Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wykazuje on miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Lek dostępny jest tylko na receptę i stosuje się go w leczeniu polipów nosa oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
alergiczne zapaleniem błony śluzowej nosa (katar sienny, alergia), polipy nosa |
Postać: |
aerozol do nosa, zawiesina |
Dawka: |
50 mcg/dawka |
Substancja czynna: |
mometazon w postaci furoinianu |
Nasonex to lek wykazujący silne i skuteczne działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ma postać aerozolu do nosa i stosuje się go miejscowo. Za działanie leku Nasonex odpowiada substancja czynna mometazon w postaci furioinianu. To kortykosteroid dostępny tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Nasonex można stosować u osób dorosłych dzieci powyżej 3. roku życia, jednak w tym drugim przypadku tylko pod kontrolą lekarską.
Działanie aerozolu polega na hamowaniu procesu zapalnego w błonie śluzowej nosa, redukcji obrzęki oraz świądu błony śluzowej nosa. Ponadto eliminuje uczucie zatkanego nosa, czyli podstawowe objawy alergiczne. Jest to możliwe, ponieważ mometazon wybiórczo hamuje lub pobudza ekspresję genów odpowiedzialnych za proces zapalny.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Nasonex to:
Uśredniona cena leku w aptece to:
Nasonex (50 µg/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina, 140 dawek) - 22,00 PLN.
Cena leku Nasonex zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Środek dostępny jest w ramach jednego wariantu opakowania, w którym znajduje się około 140 dawek.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami aerozol Nasonex nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta oraz wskazania medycznego.
Podstawowym składnikiem leku Nasonex jest substancja czynna mometazon. Pozostałe składniki pomocnicze to: glicerol, celuloza dyspersyjna, kwas cytrynowy jednowodny, cytrynian sodu, chlorek benzalkoniowy, polisorbat 80 i woda oczyszczona.
Za każdym razem przyjmowanie leku Nasonex powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości w zakresie zastosowania leku Nasonex warto ponownie się z nim skonsultować. Poniżej wskazano na standardowe dawkowanie w zależności od wskazania medycznego.
Leczenie kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:
Leczenie kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku 3-11 lat:
standardowo stosuje się jedną dawkę leku Nasonex do każdego otworu nosowego raz na dobę.
Leczenie polipów nosa u osób dorosłych:
Aplikacja leku Nasonex powinna przebiegać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Przed pierwszym użyciem należy:
Nie wolno stosować większej niż zalecana maksymalnej dawki dobowej leku Nasonex. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Na ten moment brak szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku Nasonex u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. W związku z tym nie powinno się przyjmować tego preparatu u kobiet w ciąży. Jeżeli jest to konieczne, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Jeżeli kobieta karmi piersią, to na czas stosowania leku Nasonex powinna przerwać karmienie ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas terapii mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Wówczas należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Do objawów reakcji alergicznej należą m.in.: problemy z przełykaniem, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, pokrzywka, obrzęk twarzy, gardła lub języka.
Ponadto w trakcie leczenia mogą pojawić się inne skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do odnotowywanych działań niepożądanych należą m.in.:
Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Informacje na ich temat wraz z częstotliwością ich występowania uwzględniono w ulotce dołączonej do opakowania.
Pacjent może stosować lek Nasonex tylko na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu leczniczego. Stosowanie leku Nasonex jest przeciwwskazane wtedy, gdy u pacjenta występuje:
Ponadto pacjent powinien zachować szczególne środki ostrożności w trakcie terapii. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których występują lub występowały takie stany jak:
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli w trakcie prowadzenia terapii lekiem Nasonex, gdy:
Szczegółowe postępowanie opisano w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Lekarz powinien mieć informacje o wszystkich stosowanych przez pacjenta obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Nasonex może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Nie powinno się jednocześnie stosować innych kortykosteroidów podawanych doustnie lub w postaci zastrzyków. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na leki stosowane w leczeniu HIV, w tym m.in. rytonawir i kobicystat. O możliwości łączenia ze sobą wybranych środków farmakologicznych decyduje lekarz prowadzący.
Na rynku dostępne są leki, które zawierają mometazon w tej samej postaci. Należą do nich m.in.: Metmin, Eztom, Aleric Spray, Momester, Momester Nasal, Hitaxa Metmin Spray, Nasomentin, Nasomentin Control, Pronasal, Pronasal Control i inne. Lekarz decyduje o zastosowaniu dowolnego z nich.