Tarczyca u mężczyzn a potencja – wpływ chorób na potencję
Dodano:

6 kwietnia, 2023
19:54
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:54

Choroby tarczycy a impotencja

Główną funkcją tarczycy jest produkcja hormonów, które wpływają na wiele procesów metabolicznych i biochemicznych zachodzących w organizmie warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie i pracę innych narządów. Choroby tarczycy takie jak nadczynność, niedoczynność, czy Hashimoto są bardzo powszechnymi problemami i negatywnie wpływają na gospodarkę hormonalną, co z kolei pogarsza zarówno fizyczny, jak i psychiczny stan zdrowia. 

Hormony produkowane przez tarczycę regulują funkcje seksualne wpływając m.in. na zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Impotencja, czyli niemożność osiągnięcia wzwodu, może być jednym z powikłań i objawów dysfunkcji tarczycy. W jednym z badań wykazano, że aż 80% mężczyzn ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy zgłaszało problemy z erekcją (Krassas G., Tziomalos K., Papadopoulou F. Erectile Dysfunction in Patients with Hyper- and Hypothyroidism: How Common and Should We Treat? The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, R. 93, cz. 5 (2008), s. 1815-1819). Brakuje jednak oficjalnych danych dotyczących częstotliwości występowania impotencji u pacjentów z problemami tarczycowymi, ponieważ wciąż dla wielu mężczyzn jest to temat bardzo wstydliwy, przez co nie zgłaszają się po pomoc. 

Problemy z tarczycą wpływają nie tylko na potencję, ale również libido. Aby dowiedzieć się więcej w tym temacie przeczytaj artykuł „Tarczyca a libido”.

Nadczynność tarczycy a impotencja

Nadczynność tarczycy to stan, w którym produkuje ona za dużo hormonów w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu. Do głównych przyczyn nadczynności zalicza się chorobę autoimmunologiczną Gravesa-Basedowa oraz guzki tarczycowe, a wśród  najczęstszych objawów wymienia się napady gorąca, szybki spadek masy ciała, biegunki, niepokój, rozdrażnienie, uczucie kołatania serca. Mimo że statystycznie nadczynność tarczycy częściej dotyczy kobiet, niepokojące dolegliwości u mężczyzn zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem. 

U mężczyzn z nadczynnością tarczycy częściej niż w populacji ogólnej obserwuje się zaburzenia erekcji. Dokładny związek między hormonami tarczycy a potencją oraz mechanizm, w jaki choroba wpływa na funkcje seksualne, nie są jednak dobrze poznane i opisane w literaturze naukowej.  Co ciekawe, zaburzenia erekcji u mężczyzn z nadczynnością tarczycy najprawdopodobniej nie mają związku z innymi czynnikami takimi jak wiek, masa ciała, ciśnienie tętnicze, czy profil lipidowy, co sugeruje nadrzędną produkcji nadmiaru hormonów tarczycy w patogenezie impotencji. Uważa się również, że większe ryzyko zaburzeń funkcji seksualnych występuję w przypadku nadczynności o podłożu autoimmunologicznym (choroba Gravesa-Basedowa).


Niedoczynność tarczycy a potencja

W przebiegu niedoczynności tarczycy produkuje ona zbyt małe ilości hormonów tarczycowych, co często powoduje dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, przyrost masy ciała, zmniejszona zdolność do wysiłku fizycznego, czy wypadanie włosów. Może być spowodowana m.in. zaburzeniami autoimmunologicznymi (Hashimoto) lub niedoborami jodu. Mimo że częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, żadne z wymienionych dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nieleczona niedoczynność może mieć wiele negatywnych skutków dla męskiego zdrowia.

We wczesnych fazach i przy łagodnym przebiegu niedoczynności tarczycy zaburzenia erekcji występują rzadko, jednak częściej pojawiają się w miarę postępu choroby. Brakuje jednak jednoznacznych danych na temat mechanizmów, poprzez które niedobór hormonów tarczycy wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji. Uważa się natomiast, że największe ryzyko problemów z erekcją dotyczy mężczyzn z niedoczynnością wywołaną procesami autoimmunologicznymi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tarczyca u mężczyzn a potencja – diagnozowanie problemu

W przypadku chorób tarczycy i zaburzeń erekcji bardzo ważny jest czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. W celu rozpoznania problemów tarczycowych należy wykonać badania laboratoryjne polegające na ocenie stężenia hormonów we krwi. Dla rozszerzenia diagnostyki często wykonuje się również USG tarczycy oraz oznaczenie przeciwciał, których obecność świadczy o toczącym się w organizmie procesie autoimmunologicznym. Prawidłowa diagnostyka jest kluczowa dla doboru skutecznego leczenia, które spowolni proces choroby i pomoże pozbyć się objawów.
Mimo że impotencja nie jest najczęstszym i najważniejszym objawem zaburzeń tarczycy, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu medycznego możliwa będzie ocena potencjalnych czynników wywołujących problem i skierowanie na odpowiednie badania. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tarczyca u mężczyzn a potencja – leczenie zaburzeń erekcji

Terapia zaburzeń erekcji u mężczyzn z problemami z tarczycą ma bardzo dobre rokowania i opiera się głównie na leczeniu choroby podstawowej. Najczęściej stosuje się farmakoterapię polegającą na podawaniu leków regulujących gospodarkę hormonalną, które mogą wprowadzić organizm w stan remisji i wyeliminować objawy. Bardzo ważna jest również dieta ukierunkowana na poprawę pracy tarczycy, dieta na poprawę potencji, a także unikanie alkoholu, który mogą wchodzić w interakcje z lekami i powodować problem jakim jest impotencja alkoholowa

Podsumowanie

Problemy z tarczycą mogą powodować impotencję u mężczyzn, jednak temat ten wymaga dalszych badań i obserwacji klinicznych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że w wielu przypadkach leczenie choroby podstawowe m.in. poprzez farmakoterapię może spowolnić jej postęp i zmniejszyć objawy, w tym zaburzenia erekcji.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Krysiak R., Marek B., Okopień B. Funkcjonowanie seksualne i objawy depresyjne u mężczyzn z jawną nadczynnością tarczycy. Endokrynologia Polska, 2019
  2. Muldner-Nieckowski Ł., Trofimiuk-Muldner M. Wpływ stanów chorobowych na funkcjonowanie seksualne. Medycyna Praktyczna, 2015
  3. Corona G., Wu F., Forti G. Thyroid hormones and male sexual function. Int J Androl, R. 35, cz. 5 (2012), s. 668-679
  4. Krassas G., Tziomalos K., Papadopoulou F. Erectile Dysfunction in Patients with Hyper- and Hypothyroidism: How Common and Should We Treat? The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, R. 93, cz. 5 (2008), s. 1815-1819
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację