Hitaxa
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Hitaxa fast to roztwór doustny lub tabletki o działaniu przeciwalergicznym. Produktu leczniczego nie należy przyjmować bez konsultacji lekarskiej. Lek zawiera substancję czynną desloratadynę. Głównym zadaniem preparatu Hitaxa jest złagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym. Lek stosuje się również w celu łagodzenia objawów związanych z innymi schorzeniami.
Obecnie w aptece dostępne są opakowania o różnej liczbie tabletek i stężeniu substancji czynnej:
Hitaxa Fast 5 mg (10 lub 30 tabletek);
Hitaxa Fast 2,5 mg (10 lub 30 tabletek);
Hitaxa roztwór doustny.
Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Standardowo przepisywane jest opakowanie 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. W przypadku dzieci stosuje się lek w postaci roztworu doustnego.
Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej opierają działanie na desloratadynie. Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, polakrylina potasowa, żelaza tlenek czerwony, magnezu stearynian, aromat Tutti Frutti, kroskarmeloza sodowa, glikol propylenowy, mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, potasu wodorotlenek.
W przypadku roztworu doustnego skład wygląda następująco: desloratadyna, cytrynian sodu, sorbitol ciekły, kwas cytrynowy bezwodny, glikol propylenowy, woda oczyszczona, aromat Tutti Frutti i hypromeloza.
Ze względu na to, że lek Hitaxa zawiera w swoim składzie sorbitol, nie powinien być przyjmowany przez osoby z nietolerancją niektórych cukrów. Ponadto lek nie powinien być przyjmowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Hitaxa jest łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej charakteryzują się dobrym wchłanianiem substancji czynnej i szybkim działaniem, dzięki czemu stosunkowo szybko przynoszą ulgę pacjentowi.
Ponadto kolejnym wskazaniem jest leczenie pokrzywki desloratadyną. Udowodniono, że substancja ta wykazuje wysoką skuteczność działania w łagodzeniu pokrzywki i towarzyszącego jej świądu skóry.
Mechanizm działania leku Hitaxa opiera się na substancji czynnej desloratadynie. Sam lek zaliczany jest do II generacji leków przeciwhistaminowych. Preparat wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe, dzięki czemu pozwala na złagodzenie objawów alergii. Co ciekawe, lek wykazuje skuteczne działanie przez całą dobę. Po zażyciu substancja szybko się wchłania i łagodzi takie objawy alergiczne jak m.in.: kichanie, obrzęk i świąd błon śluzowych, wyciek z nosa, zaczerwienienie oczu, czy też łzawienie. Dodatkowo lek wykazuje skuteczne działanie w przypadku łagodzenia pokrzywki, w tym zmian skórnych i świądu.
Maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi pacjenta odnotowuje się po około trzech godzinach po zażyciu preparatu. Działanie leku obserwuje się nawet powyżej 24. godzin po zastosowaniu desloratadyny.
Preparat powinien być przyjmowany według zaleceń lekarza. Zalecana dawka różni się w zależności od wieku pacjenta. Dawkowanie różni się również od tego, czy lek przyjmowany jest w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, czy też w postaci roztworu doustnego. Lek przyjmuje się niezależnie od posiłku. Poniżej przedstawiono standardowe wskazania w zakresie dawkowania. Mogą być różne w zależności od rodzaju schorzenia i jego nasilenia. Bardziej zaawansowanej terapii wymaga przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, a krótszego przyjmowania leku okresowe zapalenie. Jeszcze inne standardy utrzymuje się w przypadku leczenia pokrzywki.
W przypadku dzieci stosuje się roztwór doustny. Od 1. roku życia do 5. roku życia rekomenduje się przyjmowanie 2,5 ml roztworu raz na dobę. U dzieci w wieku od 6. do 11. roku życia rekomendowana dawka to 5 ml raz na dobę.
Młodzież od 12. roku życia oraz osoby dorosłe powinny przyjmować 10 ml roztworu doustnego raz na dobę. To rekomendowana dawka, która wykazuje skuteczne działanie. W przypadku tabletek, zalecana dawka w tej grupie pacjentów to jedna tabletka 5 mg lub dwie tabletki 2,5 mg raz na dobę.
Blister należy ostrożnie otworzyć i wyjąć bez kruszenia tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej. Następnie umieszcza się ją w jamie ustnej, gdzie ta ulega rozpadowi. Pacjent nie potrzebuje do tego wody lub innych płynów. Po rozkładzie należy połknąć dawkę leku.
W przypadku pominięcia leku należy uzupełnić dawkę tak szybko, jak to możliwe. Dalsze leczenie powinno być prowadzone zgodnie z założonym przez lekarza harmonogramem. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przedawkowanie leku jest możliwe, jednak nie powinno przynieść ciężkich skutków ubocznych ze strony organizmu. Jeżeli jednak już dojdzie do przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, to pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Preparat powinien być stosowany tylko zgodnie z wytycznymi lekarza.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ponadto pacjent nie powinien przyjmować preparatu, jeżeli upłynął termin jego przydatności do spożycia. W przeciwnym razie mogą wystąpić niepokojące skutki uboczne i inne problemy zdrowotne. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania producenta w zakresie stosowania leku oraz przechowywania produktu leczniczego. Znajdziesz tam także dane dotyczące działań niepożądanych.
Przeterminowany lek należy zwrócić do apteki w celu prawidłowej jego utylizacji. Preparatu medycznego nie powinno wyrzucać się do domowego kosza ani do kanalizacji. W ten sposób pacjenci przykładają się do zwiększonej ochrony środowiska naturalnego.
Jak każdy inny preparat medyczny, Hitaxa również może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, a skala i rodzaj ewentualnych skutków ubocznych w dużej mierze zależą od stanu zdrowia pacjenta i predyspozycji jego organizmu. Wśród potencjalnych działań niepożądanych wymieniane są m.in.:
ból głowy;
zawroty głowy;
suchość w jamie ustnej;
zmęczenie;
łzawienie oczu;
swędzenie podniebienia;
wymioty;
bóle brzucha;
zmniejszenie zdolności koncentracji uwagi;
rozstrój żołądka;
zapalenie wątroby;
zwiększenie masy ciała;
zwiększony apetyt;
bóle mięśni;
świąd skóry;
zachowanie agresywne z niepokojem;
ciężkie reakcje alergiczne (bardzo rzadko);
i inne.
Jeżeli w Twoim przypadku wystąpią jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Poważne zaburzenia to rzadkie działania niepożądane, jednak istnieje ryzyko ich występowania.
Preparat Hitaxa Fast charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania. Istnieją jednak określone sytuacje, w których nie należy go przyjmować. Poniżej przedstawiono podstawowe przeciwwskazania:
nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku;
wiek poniżej 1. roku życia;
ciąża;
okres karmienia piersią.
Każdorazowo przed rozpoczęciem stosowania doustnego leku Hitaxa należy skonsultować się z lekarzem. Pacjent powinien poinformować go o swoim stanie zdrowia, a także przyjmowanych w ostatnim czasie preparatach medycznych. Podczas terapii szczególną ostrożność należy zachować u osób, które cierpią na zaburzenia czynności nerek.
Ponadto szczególna ostrożność dotyczy między innymi osób, u których w przeszłości występowały drgawki lub inne niepokojące objawy po spożyciu desloratadyny. Grupę ryzyka stanowią również osoby, u których bliskich występowały takie działania niepożądane. Należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby chorujące na fenyloketonurię, ponieważ w swoim składzie zawiera aspartam. Niezależnie od tego, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka, czy nie, rekomenduje się przeprowadzanie określonych badań kontrolnych w trakcie lub po skończonej terapii z lekiem przeciwalergicznym Hitaxa. Wszystko po to, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo pacjenta.
Badania w tym obszarze wciąż są prowadzone. Na ten moment nie są znane potencjalne interakcje leku Hitaxa z innymi środkami farmakologicznymi. To sprawia, że podczas terapii zarówno pacjent, jak i lekarz powinni zachować zwiększoną czujność. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie odbyć konsultację lekarską.
Każdy lek stosowany jednocześnie z preparatem Hitaxa powinien być skonsultowany z lekarzem. Pozna on cechy produktu oraz ustali ewentualne zagrożenie podczas kojarzenia ze sobą różnych środków medycznych.
Nie powinno się przyjmować leku Hitaxa w czasie ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Każdorazowo decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz prowadzący. Może zalecić terapię z preparatem Hitaxa, jeżeli korzyści wyraźnie przewyższają ewentualne zagrożenie. Standardowo jednak lekarze decydują się na wdrożenie leczenia z innym środkiem medycznym.
Lek Hitaxa Fast stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie powinien negatywnie wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów, czy obsługi maszyn. Zdarza się jednak, że podczas terapii u niektórych osób występuje senność i zaburzenia koncentracji. Wówczas pacjent powinien zrezygnować z prowadzenia samochodu i obsługi maszyn, a o swoim stanie i przyjmowanym leku poinformować przełożonego.