Ropiejące oczy u dziecka. Jakie są przyczyny? Jak przebiega leczenie?
Dodano:

29 stycznia, 2024
14:36
Zaktualizowano:

26 marca, 2024
14:46

Ropiejące oko u dziecka - jak wygląda, jak rozpoznać objawy?

Zaropiałe oczy najczęściej obserwuje się u dziecka tuż po przebudzeniu. W wyniku stanu zapalnego toczącego się w spojówkach lub drogach łzowych, z oka sączy się wydzielina, która bardzo często skleja powieki i powoduje duży dyskomfort. Dodatkowe objawy, które towarzyszą ropiejącym oczom to:

 • zaczerwienienie oka;
 • obrzęk okolicy powiek;
 • nadmierne łzawienie;
 • swędzenie i pieczenie.

W większości przypadków dzieci łagodnie przechodzą tego typu infekcje, a dolegliwości ustępują samoistnie po kilku dniach. Powodem do zmartwień mogą być jednak nasilające się i niepokojące objawy, wskazujące na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, z którymi jak najszybciej należy zgłosić się do okulisty. Zaliczamy do nich:

 • zmętnienie rogówki;
 • nagle pogorszenie widzenia;
 • podwyższona temperatura ciała lub wysoka gorączka;
 • uporczywy ból oka;
 • silny światłowstręt;
 • widoczne zmiany, takie jak odkształcenie rogówki, inny kształt źrenicy.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ropa w oku u dziecka - z jakiego powodu powstaje?

Ropa w oku powstaje na skutek rozwijającego się tam stanu zapalnego, który powoduje podrażnienie spojówki. Taka patologia najczęściej występuje w przebiegu zapalenia spojówek o różnej etiologii: bakteryjnej, wirusowej czy alergicznej. Jednak nie tylko infekcje czy alergie mogą sprawić, że w oku pojawia się wydzielina. Do przyczyn tego stanu zalicza się także niedrożność przewodu łzawego, obecność ciał obcych w oku czy erozję (zadrapania) rogówki, która może się pojawić u starszych dzieci noszących soczewki kontaktowe.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dziecka

Infekcje bakteryjne są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek szczególnie u małych dzieci, które dotykają twarzy i oczu, przez co bakterie z rączek mogą zostać tam przeniesione i wywołać stan zapalny. Zakażenia w głównej mierze wywołują paciorkowce i gronkowce, takie jak Staphylococcus aureus czy Streptococcus pneumoniae. Rzadziej spotykane są infekcje Haemophilus influenzae czy Moraxella catarrhalis. Zapalenia spojówek o etiologii bakteryjnej trwają około 7 dni i zazwyczaj konieczne jest antybiotykoterapia. Zakażenia bakteryjne manifestują się najczęściej:

 • sączeniem żółtej, gęstej ropy z oka;
 • silnym zaczerwienieniem;
 • świądem oczu i powiek;
 • obrzękiem w okolicy oczu.

Alergiczne zapalenie spojówek u dziecka

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci to schorzenie, które wynika z nadwrażliwości organizmu na alergeny, znajdujące się w otoczeniu. Objawia się ono zaczerwienieniem spojówek, swędzeniem, łzawieniem oraz uczuciem pieczenia w oczach. Charakterystycznym objawem jest również obecność wodnistej wydzieliny. Symptomom tym często towarzyszy także alergiczny nieżyt nosa. Zapalenie spojówek o podłożu alergicznym może występować sezonowo, zwłaszcza w okresach pylenia roślin, albo być przewlekłe, gdy dziecko jest narażone na alergeny przez większą część roku.

Do najbardziej powszechnych alergenów, wywołujących zapalenia spojówek zaliczamy:

 • pyłki traw, drzew, krzewów;
 • sierść zwierząt;
 • roztocza kurzu domowego.

Wirusowe zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dzieci spowodowane przez infekcje wirusowe jest dość rzadkim, lecz uciążliwym problemem, najczęściej wywołanym zakażeniem adenowirusami, wirusem opryszczki (HSV) lub wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Wspomniane adenowirusy wywołują epidemiczne zapalenie spojówek, które jest niezwykle zaraźliwe. Zachorować można poprzez kontakt z chorą osobą oraz przenoszenie wirusów z dłoni do oczu. Zakaźne zapalenie spojówek charakteryzuje się objawami, takimi jak:

 • masywne przekrwienie spojówek;
 • nadmierne łzawienie oczu;
 • występowanie obfitej wydzieliny o jasnozielonym lub przejrzystym kolorze;
 • świąd, pieczenie.

Mogą pojawić się także grudki na spojówkach, obrzęk powiek i powiększenie węzłów chłonnych przyusznych. W przebiegu zakażenia adenowirusami obserwuje się też objawy infekcji dróg oddechowych: katar, ból głowy, kaszel, ogólne osłabienie.

Co istotne, wymienione symptomy początkowo dotyczą zazwyczaj tylko jednego oka, ale z powodu wysokiej zakaźności infekcja szybko rozprzestrzenia się na drugie oko. Czas trwania dolegliwości jest zwykle dłuższy niż w przypadku alergicznego czy bakteryjnego zapalenia spojówek, ponieważ zakażenia wirusowe mogą trwać nawet 2-3 tygodnie.

Choroby infekcyjne oczu wywołane przez wirusy leczy się gancyklowirem w postaci żelu do oczu, a całkowite wyleczenie następuje dopiero po 3 tygodniach.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ropiejące oczu u niemowląt - co może być powodem?

Ropienie oczu u niemowląt może być wynikiem różnych czynników, z których niektóre wymagają więcej uwagi i troski ze strony rodziców. Określenie bezpośredniej przyczyny dolegliwości może być niekiedy wyzwaniem, jednak warto skupić się na tych najczęściej spotykanych.

Jednym z potencjalnych czynników może być infekcja bakteryjna, rozwijająca się tuż po lub w trakcie porodu, podczas którego noworodek ma kontakt z różnymi patogenami, m.in. bakteriami. Ropna wydzielina może się także pojawić jako rezultat zabiegu Credego, który polega na zakropieniu do worka spojówkowego roztworu azotanu srebra w profilaktyce rzeżączkowego zapalenia spojówek u niemowląt. W niektórych przypadkach dochodzi do podrażnienia spojówek i ropienia oczu, które przechodzi samoistnie po paru dniach.

Ponadto częstą przyczyną pojawienia się ropnej wydzieliny w oku noworodka jest niedrożność kanalika łzowego. Ma to związek z nie w pełni ukształtowanymi przewodami nosowo-łzowymi, co może przyczyniać się do ich zablokowania i gromadzenia się płynu w oczkach maluszka. W takim przypadku konieczna jest konsultacja okulisty dziecięcego, a leczenie polega na wykonywaniu masaży w wewnętrznych kącikach oczu, stosowaniu kropli z antybiotykami, a niekiedy może być konieczna operacja.

Kolejnym czynnikiem predysponującym do ropienia oczu u niemowląt jest alergia. Kontakt z alergenem powoduje podrażnienie spojówki i może skutkować alergicznym zapaleniem spojówek, co objawia się jako zaczerwienienie oczu, swędzenie i pojawienie się wydzieliny o wodnistej treści.

Do przyczyn ropiejących oczu u dzieci w wieku niemowlęcym zalicza się też niewłaściwą higienę lub jej brak. Regularne przemywanie oczu powinno być stałym elementem pielęgnacji, podobnie jak dokładne mycie rąk, którymi małe dzieci często dotykają twarzy i mogą wprowadzić do oczu drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych.

Co robić, gdy ropieje oko u dziecka?

W sytuacji, gdy zauważymy, że oczy dziecka ropieją, na początku należy wspomagać się kroplami nawilżającymi lub innymi dostępnymi bez recepty lekami oraz przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. Należy do tego używać czystego wacika lub gazika, wykonując delikatne ruchy od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Ważne jest, aby każde oko przecierać osobnym wacikiem. Zdarza się czasem, że symptomy są coraz silniejsze i nie ustępują samoistnie. Takie przypadki wymagają wizyty u lekarza, który po zbadaniu zaproponuje odpowiednie leczenie, np. stosowanie antybiotyków.

Ropiejące oczy u dziecka - jakie leki stosować?

Jeśli dziecku ropieją oczy, przed rozpoczęciem leczenia najważniejsze jest ustalenie przyczyny. W zależności od podłoża infekcji stosuje się odpowiednio leki przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwalergiczne. Preparaty antybiotykowe, które działają bakteriobójczo, są sprzedawane wyłącznie na receptę. Taka sama sytuacja tyczy się środków na infekcje wirusowe.

Preparaty na receptę stosowane w farmakoterapii ropiejących oczu to m.in.:

 • Virgan 1,5mg/g żel do oczu;
 • Tobrex;
 • Tobrosopt 0,3%;
 • Mybracin;
 • Biodacyna Ophtalmicum;
 • Levoftyal;
 • Levomer;
 • Oftaquix.

Środki przeciwalergiczne oraz tzw. „sztuczne łzy” można dostać w aptekach bez recepty. Do leków dostępnych na rynku należą:

 • Optive Fusion;
 • Allergocrom;
 • Azel-Drop Alergia;
 • Azelastin Comod;
 • Bepanthen Eye;
 • Cataroft;
 • Dexoftyal Ud;
 • Starazolin Alergia;
 • Zabak.

Ropiejące oczy u dziecka - domowe sposoby

Domowe sposoby mogą okazać się skutecznym wsparciem w łagodzeniu ropiejących oczu u małych dzieci. Przemywanie brzegów powiek wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej jest najczęściej stosowaną metodą, która umożliwia usunięcie klejącej wydzieliny i przynosi ulgę dziecku. Ropa i wszelkie zanieczyszczenia powinny być usuwane delikatnym ruchem od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Wielu rodziców stosuje także krople nazywane „sztucznymi łzami”, które mają za zadanie nawilżyć spojówkę, a co za tym idzie, redukują podrażnienia oka i przyspieszają proces leczniczy.

Stare sposoby, niegdyś często stosowane przez nasze babcie, takie jak przemywanie oczu herbatą z rumianku czy innych ziół nie jest zalecane. Lekarze odradzają tych metod, ponieważ zioła mogą wywołać reakcję alergiczną i tylko zaostrzyć stan zapalny, przynosząc odwrotny skutek niż zamierzany.

Co więcej, dbanie o właściwą higienę, taką jak regularne mycie rączek dziecka, może pomóc w zapobieganiu przenoszeniu bakterii z rąk do oczu i ograniczyć stany zapalne.

Ropiejące oczy u dziecka i zapalenie spojówek - jak temu zapobiec?

Aby skutecznie zapobiegać ropiejącym oczom u dzieci, istotne jest przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny. Niezwykle ważne jest regularne mycie rąk, ponieważ infekcyjne zapalenia spojówek są wysoce zakaźne. Dokładne umycie rąk mydłem i ciepłą wodą, w szczególności po kontakcie z oczami minimalizuje ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów.

W przypadku zapalenia spojówek o podłożu alergicznym niezbędne jest ograniczenie kontaktów z potencjalnymi alergenami. Regularne pranie pościeli i częste odkurzanie w domu, zwłaszcza w pokoju dziecka może w znacznym stopniu zmniejszyć ilość alergenów w jego otoczeniu.

Ponadto należy pamiętać, aby nie wysyłać dziecka z ropiejącym okiem do przedszkola czy szkoły w celu uniknięcia zarażenia innych dzieci. Warto poczekać kilka dni i obserwować czy objawy ustępują, czy wręcz przeciwnie — nasilają się.

FAQ

W przypadku wystąpienia ropnej lub wodnistej wydzieliny w oku dziecka należy przemywać je roztworem soli fizjologicznej, lub stosować krople dostępne w aptece. Jeśli objawy nie ustępują i się nasilają, a dodatkowo występuje pogorszenie widzenia, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż niezbędne może być leczenie antybiotykami.
Ropienie oczu u dziecka oznacza, że toczy się tam stan zapalny, który mogą wywoływać różne patogeny, takie jak wirusy czy bakterie. Wydzielina może pojawić się w oku często również w przebiegu reakcji alergicznych.
Preparaty bez recepty mogą być pomocne w przypadku zapaleń spojówek wywołanych przez reakcje alergiczne. Na aptecznych półkach znajdziemy przeróżne krople do oczu z substancjami przeciwalergicznymi, a także krople nawilżające, które mogą łagodzić objawy infekcji. Środki z antybiotykami na infekcję bakteryjną są sprzedawane wyłącznie na receptę.
Tak, ropiejące oczy u dziecka przy katarze to najprawdopodobniej skutek infekcji wirusowej wywołanej przez adenowirusy, czemu towarzyszą typowe objawy przeziębienia, a dodatkowym symptomem jest właśnie wydzielina ropna w oku.
Ropiejące oczy u dziecka najlepiej przemywać roztworem soli fizjologicznej, którą można znaleźć w każdej aptece bez recepty. Należy pamiętać, aby każde oko przecierać czystym wacikiem, by nie rozprzestrzeniać chorobotwórczych drobnoustrojów.
Aby pozbyć się ropy z oka, należy ustalić, jakie podłoże ma stan zapalny i zastosować odpowiednie leczenie. Na infekcje bakteryjne stosuje się krople antybiotykowe, w przypadku alergii - leki przeciwhistaminowe, a w infekcjach wirusowych można zastosować leki przeciwwirusowe.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Gotz-Więckowska A., Pawlak M., Praktyczna okulistyka dziecięca, Wydawnictwo Górnicki, Wrocław, 2021.
 2. Kawalec W., Grenada R., Kulus M., Pediatria Tom 2, Wyd. II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2023.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację