Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym, składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Penester oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Cena leku Penester zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych zawierających 5 mg substancji czynnej w wariantach opakowań po 30 lub 90 sztuk. Średnie całkowite ceny leku to:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku lek ten podlega całkowitej lub częściowej refundacji. Preparat bezpłatnie otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Lek w ramach częściowej refundacji otrzymują pozostali pacjenci we wskazaniu przerostu gruczołu krokowego. Wówczas cena leku wynosi:
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Penester to lek klasyfikowany jako inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu II i dostępny tylko na receptę. Swoje działanie opiera na substancji czynnej finasterydzie. Podstawowym wskazaniem do jego stosowania jest leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Stosuje się go w celu:
O konieczności zastosowania preparatu podczas leczenia mężczyzn decyduje lekarz prowadzący. Lek należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zmniejszenie objętości gruczołu krokowego było skuteczne i bezpieczne.
Za mechanizm działania preparatu odpowiada substancja czynna finasteryd. W każdej tabletce powlekanej znajduje się jej 5 mg. Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, powidon K30, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, dokuzan sodu, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), dwutlenek tytanu, tlenek żelaza żółty, symetykon emulsja SE4, talk, makrogol 6000, hypromeloza 2910/5.
Gdy substancja czynna leku przeniknie do organizmu, to wykazuje skuteczne działanie terapeutyczne. Zawarty w leku finasteryd wpływa na działanie reduktazy, czyli enzymu, który przekształca testosteron w silniejszy dihydrotestosteron. Efektem tego jest zmniejszenie objętości gruczołu krokowego. Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych mężczyzn zmagających się z łagodnym powiększeniem gruczołu krokowego.
Lek należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomendowana jest ponowna konsultacja medyczna lub kontakt z farmaceutą. Standardowa dawka w leczeniu to 5 mg raz na dobę. Lek należy przyjmować niezależnie od posiłku w podaniu doustnym. Podeszły wiek oraz choroby nerek i wątroby nie wymuszają modyfikacji dawkowania leku Penester.
Pacjent nie powinien stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów związanych z przedawkowaniem substancji czynnej.
Podczas stosowania leku Penester mogą pojawić się działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Do tej pory odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się długotrwale, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to być powód do ewentualnej konieczności zmiany dawkowania. Lekarz może podjąć decyzję również o zaprzestaniu leczenia. Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Penester. Przede wszystkim preparat nie może być przyjmowany przez pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto nie wolno stosować leku u:
Jest to związane z tym, że poza rejestracją lek sporadycznie podawany jest również kobietom, które leczą trądzik. Decyzję o tym podejmuje jednak lekarz prowadzący.
Podczas stosowania leku Penester należy zachować ostrożność i zawsze swoją sytuację medyczną skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeżeli w trakcie leczenia pojawią się niepokojące objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jednocześnie lek nie jest przeznaczony do leczenia raka prostaty.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo prowadzenia terapii. Lek Penester nie powinien wchodzić w interakcję z innymi preparatami. Do tej pory nie odnotowano takich sytuacji.
Na rynku jest dostępnych wiele leków zawierających substancję czynną finasteryd. Wśród nich znajdują się m.in.: Adaster, Androstatin, Androster, Antiprost, Apo-Fina, Finamef, Finapil, Finaster, Finaran, Finasteridum Bluefish, Finasterid Stada 5 mg, Finpros 5 mg, Nezyr, Finxta, Hyplafin, Propecia, Symasteride, Proscar, Zasterid i Uronezyr. O konieczności zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący. Terapia powinna być przede wszystkim bezpieczna dla pacjenta i skuteczna.