Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do leczenia łuszczycy plackowatej u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
łuszczyca |
Postać: |
piana na skórę |
Dawka: |
0,05 mg + 0,5 mg/g |
Substancja czynna: |
kalcypotriol + betametazon |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Enstilar to preparat złożony zawierający w swoim składzie dwie substancje czynne, których działanie wzajemnie się uzupełnia. Są to kalcypotriol (analog witaminy D3) i betametazon (kortykosteroid). Ze względu na skład i działanie leku Enstilar dostępny on jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Preparat ma postać piany na skórę. Betametazon wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Do tego kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Tego typu działanie pomaga w leczeniu łuszczycy plackowatej i kontrolowaniu jej objawów. To podstawowe wskazanie do stosowania leku Enstilar. O zasadności jego aplikowania decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie piana na skórę Enstilar dostępna jest w jednym wariancie opakowania. Zawiera ono 60 g leku. Przy pełnej odpłatności koszt to:
Enstilar (0,05 mg + 0,5 mg/g, piana na skórę, 60 g) - 167,50 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Enstilar podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci w wieku powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci w takim wskazaniu, jak: leczenie miejscowe łuszczycy zwyczajnej u dorosłych. Wówczas cena leku to:
Enstilar (0,05 mg + 0,5 mg/g, piana na skórę, 60 g) - 93,60 PLN.
W aptece dostępne są podobne do Enstilar leki na receptę. Wśród nich znajdują się: Betacal, Daivobet (żel i maść) oraz Xamiol. O możliwości ich stosowania decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowe składniki leku Enstilar to substancje czynne kalcypotriol i betametazon. Ponadto w pianie na skórę zawierają się: parafina ciekła, wazelina biała, butan, polioksypropylenu eter stearynowy, butylohydroksytoluen, all-rac-α-Tokoferol i dimetylowy eter.
W przypadku stosowania leku Enstilar należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania zewnętrznego na skórę. Podaje się go bezpośrednio na skórę objętą łuszczycą (rozpyla się na skórę). Lek Enstilar podaje się raz na dobę. Ze względu na wygodę warto drobić to wieczorem. Zazwyczaj leczenie trwa 4 tygodnie. Po tym czasie lekarz ocenia efektywność terapii i może ją zmodyfikować.
Przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem, a w trakcie aplikacji trzymać go minimum 3 cm od skóry. Lek powinien pozostać na skórze przez całą noc lub cały dzień. Po zastosowaniu leku należy umyć dokładnie ręce, aby uniknąć przedostania się piany do innych części ciała (zwłaszcza twarzy, ust i oczu).
Enstilar może być podawany również na owłosioną skórę głowy. Przed aplikacją należy rozczesać włosy, aby usunąć z nich złuszczone fragmenty skóry. Następnie pianę wyciska się na dłoń oraz nanosi bezpośrednio na miejsca dotknięte łuszczycą, unikając podawania leku na włosy. Bezpośrednio po aplikacji leku nie należy myć włosów. Po kilku godzinach należy umyć je z wykorzystaniem łagodnego szamponu, wmasowując go w suche włosy oraz w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukać.
Preparat Enstilar przeznaczony jest tylko na skórę objętą łuszczycą. W celu uzyskania optymalnego działania nie zaleca się kąpania lub brania prysznica bezpośrednio po nałożeniu piany. Ponadto należy unikać kontaktu z ubraniami, ponieważ lek może je trwale odbarwiać. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Enstilar. Nie wpływa to na poprawę skuteczności stosowania preparatu i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej w tym m.in.: zaburzenia stężenia wapnia we krwi, zaburzenia czynności nadnerczy.
