramol. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Lek Sympramol nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzje o wdrożeniu preparatu u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Prepartu nie wolno stosować u kobiet karmiących, ponieważ substancja czynna w niewielkich ilościach przenika do mleka matki i może powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli konieczne jest wdrożenie tego leku w tej grupie pacjentek, to należy zaprzestać karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas terapii z lekiem Sympramol mogą występować działanie niepożądane. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta, oraz jego stanu zdrowia. Dotychczas odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie obserwowane dotychczas skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce lub te wymienione, to należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego.
Przed zastosowaniem leku Sympramol należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta. Prepartu nie wolno stosować w przypadku uczulenia na dichlorowodorek opipramolu lub jakikolwiek inny składnik. Przeciwwskazaniami do przyjmowania Sympramol są także:
Każdy przypadek powinien być ustalany indywidualnie. Szczególną ostrożność podczas terapii należy zachować u pacjentów, u których występują takie stany jak m.in.:
Zawarty w leku Sympramol dichlorowodorek opipramolu może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Przede wszystkim nie powinno się jednocześnie przyjmować inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. To lekarz decyduje o możliwości łączenia ze sobą wybranych preparatów.