Padaczka alkoholowa: przyczyny, objawy i leczenie
Dodano:

29 kwietnia, 2023
11:59
Zaktualizowano:

28 czerwca, 2023
11:59

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa, określana również jako „delirka alkoholowa”, to potoczne określenie na napady drgawkowe, które prowokowane są odstawieniem alkoholu. Napady drgawkowe w tym znaczeniu występują u osób, które przewlekle nadużywają alkoholu, w wyniku czego organizm przyzwyczaja się do działania wysokoprocentowych napojów, polegającego na podwyższeniu progu drgawkowego. 

Po jakim czasie występuje padaczka alkoholowa i kiedy mogą wystąpić jej objawy? Trudno jednoznacznie określić, po jakim czasie alkoholizowania się wystąpić mogą pierwsze objawy padaczki drgawkowej. Uzależnione jest to w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji organizmu i ilości wypijanego alkoholu. Należy jednak wskazać, że napady drgawkowe pojawiają się w przypadku znacznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu lub nagłego jego odstawienia po dłużej trwającym ciągu alkoholowym. Co ważne, zazwyczaj napady padaczkowe po alkoholu pojawiają się w ciągu dwóch pierwszych dób od zaprzestania lub znacznego ograniczenia picia alkoholu. 

Należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych u osób uzależnionych od alkoholu jest ponad trzykrotnie większe, aniżeli u osób, które nie nadużywają alkoholu. Dodatkowo ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych po alkoholu wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny padaczki alkoholowej

Bezpośrednią przyczyną występowania padaczki alkoholowej jest zaawansowana choroba alkoholowa. W tym znaczeniu napady drgawek występują zazwyczaj w dwóch przypadkach: kiedy stężenie alkoholu we krwi spada lub w krótkim czasie od zaprzestania picia. Jest to wynikiem długotrwałego spożywania dużych ilości alkoholowego, które przyczynia się do zwiększenia się w organizmie progu drgawkowego. W tym znaczeniu znaczne ograniczenie ilości wypijanego alkoholu lub całkowite jego odstawienie zwiąże się z gwałtownym obniżeniem progu, co w konsekwencji skutkuje wystąpieniem napadów podobnych do padaczkowych. Należy jednak wskazać, że w przypadku padaczki alkoholowej napady drgawkowe nie mają źródła w zaburzeniach w biochemii mózgu. Należy wskazać, że inną przyczyną występowania padaczki alkoholowej mogą być również organiczne uszkodzenia mózgu wywołane działaniem alkoholu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy padaczki alkoholowej

W przebiegu padaczki alkoholowej występują napady drgawkowe. Zwykle mają one charakter uogólniony, dlatego tez nazwane są dużymi napadami padaczkowymi. Objawem abstynencyjnych napadów drgawkowych jest utrata świadomości i omdlenie. Następnie pojawiają się prężenia, skurcze mięśni całego ciała. Dodatkowo nierzadko dochodzi do nieświadomego oddania moczu oraz stolca, a także do przygryzienia języka. 

W przebiegu padaczki alkoholowej wystąpić mogą również objawy w postaci:

  • biegunki, 
  • potliwości, 
  • nudności, 
  • skoków ciśnienia krwi, 
  • przyspieszenie akcji serca.

Należy wskazać, że w przebiegu padaczki alkoholowej bardzo rzadko obecna jest aura lub inne pierwsze objawy, które mogą zwiastować nadejście napadu drgawkowego. Dodatkowo, w niektórych przypadkach może dojść do rozwoju stanu padaczkowego, który charakteryzuje się występowaniem licznych napadów padaczkowych jeden po drugim, a pomiędzy atakami napadowymi nie dochodzi do odzyskania przytomności. Należy jednak podkreślić, że o ile stan padaczkowy rozwija się niezwykle rzadko, to nie można go wykluczyć. Co więcej, stan padaczkowy stanowi stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Co robić w przypadku ataku padaczki alkoholowej?

W przypadku wystąpienia padaczki alkoholowej istotne jest udzielenie pierwszej pomocy, która polega przede wszystkim na zapewnieniu pacjentowi bezpieczeństwa. Oznacza to, że osoby z padaczką należy chronić przed potencjalnie mogącymi wystąpić groźnymi dla zdrowia i życia urazami. W tym znaczeniu należy przede wszystkim zabezpieczyć głowę pacjenta poprzez objęcie jej dłońmi i pod żadnym pozorem nie podnosić jej do góry, a także włożyć przedmiot między zęby, co uniemożliwi przygryzienie języka. Kiedy drgawki ustąpią, zwykle dzieje się to po około 2-3 minutach, wówczas należy położyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, co zapewni mu największe bezpieczeństwo i uniemożliwi zakrztuszenie czy też zachłyśnięcie się. Dodatkowo należy okryć pacjenta, a także wezwać pogotowie ratunkowe. Zakazane jest podawanie choremu napojów i jedzenia.

Jak leczyć padaczkę alkoholową?

W przypadku, kiedy pacjent doświadcza padaczki po raz pierwszy w życiu, konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Poddanie się tomografii komputerowej pozwala na stwierdzenie, czy w wyniku upadku wywołanego napady padaczkowe nie doszło do urazu głowy, a także czy napad drgawkowy spowodowany był zespołem abstynencyjnym po spożyciu alkoholu. W tym znaczeniu tomografia komputerowa wykaże, czy pacjent nie cierpi z powodu guza mózgu. 

Potwierdzenie rozpoznania i postawienie diagnozy padaczki alkoholowej wiąże się z koniecznością detoksykacji organizmu i wdrożenia leczenia odwykowego, w przeciwnym razie napady padaczkowe będą powtarzać się coraz częściej. Niekiedy konieczne jest również włączenie leków na padaczkę alkoholową. Jakie leki na padaczkę mają zastosowanie? Leczenie uwzględnia farmakoterapię lekami przeciwpadaczkowymi i przeciwdrgawkowymi. Należy jednak wskazać, że leki te mogą wchodzić w interakcje z alkoholem, dlatego też pacjent powinien odstawić alkohol, dlatego też kluczowa jest terapia odwykowa. Wspomagająco stosowana jest również odpowiednia dieta przy padaczce.

Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna?

Padaczka alkoholowa nie jest chorobą trwałą. Oznacza to, że jest uleczalna, a napady drgawkowe stosunkowo szybko ustępują po odstawieniu napojów alkoholowych. Należy wskazać, że bardzo często zdarza się, że padaczka alkoholowa przestaje pojawiać się już po kilkunastu dniach od wdrożenia leczenia i odstawienia alkoholu.

Skutki uboczne padaczki alkoholowej

Choć padaczkę alkoholową można skutecznie leczyć, to nieleczone napady drgawkowe po alkoholu mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia padaczki później. Należy zatem wskazać, że padaczka późna w przypadku osób uzależnionych od alkoholu jest wynikiem różnego rodzaju urazów mózgu, których pacjent doznaje w czasie upojenia alkoholowego, a także w wyniku uszkodzeń i zmian w mózgu po wystąpieniu padaczki,   spowodowanych przez nadmierne spożywanie alkoholu.

Jak uniknąć padaczki alkoholowej?

Wiele osób zastanawia się, czy i jak można uniknąć padaczki alkoholowej. Okazuje się, że napady drgawkowe po alkoholu są typową przypadłością występującą po nadmiernym spożywaniu alkoholu, skuteczną metodą na uniknięcie padaczki jest zaprzestanie nadużywania alkoholu i poddanie się terapii odwykowej. Sposobem z kolei na uniknięcie wystąpienia padaczki alkoholowej jest unikanie częstego i nadmiernego picia alkoholu. Dlatego też zaobserwowanie u siebie pierwszych objawów uzależnienia powinno stanowić przesłankę do jak najszybszej konsultacji z psychologiem zajmującymi się terapią uzależnień. Wówczas możliwe będzie uniknięcie wystąpienia problemów związanych nie tylko z napadami drgawkowymi po alkoholu, ale również z uzależnieniem.

Padaczka alkoholowa jest ściśle związane z piciem alkoholu. Niemniej jednak Istnieją również inne rodzaje napadów drgawkowych. W tym znaczeniu wyróżnić można między innymi epilepsję fotogenną. Niezależnie jednak od przyczyny napadów drgawkowych stanowią poważny problem. Okazuje się bowiem, że istnieje negatywna korelacja pomiędzy padaczką a pamięcią. Co więcej, padaczka wiąże się również występowaniem ograniczeń w codziennym życiu. W tym znaczeniu problematyczne jest uzyskania prawa jazdy przy padaczce.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rowland L. P., Pedley T. A., „Neurologia Merritta”, Tom III, Wydanie 3. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012
  2. Stępień A., „Neurologia”, tom III, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2016
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację