Kaszel krtaniowy — przyczyny, objawy i przebieg leczenia
Kaszel jest naturalnym odruchem organizmu, ale gdy przypomina szczekanie psa, pojawia się w nocy i towarzyszy mu trudność w oddychaniu, może oznaczać poważniejsze problemy, takie jak np. ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Ta dolegliwość, szczególnie u dzieci, często wymaga szybkiej diagnozy i odpowiedniego leczenia. W artykule wyjaśniamy, czym jest kaszel krtaniowy, jakie są jego przyczyny oraz jak go rozpoznać i skutecznie leczyć. Chcesz dowiedzieć się więcej o kaszlu krtaniowym? Zapraszamy do lektury.
- Kaszel krtaniowy – charakterystyka
- Kaszel krtaniowy u dziecka
- Kaszel krtaniowy a ostre podgłośniowe zapalenie krtani
- Kaszel krtaniowy a ostre zapalenie nagłośni
- Przyczyny ostrego podgłośniowego zapalenia krtani
- Objawy podgłośniowego zapalenia krtani
- Leczenie kaszlu krtaniowego
- Leczenie kaszlu krtaniowego u dzieci
- Jak zapobiegać zapaleniu krtani?
Kaszel krtaniowy – charakterystyka
Zastanawiasz się jak rozpoznać kaszel krtaniowy? To bardzo proste. Objawy kaszlu krtaniowego w przebiegu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani są niezwykle charakterystyczne, ponieważ kaszel tego rodzaju przypomina szczekanie psa.
Szczekający kaszel daje o sobie znać głównie w godzinach nocnych i wcześnie rano. Może nawet wybudzać ze snu, sprawiając, że stajemy się niewyspani i osłabieni. Jeśli przyczyną kaszlu jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup), pojawiają się też inne objawy jak katar, chrypka i stan podgorączkowy.
Napady kaszlu czasem łącza się ze stridorem – to świst krtaniowy, który jest konsekwencją zwężenia dróg oddechowych w czasie wdechu. Nasilenie symptomów towarzyszących zapaleniu krtani jest różne i może objawiać się zarówno sporadycznym kaszlem, jak i pełnowymiarową chorobą, wymagającą nagłej interwencji medycznej.
Kaszel krtaniowy u dziecka
Przyczyny kaszlu krtaniowego u dzieci są nieco inne niż u dorosłych, zwłaszcza dlatego, że dziecięca krtań różni się od krtani dorosłego wielkością oraz budową. Najwęższą częścią krtani u dziecka jest okolica podgłośniowa. To właśnie tam zlokalizowane jest dużo bogato unaczynionej, luźnej tkanki łącznej, która – gdy dojdzie do zapalenia krtani – łatwo ulega obrzęknięciu, co prowadzi do obturacji dróg oddechowych. Krtaniowy kaszel często współwystępuje ze zwiększonym wysiłkiem oddechowym, a nawet zasinieniem ciała.
Kaszel krtaniowy u dziecka najczęściej jest spowodowany przez ostre zapalenie krtani, chociaż zdarza się, że atak kaszlu wywołują:
-
obecność ciała obcego zatykającego światło dróg oddechowych – w takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna;
-
choroby tarczycy – takie jak wole lub guzki tarczycy, mogą powodować kaszel krtaniowy, wywołując mechaniczne uciskanie krtani lub tchawicy;
-
alergie, szczególnie wziewne, mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej krtani i objawiać się kaszlem krtaniowym;
-
choroba refluksowa przełyku – w jej przebiegu za odruch kaszlu odpowiada kwas żołądkowy drażniący błonę śluzową krtani.
Kaszel krtaniowy a ostre podgłośniowe zapalenie krtani
Podgłośniowe zapalenie krtani to jedna z najczęstszych form zapalenia krtani (druga po rozlanym zapaleniu krtani). Mogą jej towarzyszyć infekcje uszu, oskrzeli, nosa czy zapalenie płuc. W przebiegu choroby dochodzi do obrzęku okolicy podgłośniowej, co przyczynia się do rozwoju duszności wdechowej. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyczy przede wszystkim u dzieci od 6. miesiąca życia do 5. roku życia.
Kaszel krtaniowy a ostre zapalenie nagłośni
Ostre zapalenie nagłośni to ostry, nagły, wywołany infekcją obrzęk nagłośni. Choroba wywołana jest głównie przez bakterię H. influenzae typu B. Schorzenie dotyka najczęściej dzieci między 2 a 7 r.ż.
Proces zapalny obejmuje nagłośnię i fałdy nalewkowo-nagłośniowe. Obrzęk nagłośni rozwija się bardzo szybko. Towarzyszą mu:
-
wysoka gorączka;
-
silny ból gardła;
-
ślinotok;
-
zaburzenia połykania;
-
duszność (objaw schyłkowy, szybko narasta, prowadzi do uduszenia dziecka).
Przyczyny ostrego podgłośniowego zapalenia krtani
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani, to choroba o podłożu wirusowym spowodowana -głównie wirusami paragrypy, ale też wirus grypy, odry, adenowirusami, rhinowirusami czy RSV. Rozwojowi krupu sprzyjają czynniki anatomiczne (budowa krtani), środowiskowe i alergiczne. Zauważono również związek zapalenia podgłośniowego krtani z dodatnim wywiadem rodzinnym (wystąpienie choroby w dzieciństwie u rodzeństwa lub rodziców).
Objawy podgłośniowego zapalenia krtani
W początkowej fazie choroby dominują typowe objawy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych: podwyższona temperatura ciała, nieżyt nosa, ból gardła, kaszel suchy lub kaszel mokry (intensywność kaszlu może być różna w zależności od pory dnia), zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Następnie drożność dróg oddechowych zostaje znacznie upośledzona, co może doprowadzić do zaostrzenia objawów. Charakterystyczne symptomy u dzieci nasilają się w nocy i w czasie wysiłku np. płaczu lub niepokoju.
Inne dolegliwości występujące w przebiegu choroby to:
-
chrypka i uczucie drapania w obrębie krtani;
-
świst wdechowy;
-
szczekający kaszel;
-
świszczący oddech;
-
utrudnione oddychanie.
Leczenie kaszlu krtaniowego
Kaszel szczekający sugeruje lekarzom rozpoznanie podgłośniowego zapalenia krtani i zwykle wystarcza do postawienia diagnozy. Kaszel krtaniowy o innym podłożu wymaga zwykle przeprowadzenia szerszych badań.
Leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych zależy od przyczyny dolegliwości oraz nasilenia objawów. W większości przypadków krup jest chorobą samoograniczająca się, jednak nasilona duszność u małych dzieci może być stanem zagrożenia życia i wymagać szybkiego leczenia. Zdarza się, że ostre podgłośniowe zapalenie krtani wymusza konieczność podania: deksametazonu, doustnie lub domięśniowo, jednorazowo lub budezonidu w nebulizacji. W cięższych przypadkach stosowana jest także 0,1% adrenalina w nebulizacji. Z kolei ostre zapalenie nagłośni leczy się w warunkach szpitalnych antybiotykami, a konkretnie cefalosporynami III generacji.
Leczenie kaszlu krtaniowego u dzieci
Żeby pozbyć się szczekającego kaszlu, warto zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko i stosować nawilżacze powietrza. Jeśli małemu pacjentowi dokucza szczekający kaszel krtaniowy, należy zapewnić dziecku adekwatne nawodnienie, podawać leki przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol) - pomocne są także inhalacje nawilżające z soli fizjologicznej w formie nebulizacji lub inhalacji parowych.
Wskazania do hospitalizacji podczas występowania kaszlu szczekającego to natężony stridor w spoczynku, zaburzenia świadomości, wiek <6. m.ż., brak poprawy po leczeniu i nawrót objawów w ciągu 24 h.
Jak zapobiegać zapaleniu krtani?
Zapobieganie zapaleniu krtani opiera się na unikaniu czynników ryzyka i wzmacnianiu odporności organizmu. Warto:
-
chronić drogi oddechowe przed wpływem zimnego powietrza, nosząc szaliki i unikając gwałtownych zmian temperatury;
-
dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i dietę bogatą w witaminy;
-
unikać dymu tytoniowego i innych czynników drażniących;
-
regularnie wietrzyć pomieszczenia, aby zapobiec rozwojowi infekcji.
W przypadku dzieci, które często chorują na ostre zapalenie krtani, należy monitorować objawy infekcji górnych dróg oddechowych, aby szybko reagować na pierwsze symptomy szczekającego kaszlu.
Źródła:
- Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Pod red. Walerii Hryniewicz, Piotra Albrechta, Andrzeja Radzikowskiego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. 2016.
- Mutschler – Farmakologia i toksykologia. Ernst Mutschler, Gerd Geisslinger, Heyo K. Kroemer, Peter Ruth. Medpharm. Wydanie IV. 2016.