Lek Enstilar można stosować w okresie ciąży, jednak tylko na wyraźne wskazanie lekarza wtedy, gdy korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Lek Enstilar może być aplikowany u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie wolno podawać go w obrębie piersi, ponieważ substancje czynne mogą zostać spożyte przez dziecko. Jeżeli wskazane jest stosowanie leku Enstilar na dekolcie i w obrębie piersi, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie stosowania leu Enstilar mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli po zastosowaniu leku Enstilar wystąpią poniższe objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
reakcje alergiczne (mogą obejmować: wysypkę skórną i obrzęk skóry, twarzy lub ust);
zwiększenie stężenia wapnia we krwi;
pogorszenie już istniejącej łuszczycy lub pojawienie się objawów łuszczycy po zaprzestaniu leczenia;
zaczerwienienie, ból lub obrzęk korzenia włosa (zapalenie mieszków włosowych);
podrażnienie skóry, które może objawiać się świądem, uczuciem pieczenia, kłucia, zaczerwienieniem i bólem skóry;
odbarwienie (depigmentacja);
zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji;
nieostre widzenie;
zaburzenie czynności nadnerczy (objawy to: zmęczenie, depresja i lęk);
ból oka, zaczerwienienie oczu lub zamglone widzenie (objawy zwiększonego ciśnienia w oku);
zakażenia (z powodu osłabienia układu odpornościowego);
mogące wystąpić wahania stężenia glukozy we krwi;
łuszczyca krostkowa (czerwony obszar z żółtawymi krostami);
trudności z widzeniem w nocy, nadwrażliwość na światło, zamglone widzenie (objawy zaćmy);
nadmiar wapnia dający takie objawy jak m.in.: osłabienie mięśni i dezorientacja, częste oddawanie moczu, zaparcia.
Ponadto odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
rozstępy;
ścieńczenie skóry;
pogorszenie łuszczycy;;
uwidocznienie się naczyń krwionośnych pod skórą;
okołowargowe zapalenie skóry;
zmiana tempa wzrostu włosów;
swędząca wysypka (wyprysk);
wrażliwość skóry na światło objawiające się wysypką;
zażółcenie włosów.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Enstilar należy skontaktować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Występują przeciwwskazania. Nie należy stosować leku Enstilar, jeżeli u pacjenta występują:
uczulenie na kalcypotriol, betametazon lub jakikolwiek inny składnik;
inne rodzaje łuszczycy (np.: łuszczyca krostkowa, eyrtodermia łuszczycowa);
zaburzenia stężenia wapnia we krwi;
gruźlica;
zakażenia pasożytnicze (np. świerzb);
skórne zakażenia bakteryjne;
skórne zakażenia grzybicze (np.: liszaj obrączkowy, grzybica międzypalcowa);
skórne zakażenia wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka);
cienka skóra, rozstępy skórne, łamliwość naczyń skórnych;
okołowargowe zapalenie skóry (czerwona wysypka wokół ust);
trądzik (pryszcze);
trądzik różowaty;
rybia łuska (sucha skóra z łuskami podobnymi do rybich łusek);
owrzodzenia lub uszkodzenie skóry.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność podczas aplikacji preparatu Enstilar. Dotyczy to zwłaszcza takich stanów zdrowotnych u pacjenta, jak:
łuszczyca kropelkowata (grudkowa);
zakażenie skóry (niezbędne może być przerwanie leczenia);
zmiana stężenia wapnia we krwi podczas leczenia Enstilar (po zakończeniu stosowania leku stężenie wapnia powraca do normalnych wskaźników);
nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia podczas leczenia Enstilar;
pogorszenie łuszczycy lub jej nawrót zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu leku Enstilar oraz przerwaniu jego podawania;
przyjmowanie innych leków zawierających kortykosterody.
W trakcie leczenia lekiem Enstilar należy unikać:
stosowania leku pod bandażami lub opatrunkami;
stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni skóry;
nadmiernego opalani, korzystania z solarium lub innych rodzajów fototerapii;
stosowania leku na dużej powierzchni uszkodzonej skóry, na błony śluzowe lub w fałdach skórnych;
stosowania większych ilości leku niż 15 g na dobę;
stosowania leku na twarz i narządy rozrodcze.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zastosowania leku Enstilar należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy to robić w sposób bezpieczny.
Co do zasady lek Enstilar nie powinien wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy jednak poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Wszystko po to, aby utrzymać najwyższy standard bezpieczeństwa prowadzonej terapii.
Czy Enstilar można kupić bez recepty?
Nie. Lek Enstilar dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.
Czy Enstilar jest refundowany?
Tak. Lek Enstilar podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W ramach czeęściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci we wskazaniu: leczenie miejscowe łuszczycy zwyczajnej u dorosłych.
Jak długo można stosować Enstilar?
Standardowo leczenie lekiem Enstilar trwa do czterech tygodni. Po tym czasie lekarz ocenia efekty terapii i podejmuje dalsze decyzje.
Czy Enstilar powoduje siniaki?
Lek Enstilar może powodować miejscowe zaczerwienienie skóry, jednak nie powoduje klasycznych siniaków. Skala objawów niepożądanych oraz ich rodzaj zależą od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.