Padaczka a pierwsza pomoc: jak pomóc osobie mającej atak?
Dodano:

5 kwietnia, 2023
12:56
Zaktualizowano:

28 czerwca, 2023
12:56

Na czym polega udzielanie pierwszej pomocy w przypadku napadu padaczki?

Padaczka, w nomenklaturze medycznej określana również epilepsją, to choroba,  w przebiegu której dochodzi do występowania nagłych, trudnych do przewidzenia napadów drgawkowych. W przypadku wystąpienia uogólnionych napadów z drgawkami należy podkreślić, że nie ma możliwości zatrzymania ataku, który już się rozpoczął. Oznacza to, że występujące drgawki wiążą się zazwyczaj z omdleniem i upadkiem na ziemię. Niemniej jednak niezwykle istotne jest udzielenie pierwszej pomocy. Konieczne jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków, które zminimalizują ryzyko wystąpienia urazów, do których pole dojść podczas ataku padaczki. Na czym polega udzielenie pierwszej pomocy choremu przy padaczce?

Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku ataku padaczki polega na nie ruszaniu chorego, chyba że znajduje się w on niebezpiecznej pozycji mogącej przyczynić się do wystąpienia obrażeń bądź znajduje się w miejscu stwarzającym niebezpieczeństwo, jak na przykład ruchliwa ulica. Dodatkowo niezwykle istotne jest zabezpieczenie miejsca, w którym chory doświadcza drgawek ciała. Oznacza to usunięcie z najbliższego zasięgu wszystkich przedmiotów, które mogłyby spowodować obrażenia. W międzyczasie należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie medyczne, które udzieli choremu specjalistycznej pomocy. Wezwanie pomocy w przypadku ataku epilepsji jest konieczne szczególnie wtedy, gdy :

 • chory doświadcza ataku padaczki po raz pierwszy, 
 • atak padaczki trwa dłużej niż 5 minut (przedłużone ataki bowiem mogą być śmiertelne), 
 • nowy napad padaczki nastąpił natychmiast po ustąpieniu pierwszego,
 • chory nie odzyskuje przytomności przez kilka minut po zakończonym ataku padaczki,
 • po ataku nie powracają oddech lub stan świadomości,
 • chory ma wysoką gorączkę,
 • padaczka wystąpiła u kobiety w ciąży,
 • chory ma cukrzycę (może bowiem cierpieć na padaczkę cukrzycową),
 • podczas napadu drgawkowego doszło do urazu.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak udzielić pierwszej pomocy przy ataku padaczki?

Udzielenie pierwszej pomocy przy epilepsji uwzględnia ułożenie pacjenta w pozycji bocznej, o ile pacjent znajduje się w takiej pozycji, która grozi mu zachłyśnięciem się wymiocinami lub śliną. W przypadku występowania silnych drgawek całego ciała, istnieje ryzyko przygryzienia języka, dlatego tez pacjentowi warto ważyć cienki przedmiot między zęby, aby uniknąć ugryzienia języka. Dodatkowo choremu należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, a także poluzować krawat lub poluzować kołnierz. Po zakończonym napadzie drgawkowym należy włożyć pod głowę pacjenta poduszkę lub złożone ubranie i delikatnie przewrócić na bok celem oczyszczenia dróg oddechowych i przyspieszenia przepływu śliny. Dodatkowo należy sprawdzić, czy pacjent lekko oddycha. Należy pozostać z pacjentem, aż odzyska świadomość, poczuje się lepiej lub do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Co ważne, istotny dla lekarzy jest czas trwania napadu drgawkowego, dlatego też warto liczyć czas od rozpoczęcia do zakończenia ataku padaczki.

Padaczka jest chorobą, która charakteryzuje się napadowymi atakami drgawkowymi. Należy jednak wskazać, że wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego i stosowanie właściwej diety przy padaczce pozwala na zminimalizowanie liczby występujących napadów. Co ważne, jednak w przypadku padaczki alkoholowej skutecznym sposobem na wyeliminowanie napadów padaczki jest detoks i terapia odwykowa.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/atak-padaczki-udziel-pomocy
 2. Stępień A., „Neurologia”, tom III, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2016
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację