Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Trądzik różowaty - przyczyny i leczenie.

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to zapalna choroba skóry, z którą zmaga się mnóstwo Polaków. Potocznie mówi się, że jest to choroba nie tylko ciała, ale i duszy, ponieważ wpływa na samoakceptację własnego wyglądu. Jak leczyć trądzik różowaty? Jakie są jego przyczyny oraz objawy?

Trądzik różowaty - przyczyny i leczenie.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. W zależności od badań dowiadujemy się, że cierpi na nią od 0,5% do nawet 10% całej populacji. Trądzik różowaty występuje częściej u kobiet i objawia się zwykle po 30. roku życia. Aż 75% wszystkich chorych to kobiety, natomiast w przypadku mężczyzn, trądzik różowaty przebiega ciężej i trudniej go wyleczyć. Z trądzikiem różowatym zwykle zmagają się osoby z jasną karnacją.

Trądzik różowaty

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego są bardzo złożone i wpływają na nie następujące czynniki:

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Predyspozycje genetyczne

Niektórzy specjaliści wskazują, że trądzik różowaty ma podłoże genetyczne i jest zależny m.in. od typu karnacji, cery czy występowania choroby w rodzinie.

Zaburzenia hormonalne

Niewątpliwie wpływ na pojawienie się trądziku mają zaburzenia hormonalne i naczyniowe, a także choroby tarczycy oraz zaburzenia endokrynologiczne.

Styl życia

Przyczynami choroby może być również stres, używanie nieodpowiednich i źle dobranych kosmetyków, stosowanie niektórych leków, a także warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, wilgoć, niska temperatura, nagłe zmiany temperatury czy promieniowanie ultrafioletowe. Ponadto do pojawienia się trądziku różowatego może przyczynić się spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy jedzenie ostrych potraw.

Skóra twarzy z niedoskonałościami

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty w zależności od rodzaju objawia się w różny sposób. Chorobie towarzyszy najczęściej uczucie pieczenia, zmiany skórne, rumień czy swędzenie skóry. Przebieg trądziku różowatego w dużej mierze zależy od stosowanego leczenia, trybu życia, pielęgnacji skóry i diety.

Wyróżniamy następujące rodzaje trądziku różowatego:

Rumieniowo-naczyniowy

Charakteryzuje się widocznym rumieniem na skórze twarzy oraz popękanymi naczynkami. Może występować przelotnie lub stale. Trądzikowi rumieniowo-naczyniowemu towarzyszą także: obrzęk twarzy, podrażnienie skóry, poszerzone naczynia krwionośne, nieprzyjemne uczucie pieczenia, palenie skóry. Osoby chore skarżą się również na uczucie świądu.

Grudkowo-krostkowy

Objawia się widocznym rumieniem na środku twarzy oraz licznymi krostami i nierównościami. Zmiany są zwykle małe i mają postać czerwonych grudek bądź guzków. Trądzik grudkowo-krostkowy przypomina trądzik pospolity, a jedyne co go różni to brak zaskórników.

Guzkowy

Występuje najczęściej na nosie, jednak może się pojawić również na czole, brodzie i policzkach. Objawia się nieregularną powierzchnią skóry, na której mogą znajdować się guzki i zgrubienia. Dodatkowo może pojawić się również zapalenie mieszków włosowych.

Ziarnikowy trądzik różowaty

Wyróżnia się brązowymi, żółtymi lub czerwonymi guzkami i krostami, po których mogą zostać blizny.

Oczny

Objawy choroby, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się w okolicach oczu. Osoby borykające się z tą odmianą często w pierwszej kolejności udają się do okulisty. Objawy oczne to najczęściej łzawienie i pieczenie. Dodatkowo może pojawić się również światłowstręt, zaczerwienienie oraz popękane naczynka w oku.

Trądzik różowaty leczenie

Wizyta u specjalisty

Jeżeli zauważymy u siebie zaczerwienienie twarzy, rumień, zmiany przerostowe, krosty czy pękające naczynka, warto udać się do specjalisty. W przypadku trądziku różowatego, diagnoza powinna być stawiana przez lekarza, który następnie ułoży plan leczenia.

Pielęgnacja

W leczeniu trądziku różowatego niezwykle istotna jest codzienna pielęgnacja oraz higiena. Odpowiednio dobrane produkty używane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami mogą w znacznym stopniu spowolnić postępowanie choroby i zminimalizować jej objawy.

Warto używać produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej i cery naczynkowej oraz dermokosmetyków. Zdecydowanie odradza się korzystania z produktów wysuszających, zawierających w składzie alkohol i złuszczających skórę twarzy. Zamiast tego warto sięgnąć po kosmetyki o działaniu bakteriobójczym i wzmacniającym naczynka krwionośne. Osoby borykające się z trądzikiem różowatym powinny używać kosmetyków, które w składzie mają:

  • tlenek cynku,
  • aloes,
  • betainę,
  • ekstrakt z liści zielonej herbaty
  • kwas azelainowy.

Ponadto w słoneczne dni należy pamiętać o aplikacji produktu z filtrem SPF.

Podczas porannego i wieczornego mycia skóry twarzy, warto używać chłodnej lub letniej wody. Gorąca woda nie tylko podrażnia, ale może również wysuszać.

Krem do twarzy

Leki

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Wówczas lekarz indywidualnie dobierze odpowiednie medykamenty, które należy stosować zgodnie z zaleceniami.

Zmiana stylu życia

Aby zminimalizować postęp choroby zaleca się wstrzemięźliwość od alkoholu, palenia papierosów, kawy, intensywnych treningów oraz gorących kąpieli. Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać promieniowania UV. Warto więc unikać ekspozycji na słońce, a także zrezygnować z wizyt w solarium.

Dieta

Wiele produktów spożywczych nasila objawy trądziku różowatego. Są to m.in.: czekolada, podroby, wyroby mleczne, ostre przyprawy, ocet, ciężkostrawne potrawy, bardzo zimne lub bardzo ciepłe dania.

Tradycyjne metody leczenia

Tradycyjne, domowe sposoby walki z trądzikiem różowatym mogą przynieść wiele korzyści. Eksperci polecają maseczkę z płatków owsianych. Aby ją wykonać wystarczy zmielić płatki owsiane i zalać je wodą. Tak przygotowaną papkę nałożyć na twarz (nie wcierać) i zmyć po kilkunastu minutach.

Kolejnym sprawdzonym sposobem walki z trądzikiem różowatym jest korzystanie z ziół. Świetnie sprawdzi się napar z fiołka, który można pić oraz nakładać na twarz. Leczenie trądziku różowatego można również wspomóc naparami i produktami zawierającymi nagietka, który ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.

Napar z nagietka

Z kolei zielona herbata skutecznie łagodzi zmiany skórne, niweluje uczucie pieczenia, a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych. Podobnie zadziała również napar z rumianku, łopianu czy lukrecji. Świetnie sprawdzi się także aloes, który łagodzi stany zapalne, działa kojąco i regenerująco.

Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby są jedynie wsparciem w leczeniu trądziku różowatego. Kluczem do walki z chorobą jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

Źródła:
  1. Kwiecień, E., Sugier, E., Dalmata, W., & Firlej, E. (2020). Trądzik różowaty w gabinecie kosmetologicznym.
  2. Surgiel-Gemza, A., & Gemza, K. (2018). Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację