Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W swoim składzie lek zawiera glikokortykosteroid betametazon w dwóch postaciach. Preparat dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie ostrych i przewlekłych stanów poddających się leczeniu kortykosteroidami |
Postać: |
zawiesina do wstrzykiwań |
Dawka: |
6,43 mg + 2,63 mg/ml |
Substancja czynna: |
betametazon w postaci dipropionianu + sól sodowa fosforanu betametazonu |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Diprophos to preparat zawierający w swoim składzie glikokortykosteroid betametazon w postaci dipropionianu oraz soli sodowej fosforanu. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i imunosupresyjne. Po dostaniu się do organizmu ogranicza ilość aktywnych komórek odpornościowych w okolicach stanu zapalnego. Ponadto działanie leku powoduje zmniejszenie rozszerzenia naczyń krwionośnych, hamowanie fugocytozy, tworzenie prostaglandyn i substancji pokrewnych oraz stabilizację błon lizosomów. W efekcie daje to zmniejszenie nasilenia objawów choroby.
Lek podaje się w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów, które reagują na kortykosteroidy. Podstawowe wskazania medyczne to:
Cena zastrzyku Diprophos zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz stopnia refundacji. Uśredniona całkowita cena leku to:
Diprophos (zawiesina do wstrzykiwań, 5 ampułek) - 68,30 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Diprophos podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go wszyscy pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności preparat otrzymują pozostali pacjenci. Wówczas cena leku po refundacji to:
Diprophos (zawiesina do wstrzykiwań, 5 ampułek) - 34,15 PLN.
Podstawowe składniki zastrzyku Diprophos to substancje czynne: betametazonu dipropionian i betametazonu sodu fosforan. Pozostałe składniki pomocnicze to: chlorek sodu, fosforan disodu dwuwodny lub fosforan disodu bezwodny, edetynian disodu, polisorbat 80, parahydroksybenzoesanmetylu E218, alkohol benzylowy E1519, makrogol, kwas solny, karboksymetyloceluloza sodowa, parahydroksybenzoesan propylu E216, woda do wstrzykiwań.
Stosowanie leku Diprophos powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Dawkowanie ustala lekarz i różni się one w zależności od wskazania i indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Zadaniem lekarza jest dobranie najmniejszej skutecznej dawki leku, która pozwoli na osiągnięcie pożądanego działania terapeutycznego.
Poniżej standardowe dawkowanie w zależności od wskazania:
Po ustaleniu pożądanego działania leku ustala się dawkę podtrzymująca. Za każdym razem lek powinien być podawany pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Szczegółowe dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Zalecane dawki leku nie powinny być przekraczane. Nie poprawia to skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
Leku Diprophos nie należy stosować w okresie ciąży. Szczególne zagrożenie występuje po 32. tygodniu ciąży. Przyjmowanie leku może powodować zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu oraz inne poważne objawy, w tym trudności w czasie porodu. Lekarz może zalecić stosowanie tego leku, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Kortykosteroidy przenikają do mleka matki. W związku z tym nie powinny być przyjmowane przez kobiety karmiące, ponieważ mogą powodować działanie niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli stosowanie leku jest wskazane, to należy przerwać karmienie piersią.
Podczas stosowania leku Diprophos mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Zazwyczaj działania niepożądane są odwracalne i występuj rzadziej przy mniejszych dawkach leku.
Odnotowywane dotychczas skutki uboczne to m.in.:
Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Wszystkie odnotowywane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Diprophos. Nie należy stosować go w przypadku uczulenia na substancję czynną, inne glikokortykosteroidy lub jakikolwiek inny składnik leków. Kolejnym przeciwwskazaniem jest ogólnoustrojowa grzybica. Ponadto leków z kategorii kortykosteroidów nie należy stosować w przypadku takich stanów zdrowotnych jak:
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, u których występują:
Ponadto należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli w przypadku zewnątrzoponowego wstrzyknięcia kortykosteroidów wystąpiły ciężkie zdarzenia neurologiczne lub reakcje anafilaktyczne.
W przypadku długotrwałego leczenia kortykosteroidami zwiększa się ryzyko wystąpienia niepokojących objawów niepożądanych powodowanych przez działanie kortykosteroidów. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.
Na ten moment nie ma zamiennika dla leku Diprophos w postaci zastrzyku. Oznacza to, że jeżeli nie można go podać pacjentowi, to lekarz powinien zmodyfikować terapię w ten sposób, aby zapewnić pacjentowi skuteczne i bezpieczne leczenie.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Diprophos mogą wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Dotyczy to również leków dostępnych bez recepty. W czasie leczenia kortykosteroidami pacjenci szczególną uwagę powinni zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.