Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek Diclovit dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych w stanach zapalnych reumatoidalnych oraz z objawami chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów |
Postać: |
kapsułki twarde |
Dawka: |
50 mg + 50 mg + 50 mg + 0,25 mg |
Substancja czynna: |
cyjanokobalamina + diklofenak + pirydoksyna + tiamina |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Diclovit to lek złożony, który w swoim składzie zawiera cztery substancje czynne. Należą do nich: cyjanokobalamina, diklofenak, pirydoksyna i tiamina. Preparat dostępny jest tylko na receptę i można stosować go tylko na wyraźne wskazanie lekarza. Diclovit ma postać kapsułek twardych. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Zawarty w Diclovit diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Środek ten wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przeciwdziała syntezie prostaglandyn, które biorą udział w rozwoju stanu zapalnego. W efekcie trakcie przyjmowania leku obserwuje się zmniejszenie objawów odpowiedzi zapalnej, w tym m.in.: obrzęku, gorączki, bólu i sztywności stawów. Ponadto w składzie leku znajdują się witaminy z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego i uzupełniają niedobory tych witamin w organizmie.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Diclovit to:
O zasadności zastosowania środka Diclovit decyduje lekarz prowadzący. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Uśredniona cena preparatu w aptece to:
Diclovit (30 kapsułek) - 16,50 PLN.
Cena leku Diclovit zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Preparat dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania, w którym znajduje się 30 kapsułek twardych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Diclovit nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta.
W kapsułkach Diclovit znajdują się cztery substancje czynne: cyjanokobalamina, diklofenak, pirydoksyna i tiamina. Pozostałe substancje to: cytrynian trietylu, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, powidon, tlenek żelaza czerwony E172, talk, tlenek żelaza żółty E172, żelatyna, dwutlenek tytanu E171.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Rekomenduje się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki leku, aby zredukować ryzyko występowania skutków ubocznych. Jednocześnie czas trwania terapii powinien być możliwie najkrótszy. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Całkowitą dawkę dobową dzieli się na 2-3 dawki podzielone.
Standardowe dawkowanie wynosi 2-3 kapsułki na dobę. W przypadku lżejszych przypadków i długotrwałego leczenia wystarczająca powinna być dawka na poziomie 1-2 kapsułek. Długotrwałe stosowanie diklofenaku może powodować skutki uboczne, dlatego należy postępować bardzo odpowiedzialnej. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii i może powodować objawy związane z przedawkowaniem substancji czynnych.
Temat szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania należy skonsultować z lekarzem. Wymagają tego pacjenci w podeszłym wieku, zmagający się z innymi chorobami lub niedowagą.
Nie zaleca się stosowania leku Diclovit u kobiet w ciąży. W ostatnim trymestrze jest to zabronione, ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku oraz wywoływać komplikacje w trakcie porodu. Działania niepożądane ze strony dziecka to m.in.: zaburzenia czynności wątroby i serca. Lekarz może zdecydować o wdrożeniu leku w pierwszych dwóch trymestrach, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Preparat ten nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią. Substancje czynne przenikają do mleka matki i mogą powodować skutki uboczne ze strony karmionego dziecka. Jeżeli lekarz wdraża ten lek w tej grupie pacjentek, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas stosowania leku Diclovit mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Stosowanie leku należy natychmiast przerwać, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Lekarz podejmuje decyzję w zakresie dalszego postępowania. Ponadto w trakcie terapii lekiem Diclovit mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Wszystkie odnotowane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.
Pacjent powinien dokładnie skonsultować swoją sytuację z lekarzem prowadzącym oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu leczniczego. Nie należy stosować leku Diclovit w przypadku nadwrażliwości na dowolną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik kapsułek. Inne przeciwwskazania to m.in.:
W określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na to, że przyjmowanie leku Diclovit może powodować działania niepożądane. Baczną uwagę należy zwrócić w przypadku pacjentów, u których występują:
U pacjentów w podeszłym wieku również należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.
Pacjent powinien dokładnie poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że mogą wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną ostrożność zachowuje w przypadku takich środków farmakologicznych jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Warto dokładnie się z nią zapoznać. O możliwości łączenia wybranych leków decyduje lekarz prowadzący i należy postępować zgodnie z jego wskazówkami.
Brak jest zamiennika 1:1 dla leku Diclovit. Do podobnych preparatów zaliczane są m.in.: DicloDuo i Diclac.