Edelan
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek ma postać kremu lub maści i dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS). Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS) |
Postać: |
maść, krem |
Dawka: |
1 mg/g |
Substancja czynna: |
mometazon w postaci furoinianu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Edelan to lek przeciwzapalny i przeciwświądowy przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę. Za jego działanie odpowiada substancja czynna mometazon. To kortykosteroid. Jego działanie polega na hamowaniu procesu zapalnego, zmniejszaniu obrzęku, łagodzeniu objawów zapalnych i świądu. Ponadto środek wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne. W efekcie organizm lepiej radzi sobie z chorobą skóry. Ze względu na swój skład środek Edelan dostępny jest tylko na receptę.
Podaje się go przede wszystkim u osób dorosłych. Na wskazanie lekarza można stosować go u dzieci, jednak z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Preparat podaje się w stanach zapalnych i świądzie w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry. Główne z nich to łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS).
Obecnie lek Edelan dostępny jest w dwóch postaciach i w czterech wariantach opakowania. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu. Zgodnie z przepisami preparat Edelan nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta oraz wskazania medycznego. Uśredniona cena środka w aptece to:
Edelan (1 mg/g, krem 15 g) - 15,25 PLN;
Edelan (1 mg/g, krem 30 g) - 25,15 PLN;
Edelan (1 mg/g, maść 15 g) - 16,05 PLN;
Edelan (1 mg/g, maść 30 g) - 28,30 PLN.
Podstawowym składnikiem leku Edelan w obu postaciach jest substancja czynna mometazon. Pozostałe składniki w maści to: glikol heksylenowy, wosk biały, woda oczyszczona, kwas fosforowy 10%, monopalmitynostearynian glikolu propylenowego, wazelina biała, butylohydroksytoluen E321. Substancje pomocnicze w kremie Edelan to: glikol heksylenowy, woda oczyszczona, wosk biały, kwas fosforowy rozcieńczony, glinu okrenylobursztynian skrobi, dwutlenek tytanu E171, uwodorniona lecytyna sojowa i wazelina biała zawierająca all-rac-α-tokoferol.
Stosowanie leku Edelan powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Preparat przeznaczony jest do stosowania na skórę.
U osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia należy cienką warstwę leku Edelan nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz na dobę. U dzieci jednak można to robić tylko na niewielką powierzchnię skóry. Nie wolno stosować tego leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Na twarz preparat może być stosowany maksymalnie przez 5 dni z rzędu. W przypadku innych wskazań leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie. Przy długotrwałym stosowaniu leku wzrasta ryzyko występowania skutków ubocznych.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Edelan. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenie i może powodować działania niepożądane leku w postaci podrażnień lub nadmiernego wysuszenia skóry.
Nie powinno się stosować leku Edelan u kobiet w ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Zawsze jednak należy stosować lek przez możliwie krótki czas i nie wolno stosować go na duże powierzchnie skóry. Kortykosteroidy przenikają do mleka matki i mogą powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka po wdrożeniu leku może kontynuować karmienie piersią, czy jednak rekomendowane jest jego przerwanie ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie leczenia mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowywane działania niepożądane, to m.in.:
uczucie pieczenia;
świąd;
zapalenie mieszków włosowych;
parestezje;
zakażenia;
czyrak;
nadmierne owłosienie;
kontaktowe zapalenie skóry;
niedobór barwnika;
zmiany trądzikopodobne;
zanik skóry;
rozstępy;
nieostre widzenie;
reakcje w miejscu stosowania;
ból w miejscu stosowania;
sucha skóra;
podrażnienie skóry;
zapalenie skóry wokół ust;
potówki;
rozmiękanie skóry (maceracja);
zapalenie skóry;
poszczerzenie drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje).
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie leku Edelan powinno być uzgodnione z lekarzem. Jest przeciwwskazane podawanie maści lub kremu Edelan u pacjentów, u których występują:
uczulenie na mometazon, inne kortykosteroidy lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
trądzik różowaty;
trądzik pospolity;
zapalenie skóry wokół ust;
zanik skóry;
kiłowe zmiany skórne;
odczyny poszczepienne;
pieluszkowe zapalenie skóry;
świąd okolicy odbytu i narządów płciowych;
gruźlica skóry;
zakażenia bakteryjne skóry (np.: liszajec, ropne zapalenie skóry);
zakażenia grzybicze skóry (np.: wywołane przez drożdżaki lub dermatofity);
zakażenia wirusowe skóry (np.: półpasiec, opryszczka zwykła, ospa wietrzna, mięczak zakaźny, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste);
uszkodzenie skóry lub owrzodzenia skóry w miejscu podania docelowego podania leku;
wiek poniżej 2. roku życia.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Lek należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy unikać stosowania leku Edelan:
pod opatrunkami;
na dużą powierzchnię ciała;
w fałdach skórnych;
na skórę twarzy;
długotrwale;
u dzieci.
Leczenie zmian skórnych na twarzy nie powinno trwać dłużej niż 5 dni, jednak decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący. Jeżeli w trakcie terapii wystąpią takie objawy, jak m.in.: podrażnienia, uczulenie, nieostre widzenie, inne zaburzenia widzenia lub zakażenie, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną ilość leku. Jednocześnie nie wolno stosować go w okolicach powiek, ponieważ może to powodować ryzyko wystąpienia jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Do tej pory nie odnotowywano jednak groźnych interakcji pomiędzy Edelanem a innymi środkami farmakologicznymi.
Leki traktowane jako zamienniki dla Edelanu to m.in.: Elocom, Elosone, Ovixan, Eztom, Ivoxel, Momecutan Fettcreme, Momederm i Mometasone Sandoz. Innym lekiem stosowanym w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest m.in.: Dermovate.