Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Momester klasyfikowany jest jako kortykosteroid i wykazuje miejscowe działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Dostępny jest tylko na receptę i ma postać aerozolu do nosa.

Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia w leczeniu objawów zdiagnozowanego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, polipów nosa i kataru siennego.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

leczenie objawowe alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, katar sienny, polipy nosa

Postać:

aerozol do nosa, zawiesina

Dawka:

50 mcg/dawka

Substancja czynna:

mometazon w postaci furoinianu mometazonu

Momester — cena, refundacja

Aerozol do nosa Momester dostępny jest w dwóch wariantach opakowań, które różnią się liczbą dawek. Ostateczna cena leku zależy od marży narzuconej przez aptekę oraz stopnia refundacji. Całkowita uśredniona cena tego preparatu to:

 • Momester (60 dawek, 50 mcg/dawkę aerozol do nosa, zawiesina) - 19,00 PLN;
 • Momester (140 dawek, 50 mcg/dawkę aerozol do nosa, zawiesina) - 17,40 PLN.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek Momester w wariancie 140 dawek podlega refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci w wieku poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto lek w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć pozostali pacjenci we wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas cena leku to:

 • Momester (aerozol do nosa, zawiesina, 140 dawek) - 9,90 PLN.

Momester — działanie, przeznaczenie

Za działanie leku Momester odpowiada substancja czynna mometazon. To syntetyczny kortykosteroid w postaci aerozolu do nosa. Po aplikacji wykazuje miejscowe działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Dzięki temu hamuje rozwój stanu zapalnego oraz redukuje takie objawy jak podrażnienie błony śluzowej nosa i obrzęk. Ponadto łagodzi takie objawy alergiczne jak: kichanie, uczucie zatkanego nosa, wyciek z nosa. Jest to możliwe, dzięki pobudzaniu lub hamowaniu ekspresji genów, które odpowiadają w organizmie za rozwój procesu zapalnego.

Stosowanie leku Momester powinno być wskazane przed lekarza prowadzącego. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3. roku życia.

Podstawowe wskazania medyczne do jego stosowania to:

 • leczenie objawów zdiagnozowanego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa wywoływanego przez pyłki roślin lub inne alergeny;
 • leczenie objawów kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa;
 • leczenie objawowe polipów nosa.

Preparat podaje się u pacjentów z sezonowym alergicznym nieżytem nosa tylko w okresie wzmożonej ekspozycji organizmu na alergen. O sposobie dawkowania oraz długości trwania terapii decyduje lekarz prowadzący.

Momester — dawkowanie

Preparat Momester może być aplikowany tylko na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. Ponadto należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami i informacjami zawartymi w ulotce.

Leczenie kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa w przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia wymaga stosowania dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeżeli objawy zapalenia osłabną, to lekarz może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki. Można również zwiększyć aplikowanie do maksymalnej dawki leku na poziomie czterech dawek do każdego otworu nosowego raz na dobę. W przypadku dzieci w wieku 3-11 lat stosuje się jedną dawkę do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Przy polipach nosach preparat Momester może być przepisywany tylko osobom dorosłym. Standardowa aplikacja to dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeżeli po 5-6 tygodniach nie ma wystarczającej poprawy, to zmienić dawkowanie na dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę.

Jak aplikować Momester?

Aplikacja powinna przebiegać zgodnie z instrukcją. Należy zdjąć nasadkę z końcówki. Przed podaniem leku wstrząśnij butelką. Następnie wydmuchaj nos. Zamknij jeden otwór nosowy, po czym przechyl głowę do przodu i aplikuj lek do drugiej dziurki nosowe. Buteleczka powinna być w pozycji pionowej. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku Momester, ponieważ nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.

Momester — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Brak szczegółowych danych dotyczących stosowania leku Momester u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Na ten moment nie wiadomo, czy preparat ten powoduje jakiekolwiek zagrożenie. W związku z tym przed podjęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli Momester zostanie przepisany kobiecie w ciąży, to korzyści związane z jego stosowaniem muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matki. Należy przerwać karmienie piersią podczas stosowania leku, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Momester — możliwe działania niepożądane

Podczas przyjmowania leku Momester mogą pojawiać się skutki uboczne. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, to należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Objawy reakcji alergicznej to m.in.: problemy z przełykaniem, pokrzywka, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, obrzęk twarzy, gardła lub języka.

Inne obserwowane działania niepożądane to m.in.:

 • podrażniony nos;
 • ból gardła;
 • ból głowy;
 • kichanie;
 • zakażenie górnych dróg oddechowych;
 • owrzodzenie błony śluzowej nosa;
 • krwawienie z nosa;
 • zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie);
 • zaburzenia smaku i węchu;
 • wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i/lub zaćma powodujące zaburzenia widzenia;
 • trudności w oddychaniu;
 • świszczący oddech;
 • uszkodzenie przegrody nosowej oddzielającej nozdrza.

Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Stosowanie leku Momester zgodnie z jego wskazaniami redukuje ryzyko występowania skutków ubocznych.

Momester — przeciwwskazania, środki ostrożności

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Momester jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek innych składnik. Pozostałe przeciwwskazania to:

 • niedawno przebyty zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa;
 • niewyleczone zakażenie nosa.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek należy indywidualnie zdiagnozować. Na tej podstawie lekarz podejmuję decyzję co do zasadności przepisania aerozolu Momester. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku pacjentów, u których występowały lub występują takie stany jak:

 • gruźlica;
 • jakiekolwiek inne zakażenie (obecnie);
 • mukowiscydoza;
 • przyjmowanie innych kortykosteroidów w postaci strzyknięć lub doustnej.

Pacjent powinien od razu skontaktować się z lekarzem, jeżeli w trakcie leczenia:

 • występuje zakażenie nosa lub gardła (aplikacja leku Momester może spowodować zaostrzenie objawów zakażenia);
 • występuje długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła;
 • układ odpornościowy pacjenta nie działa prawidłowo;
 • występują zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie);
 • wskazane jest długotrwałe stosowanie leku Momester.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Momester — interakcje z innymi lekami

Preparat Momester wykazuje działanie miejscowe. Mimo tego należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja mometazon może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.

Przede wszystkim zwróć uwagę na takie leki jak:

 • inne leki przeciwalergiczne (również te wydawane bez recepty);
 • wybrane leki na HIV (np.: kobicystat, rytonawir).

Wszystkie te substancje wraz z możliwymi interakcjami zostały opisane w ulotce dołączonej do produktu leczniczego Momester. Pacjent powinien zapoznać się z jej treścią.

Momester — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem i substancją czynną leku Momester jest mometazon w postaci furoinianu mometazonu. Inne składniki to: glicerol E422, celuloza mikrokrystaliczna E460, chlorek benzalkoniowy, polisorbat 80 E433, karmeloza sodowa, cytrynian sodu E331, kwas cytrynowy jednowodny E330 i woda oczyszczona.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Na rynku dostępne są leki o podobnym składzie i działaniu. Wśród nich znajdują się m.in.: Eztom, Aleric Spray, Momester Nasal, Metmin, Nasometin, Hitaxa Metmin Spray, Pronasal, Nasonex czy też Nasometin Control. Decyzję o wdrożeniu w terapii dowolnego z nich podejmuje lekarz prowadzący.
Nie. Lek Momester dostępny jest tylko na receptę. Bez recepty w aptece dostępny jest preparat o zbliżonej nazwie i działaniu, czyli lek Momester Nasal aerozol do nosa.
Preparaty Momester i Metmin wykazują takie samo działanie i zasadniczo nie różnią się od siebie.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację