Padaczka a pierwsza pomoc: jak pomóc osobie mającej atak?

Padaczka stanowi jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych. Choroba wiąże się z występowaniem nieprzewidzianych ataków padaczki. Należy wskazać, że napadom padaczkowym bardzo często, choć nie zawsze, towarzyszyć mogą gwałtowne ruchy i drgawki całego ciała. Dodatkowo chorzy przy napadzie padaczki doświadczać mogą omamów węchowych i słuchowych. Charakterystycznymi symptomami występującymi przy napadzie padaczki jest również utrata przytomności, mimowolne, powtarzające się gesty, a także nieruchome spojrzenie. Atak padaczki dla osób postronnych może być przerażającym zjawiskiem, należy jednak zachować trzeźwość umysłu i pomóc choremu. Pojawiają się jednak pytania, na czym polega pierwsza pomoc w ataku padaczki? Jak udzielić pierwszej pomocy przy padaczce?

Padaczka a pierwsza pomoc: jak pomóc osobie mającej atak?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Na czym polega udzielanie pierwszej pomocy w przypadku napadu padaczki?

Padaczka, w nomenklaturze medycznej określana również epilepsją, to choroba,  w przebiegu której dochodzi do występowania nagłych, trudnych do przewidzenia napadów drgawkowych. W przypadku wystąpienia uogólnionych napadów z drgawkami należy podkreślić, że nie ma możliwości zatrzymania ataku, który już się rozpoczął. Oznacza to, że występujące drgawki wiążą się zazwyczaj z omdleniem i upadkiem na ziemię. Niemniej jednak niezwykle istotne jest udzielenie pierwszej pomocy. Konieczne jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków, które zminimalizują ryzyko wystąpienia urazów, do których pole dojść podczas ataku padaczki. Na czym polega udzielenie pierwszej pomocy choremu przy padaczce?

Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku ataku padaczki polega na nie ruszaniu chorego, chyba że znajduje się w on niebezpiecznej pozycji mogącej przyczynić się do wystąpienia obrażeń bądź znajduje się w miejscu stwarzającym niebezpieczeństwo, jak na przykład ruchliwa ulica. Dodatkowo niezwykle istotne jest zabezpieczenie miejsca, w którym chory doświadcza drgawek ciała. Oznacza to usunięcie z najbliższego zasięgu wszystkich przedmiotów, które mogłyby spowodować obrażenia. W międzyczasie należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie medyczne, które udzieli choremu specjalistycznej pomocy. Wezwanie pomocy w przypadku ataku epilepsji jest konieczne szczególnie wtedy, gdy :

 • chory doświadcza ataku padaczki po raz pierwszy, 
 • atak padaczki trwa dłużej niż 5 minut (przedłużone ataki bowiem mogą być śmiertelne), 
 • nowy napad padaczki nastąpił natychmiast po ustąpieniu pierwszego,
 • chory nie odzyskuje przytomności przez kilka minut po zakończonym ataku padaczki,
 • po ataku nie powracają oddech lub stan świadomości,
 • chory ma wysoką gorączkę,
 • padaczka wystąpiła u kobiety w ciąży,
 • chory ma cukrzycę (może bowiem cierpieć na padaczkę cukrzycową),
 • podczas napadu drgawkowego doszło do urazu.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy ataku padaczki?

Udzielenie pierwszej pomocy przy epilepsji uwzględnia ułożenie pacjenta w pozycji bocznej, o ile pacjent znajduje się w takiej pozycji, która grozi mu zachłyśnięciem się wymiocinami lub śliną. W przypadku występowania silnych drgawek całego ciała, istnieje ryzyko przygryzienia języka, dlatego tez pacjentowi warto ważyć cienki przedmiot między zęby, aby uniknąć ugryzienia języka. Dodatkowo choremu należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, a także poluzować krawat lub poluzować kołnierz. Po zakończonym napadzie drgawkowym należy włożyć pod głowę pacjenta poduszkę lub złożone ubranie i delikatnie przewrócić na bok celem oczyszczenia dróg oddechowych i przyspieszenia przepływu śliny. Dodatkowo należy sprawdzić, czy pacjent lekko oddycha. Należy pozostać z pacjentem, aż odzyska świadomość, poczuje się lepiej lub do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Co ważne, istotny dla lekarzy jest czas trwania napadu drgawkowego, dlatego też warto liczyć czas od rozpoczęcia do zakończenia ataku padaczki.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Padaczka jest chorobą, która charakteryzuje się napadowymi atakami drgawkowymi. Należy jednak wskazać, że wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego i stosowanie właściwej diety przy padaczce pozwala na zminimalizowanie liczby występujących napadów. Co ważne, jednak w przypadku padaczki alkoholowej skutecznym sposobem na wyeliminowanie napadów padaczki jest detoks i terapia odwykowa.

Źródła:
 1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/atak-padaczki-udziel-pomocy
 2. Stępień A., „Neurologia”, tom III, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2016
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Dodawanie leku do recepty...
Loading...