Lek na potencję — jak działa i czy pomaga z zaburzeniami erekcji?
Dodano:

27 sierpnia, 2024
12:50
Zaktualizowano:

29 sierpnia, 2024
13:14

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji, to dysfunkcja, która polega na tym, że mężczyzna nie jest w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku płciowego ze względu na brak erekcji lub ejakulacji mimo odczuwania podniecenia. Żeby można było postawić rozpoznanie, objawy muszą utrzymywać się co najmniej przez 3 miesiące. Nieprawidłowości funkcji seksualnej obejmują:

Kiedyś uważano, że przyczyną problemów tego typu są przede wszystkim zaburzenia natury psychicznej i emocjonalnej. Te ostatnie są niezwykle delikatne i często pozostają wyparte. Impotencja na tle psychologicznym może być spowodowana przez trudności w relacji, lęk przed zapłodnieniem, kompleks małego penisa, przedłużający się stres, lub niską samoocenę.

Dziś jednak wiadomo, że nie tylko te czynniki wpływają na sprawność seksualną. To o wiele bardziej złożona kwestia — kłopoty z osiągnięciem wzwodu mogą wynikać m.in. z:

  • chorób organicznych — takich jak: choroby serca (np. choroba niedokrwienna serca) i nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne (andropauza), urazy rdzenia kręgowego — w rzeczywistości odpowiadają za aż 50% przypadków utraty zdolności do osiągania i utrzymania erekcji;
  • przyjmowania niektórych leków, np. neuroleptyków, leków moczopędnych, czy innych leków obniżających ciśnienie m.in. beta-blokerów;
  • stosowania używek: palenia papierosów, picia alkoholu;
  • niedostatecznej aktywności fizycznej.

<wyróżnienie-ramka> Bardzo często nieprawidłowości w organizmie mężczyzny współwystępują z tymi związanymi z psychiką, dlatego w leczeniu łączy się terapię farmakologiczną z pomocą psychologiczną.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak zaburzeniami erekcji wpływają na ogólną sprawność organizmu?

Zaburzenia erekcji mogą znacząco wpływać na ogólną sprawność organizmu oraz jakość życia mężczyzn. Do niedawna impotencja była problemem dotykającym głównie osób po 50 roku życia, jednak ostatnio problemy ze wzwodem mają również młodsi panowie.

Szacuje się, że  około 1 na 10 mężczyzn w wieku między 21 a 75 rokiem życia ma problemy związane z zaburzeniami erekcji.

Gdy aktywność seksualna przestaje dawać satysfakcję, pacjenci mogą zmagać się z obniżoną samooceną, frustracją i pogorszeniem relacji z partnerką. Długotrwałe zaburzenia potencji mogą przyczyniać się do rozwoju depresji, lęku i stresu, co jeszcze bardziej pogłębia problem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie zaburzeń erekcji

Dobór sposobu leczenia impotencji zależy od jej podłoża. Specjalista, który zajmuje się zaburzeniami erekcji, to seksuolog, jednak po pomoc można zgłosić się nawet do lekarza rodzinnego. Tabletki na potencję powinny być przepisane pacjentowi dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu — u osób, u których stwierdza się impotencję na tle zaburzeń psychologicznych, stosuje się psychoterapię i poradnictwo seksualne. Czasami ta forma kuracji okazuje się wystarczająca, by utrzymać erekcję.

Jeśli przesłanki wskazują na podłoże ograniczone np. niedostateczne rozszerzenie naczyń krwionośnych, czy niewłaściwą gospodarkę hormonalną, raczej nie obędzie się bez leków. Do nieco bardziej inwazyjnych metod stosowanych mających na celu poprawę sprawności seksualnej, zaliczają się zastrzyki w ciała jamiste penisa, które mają usprawnić przepływ krwi w członku i umożliwić odbycie stosunku. Wykonuje się je przede wszystkim z alprostadilu (Prostavasin 60, Caverject). Leki na potencję występują również w formie maści. Niektórzy korzystają również z pompek próżniowych lub decydują się na wszczepienie protezy.

Leki na potencję

Jak już wspomniano, najczęstsze przyczyny problemów z erekcją wynikają z chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze miażdżyca, czy niewydolność mięśnia sercowego, które ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co utrudnia odbycie stosunku płciowego.

Leki na potencję, dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty, mogą pomóc w poprawie sprawności seksualnej poprzez rozkurcz mięśni gładkich (w ten sposób rozszerzają się naczynia krwionośne w ciałach jamistych prącia), a to przekłada się na lepszy dopływ krwi do narządów płciowych. Podstawową grupą leków, wykorzystywaną terapii zaburzeń erekcji, są inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE5i). Najpopularniejszym z nich jest sildenafil, substancja czynna Viagry. Leki z tej grupy hamują rozkład związku odpowiedzialnego za rozszerzenie naczyń prącia podczas erekcji.

Jakie są skuteczne leki na potencję? W terapii stosuje się m.in. preparaty zawierające:

  • sildenafilSildenafil Aristo, Sildenafil Ranbaxy, Sildenafil Actavis (tabletki powlekane — na receptę). Tabletki na potencję zawierające sildenafil są dostępne bez recepty w mniejszych dawkach: Mensil, Maxon Forte. Takie leki działają przez ok. 4 do 8 godzin, średnio po ok. 20 minutach od zażycia tabletki.
  • tadalafilTadalafil Teva, Tadalafil Aurovitas, Erlis. Bez recepty dostępne są preparaty: Tadalafil Maxon, Tadalafil Maxigra, Tadalafil Inventum. Ten lek działa dłużej, bo aż przez 24-36 godzin od przyjęcia tabletki, natomiast działanie również pojawia się średnio po ok. 20 minutach od zażycia tabletki.
  • wardenafilViavardis, Levitra, Vardenafil Accord.

W leczeniu zaburzeń erekcji wykorzystuje się również (chociaż rzadziej):

  • apomorfinęDacepton, Uprima;
  • testosteronOmnadren (iniekcja), Androtop (żel), Testavan (żel);
  • trazodonTrittico CR, Trazodone Neuraxpharm.

Suplementy diety na potencję

Niektórzy decydują się także na przyjmowanie suplementów diety, zawierających głównie wyciągi roślinne — zawarte w nich substancje czynne, mają pozytywny wpływ na życie seksualne, dodatkowo służą poprawie sił witalnych. Suplement diety na prawidłowe funkcjonowanie organizmu w aspekcie seksualnym to np.:

  • L-argininaAliness L-arginina, Doppelherz Aktiv Men Lider;
  • buzdyganek naziemny — medycyna wschodnia, wykorzystuje go głównie jako środek wzmacniający, który może podnosić libido (Permen King, Braveran)
  • liście damiany pustynnej — korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną, nie tylko zwiększając ukrwienie narządów płciowych, ale także działając rozluźniająco, łagodząc stres;
  • korzeń maca — wyciąg z korzenia maca zaliczany jest do adaptogenów, czyli substancji uodparniających organizm na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Dzięki substancji czynnej organizm wycisza się, a wtedy łatwiej o aktywność seksualną (MenMag,MyVita Maca korzeń).
  • żeń szeń — to kolejny adaptogen, zwiększający sprawność seksualną (Żeń Szeń Forte, Żeń Szeń Vita- Complex).

Pamiętaj nawet suplementy diety oparte na naturalnych składnikach, mogą nieść poważne skutki uboczne. Ich bezpieczeństwo stosowania powinno być potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty i skonsultowane z lekarzem.

Jak zapobiegać impotencji?

Zapobieganie zaburzeniom erekcji nie zawsze jest możliwe, ale istnieją nawyki, które mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia problemów z potencją. Należą do nich:

  • zdrowa i zrównoważona dieta (niedobór witamin, może zaburzać krążenie krwi);
  • ograniczenie spożycia alkoholu oraz innych używek (wpływają negatywnie na produkcję testosteronu);
  • regularna aktywność fizyczna;
  • systematyczne badania profilaktyczne, takie jak monitorowanie poziomu glukozy, ciśnienia krwi, cholesterolu oraz regularne badania krwi.

Warto podkreślić, że problemy z erekcją nie muszą oznaczać trwałej dysfunkcji. Kluczowe jest otwarte podejście do tematu i gotowość do rozmowy, ponieważ unikanie problemu może prowadzić do pogorszenia jakości życia prywatnego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. McMahon CG. Current diagnosis and management of erectile dysfunction. Med J Aust. 2019
  2. Mazzilli F. Erectile Dysfunction: Causes, Diagnosis and Treatment: An Update. J Clin Med. 2022.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację