Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Pramolan jest to lek uspokajający stosowany w terapii i leczeniu zaburzeń lękowych i depresji, występujących pod postacią somatyczną. Stany lękowe są to schorzenia o charakterze psycho-somatycznym, które przejawiają się w występowaniu szeregu zespołów np.: nerwicowych lub napadowych. Natomiast zaburzenia lękowe uogólnione, czyli nerwica lękowa, to stan ciągłego niepokoju, oraz poczucia zagrożenia nie posiadający żadnego racjonalnego wytłumaczenia. O ile w przypadku zaburzeń psychologicznych należy wybrać się do specjalisty psychologa (psychoterapia), tak lek Pramolan jest jednym z leków stosowanych w przypadku leczenia farmakologicznego czynników o podłożu biologicznym. Leki na stany lękowe najczęściej pokrywają się z tymi stosowanymi w przypadkach depresji. Jakie są wskazania i na jakie dolegliwości stosować Pramolan?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

                        

Dostępność

                        
                        

na receptę

                        
                        

Wskazania

                        
                        

depresja, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia występujące pod postacią somatyczną

                        
                        

Postać

                        
                        

tabletki powlekane

                        
                        

Dawka

                        
                        

50 mg

                        
                        

Substancja czynna

                        
opipramolu dichlorowodorek (opipramoli dihydrochloridum)
                        

Ulotka do pobrania

                        
                        

Pramolan 50 mg - ulotka

                        

 

Czym charakteryzują się stany lękowe?

Funkcjonowanie naszego układu nerwowego, jak i związane z tym uczucia lęków czy depresji mają podłoże emocjonalne. Stany lękowe w rzeczywistości stanowią mechanizm obronny naszego organizmu, który ostrzega nas przed zagrożeniem.

W wielu wypadkach tego typu reakcje emocjonalne są dziedziczone genetycznie, są wynikiem modelu wychowania lub prowadzonego stylu życia. Współcześnie jednak stany lękowe są negatywnymi nawykami naszej psychiki, które w wielu wypadkach należy kontrolować lub leczyć z pomocą specjalisty.

Zdrowie psychiczne dzisiaj odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju człowieka, który często może czuć się zagubiony pomiędzy obowiązkami, jakie narzuca jemu społeczeństwo. Stany lękowe i depresja przeszkadzają w pełni cieszyć się życiem, a ludzie dotknięci tymi schorzeniami wyjawiają trudności w okazywaniu uczuć i emocji, co prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Terapia farmakologiczna, obok pracy z psychologiem, wydaje się jedynym wyjściem z tej sytuacji. Chociaż nie możemy sądzić, że z pomocą tabletek uda nam się wyleczyć z naszych fobii, to praca nad sobą, samopoznanie i stawienie czoła swoim lękom staje się formą walki z własnymi słabościami, oraz próbą zniwelowania oddziaływania stanów lękowych na nasze samopoczucie.

Lekarze potwierdzają wpływ dobrego humoru oraz śmiechu na poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i zwracają uwagę na dobroczynny wpływ regularnych ćwiczeń fizycznych. Osoby uśmiechnięte, jak i pozytywnie nastawione do życia i patrzące z optymizmem są w mniejszym stopniu narażone na depresje i rzadziej padają ofiarą stanów lękowych. Wyzbywanie się negatywnych emocji jest chyba najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń lękowych. Inną formą są trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, do których należy, chociażby Pramolan 50 mg.

Co to jest lek Pramolan 50 mg?

Stany lękowe i depresje coraz częściej dotykają ludzi młodych, ale także obecne są wśród dzieci czy osób starszych. Wśród czynników wywołujących zaburzenia wymienia się m.in. neurotyczność, czyli skłonność do reagowania negatywnymi emocjami na codzienne sytuacje.

Pramolan, to trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, który działa przeciwlękowo i uspokajająco. Stosowany jest do leczenia zaburzeń lękowych uogólnionych i zaburzeń występujących pod postacią somatyczną. Poczucie lęku związane jest z trzema stadiami:

  • fizjologiczne, dotyczą objawów fizycznych tj.: bóle, spadek energii, bezsenność, brak apetytu

  • psychologiczne, dotyczące zachowania w niektórych sytuacjach np.: walka czy ucieczka

  • poznawcze, które wiążą się z pojawianiem się różnych myśli dotyczących siebie, świata czy innych ludzi

Medycyna od lat stara się wypracować odpowiednią metodę walki ze stanami lękowymi i depresją. Pomocna staje się zmiana stylu życia lub psychoterapia, ale w wielu przypadkach niezbędne jest wsparcie terapii lekami. Pramolan 50 mg to lek uspokajający, oraz poprawiający nastrój. Każda tabletka zawiera 50 mg dichlorowodorku opipramolu, który będąc substancją czynną leku, jest inhibitorem wychwytu zwrotnego monoamin, oraz należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Inhibitory monoaminooksydazy to związki stosowane w większości leków uspokajających. Hamują one reabsorpcję przez neurony dwóch neuroprzekaźników, noradrenaliny i dopaminy, wzmagających efekty lękowe. Natomiast inhibitory serotoniny hamują reabsorbcję tego hormonu (nazywanego również hormonem szczęścia), co zwiększa jego stężenie pomiędzy neuronami i powoduje wzrost neuroprzekaźnictwa pomiędzy komórkami.

Stosowanie leku jest na ogół bezpieczne i odznacza się dużą skutecznością, chociaż terapię należy prowadzić pod okiem specjalisty. Kuracja powinna trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy. Lek może być podawany dzieciom powyżej 6 roku życia i młodzieży.

W jakim celu stosuje się Pramolan 50 mg?

Lek Pramolan stosuje się w przypadku leczenia zaburzeń o podłożu somatycznym, co związane jest z odczuwaniem dolegliwości fizycznych, ale także łagodzi stany psychiczne. Pramolan polecany jest również pacjentom z nerwicami. Stosowanie leku podnosi poziom dobrego samopoczucia, łagodzi stany przygnębienia i depresji, oraz zwalcza zaburzenia snu, chociaż sam nie może być stosowany jako rodzaj leków nasennych. Pramolan wpływa także na zaburzenia narządowe tj.: zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia erekcji, mózgowe napady drgawkowe, zaburzenia koordynacji ruchów itd.

Depresja i stany lękowe są ze sobą bardzo silnie powiązane. Oba charakteryzują się obniżeniem nastroju, niechęcią do kontaktów społecznych lub zaburzeniami rytmu okołodobowego. Również na powstawanie stanów depresyjnych wpływ może mieć kortyzol, nazywany hormonem stresu, który spełnia bardzo ważną rolę w organizmie, jednak jego zwiększony poziom wpływa na zwiększenie odczuwania poziomu lęków. Lek Pramolan 50 mg zarówno poprawia nastrój, jak i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu.

Depresja często spotyka kobiety po okresie ciąży. Zarówno w czasie ciąży lub w pierwszych miesiącach po porodzie kobiety często zamartwiają się zmianami, jakie nastąpiły w ich życiu, oraz tym czy poradzą sobie z obowiązkami i macierzyństwem. Powinny wtedy liczyć na pomoc rodziny, a w szczególności partnera, jednak okres ten może się wiązać z obniżonym nastrojem. Również i w przypadku tzw.: depresji poporodowej lek Pramolan 50 mg wpływa pozytywnie na objawy choroby, jak i zwalcza wpływ zmian hormonalnych, jakie doświadczyła kobieta, które mogą nasilać stan depresji.

Pramolan 50 mg u kobiet w ciąży można stosować jedynie do 3 miesiąca, natomiast nie należy przyjmować leku w trakcie karmienia piersią lub należy przerwać karmienie piersią, jeżeli wskazane będzie rozpoczęcie przyjmowania leku.

Przeciwskazania w przyjmowaniu leku

Pramolan jest to lek dostępny wyłącznie na receptę. Posiada silne działanie, dlatego powinien być przyjmowany jedynie według wytycznych lekarza specjalisty. Chociaż jest to środek skuteczny, to nie może być przyjmowany w niektórych sytuacjach. Wśród przeciwskazań do przyjmowania leku znajdują się m.in.:

  • nadwrażliwość nad którykolwiek składnik leku

  • ciąża lub karmienie piersią

  • ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek

  • różne zaburzenia pracy serca (np.: komorowe zaburzenia przewodzenia lub wcześniej istniejący blok przedsionkowo-komorowy)

  • zaburzenia oddawania moczu

  • rozrost gruczołu krokowego

  • zaburzenia żołądkowo jelitowe

  • nieleczona jaskra

W czasie terapii z udziałem leku Pramolan nie jest wskazane spożywanie alkoholu, jak i przyjmowanie innych leków (nasennych, przeciwbólowych, psychotropowych), także tych z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Szczególne środki ostrożności należy powziąć w przypadku posiadania jednego z poniższych przeciwskazań, o których również trzeba poinformować lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania leku:

  • jeżeli pacjent posiada predyspozycje do występowania drgawek

  • jeżeli wystąpią skórne reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka

  • w przypadku uszkodzeń mózgu tj.: niewydolność naczyń mózgowych

  • jeżeli pacjent ma zaburzenia wytwarzania krwinek

  • gdy pacjent ma przewlekłe uszkodzenie wątroby i nerek

  • jeżeli występuje nasilenie istniejącej niewydolności serca lub wcześniej istniejący blok przedsionkowo-komorowy

  • cierpi na rozrost gruczołu krokowego

  • w przypadku nietolerancji laktozy

Możliwe działania niepożądane

Jakiekolwiek odczuwane skutki uboczne przyjmowania leku Pramolan 50 mg należy konsultować ze swoim lekarzem, który będzie mógł wtedy ocenić postępy kuracji. Chociaż przyjmowanie leków każdego typu może powodować działania niepożądane, co jest szczegółowo rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania, to występowanie nieprzyjemności po spożyciu leków antydepresyjnych zazwyczaj występuje wraz z początkiem terapii, a później mogą one ustąpić. Najczęściej występujące objawy przedawkowania to:

  • osłabienie i zmęczenie

  • ogólną ospałość

  • zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi

  • uczucie suchości w jamie ustnej

  • zawroty głowy

  • ostre zatrzymanie moczu

  • zwiększenie masy ciała

  • zaburzenia wytrysku

  • zaburzenia akomodacji, koordynacji ruchowej,

  • nagłe wystąpienie jaskry

  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Dodatkowo niepożądanym skutkiem przyjmowania leku Pramolan jest także upośledzenie sprawności psychomotorycznej. Chociaż te skutki uboczne wcale nie muszą wystąpić, to warto jednak być ostrożnym i mieć na uwadze, że jeśli czujesz się otępiały, rozdrażniony, nie potrafisz się skupić, lepiej nie prowadź pojazdu ani nie obsługuj żadnych urządzeń mechanicznych, gdyż twoja reakcja na bodźce z otoczenia może być opóźniona.

Dawkowanie leku Pramolan 50 mg

Dawkowanie zależne jest od wielu czynników, wśród których najważniejsze są wiek, płeć i waga. Najczęściej stosowaną dawką u dorosłych jest 150 mg dziennie, co przekłada się na zażywanie jednej tabletki rano i dwóch wieczorem. W zależności od tolerancji leku przez pacjenta, lekarz może zmniejszyć dawkę do 1 lub 2 tabletek podawanych raz dziennie lub nawet zwiększyć dawkę do 100 mg trzy razy dziennie.

U dzieci stosuje się przelicznik 3 mg na 1 kilogram masy ciała, przy czym lek może być stosowany tylko przez dzieci powyżej 6 roku życia. Należy również pamiętać, aby nie podawać dzieciom więcej niż 100 mg leku dziennie, przyjmując, że jedna tabletka zawiera 50 mg opipramolu.

Ponieważ zmiany nastroju występują stopniowo, dlatego lek należy stosować systematycznie przez 2 tygodnie od początku kuracji. Średnio kuracja lekiem Pramolan trwa od 2 tygodni do 1-2 miesięcy. Przez cały czas stosowania leku należy mieć na uwadze, że okazjonalnie mogą wystąpić objawy przedawkowania, które zawsze należy konsultować z lekarzem.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania doustnego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku i popijać dużą ilością wody.

Niezdyscyplinowanie w przyjmowaniu leku

W przypadku pominięcia dawki leku Pramolan, należy przyjąć ją bezzwłocznie, w celu uzupełnienia pominiętej dawki, tak szybko, jak jest to możliwe. W przypadku nagłego odstawienia leku, działania niepożądane mogą spowodować wystąpienie objawów odstawiennych tj.: niepokój, pocenie się, nudności i zaburzenia snu. Przerwanie stosowania leku może odbywać się jedynie pod kontrolą lekarza. W razie przyjęcia większej dawki leku niż jest zalecane, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie leczenie.

Skład leku Pramolan 50 mg

Tabletki powlekane Pramolan zawierają 50mg opipramolu dichlorowodorku. Jest to substancja czynna trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, stosowanych w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lęków. Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek(E171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna, żółcieńchinolinowa, lak(E104), indygotyna, lak(E132), żółcień pomarańczowa, lak(E110).

 

W medycynie stosuje się różne trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne przy leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych. Stosowanie leku Pramolan 50 mg uspokaja, leczy stany lękowe i depresyjne, oraz poprawia samopoczucie pacjenta. Przy farmakoterapii należy jednak pamiętać o stosownej diecie, oraz częstych ćwiczeniach fizycznych, dzięki którym szybciej będzie można wrócić do zdrowia, gdyż jak mówi znane porzekadło "w zdrowym ciele zdrowy duch".

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację