Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu warto wykonywać?
Dodano:

25 kwietnia, 2023
09:54
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
10:03

Ćwiczenia dna miednicy nietrzymanie moczu – kiedy je wykonywać?

Nietrzymanie moczu, znane również jako inkontynencja, jest stanem, w którym występuje niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza moczowego. Jest to wynik zaburzeń w układzie moczowym, prowadzących do utraty zdolności utrzymania i kontrolowania wypływu moczu z ciała. Nietrzymanie moczu może mieć różne formy i nasilenie, a jego przyczyny mogą być związane z czynnikami fizjologicznymi, neurologicznymi lub anatomicznymi. Problem nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Nietrzymanie moczu u nastolatków może być szczególnie dotkliwe, wpływając na samoocenę, aktywność społeczną i uczestnictwo w codziennych zajęciach. Dlatego ważne jest, aby świadomość i leczenie nietrzymania moczu objęły również tę grupę wiekową, zapewniając im wsparcie i odpowiednią interwencję terapeutyczną. 

Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, w tym:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje podczas wykonywania czynności fizycznych, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, bieganie, skakanie lub nawet śmiech. Ciśnienie w jamie brzusznej powoduje wyciek moczu przez osłabione mięśnie dna miednicy,
  • nietrzymanie naglące – wiąże się z nagłym i niekontrolowanym parciem na pęcherz moczowy, co prowadzi do nieodpartej potrzeby oddania moczu. Może wystąpić nawet przy niewielkim napełnieniu pęcherza,
  • nietrzymanie mieszane – jest kombinacją nietrzymania wysiłkowego i naglącego, gdzie występuje zarówno osłabienie mięśni, jak i nagłe parcie na pęcherz.

Nietrzymanie moczu może być wynikiem wielu czynników, takich jak osłabienie mięśni dna miednicy wskutek starzenia się, ciąży, menopauzy, uszkodzenia nerwów, otyłości, palenia tytoniu, przewlekłego kaszlu czy nawet pewnych schorzeń neurologicznych. Częstym przypadkiem jest również nietrzymanie moczu po porodzie. Inkontynencja może prowadzić do utraty pewności siebie, izolacji społecznej i ograniczenia aktywności codziennej. Wykonywanie specjalistycznych ćwiczeń na mięśnie dna miednicy może przynieść znaczną poprawę w zakresie kontroli moczu i jakości życia pacjentów.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu można rozpocząć w każdym momencie, gdy pojawią się problemy z kontrolą pęcherza moczowego. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, niezależnie od wieku, mogą skorzystać z regularnego treningu mięśni Kegla i innych technik wzmacniających mięśnie dna miednicy. Warto jednak zaznaczyć, że im wcześniej zacznie się wykonywać ćwiczenia na nietrzymanie moczu, tym większe szanse na poprawę kontroli pęcherza. 

W przypadku kobiet, które są w ciąży lub planują ciążę, zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla już na wczesnym etapie, aby zapobiec lub złagodzić potencjalne problemy z nietrzymaniem moczu związane z ciążą i porodem.
Ponadto, jeśli osoba doświadcza już objawów nietrzymania moczu, takich jak mimowolne wycieki moczu podczas wysiłku fizycznego czy kaszlu, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii nietrzymania moczu. 

Sprawdź domowe sposoby na nietrzymanie moczu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ćwiczenia Kegla na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu, znane również jako ćwiczenia mięśni Kegla, zostały opracowane przez ginekologa Dr. Arnolda Kegla i są skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni dna miednicy. Mięśnie te odgrywają istotną rolę w utrzymaniu kontroli nad pęcherzem moczowym i zwieraczy, więc ich wzmocnienie może pomóc w zapobieganiu lub redukcji niekontrolowanego wycieku moczu.

  • podstawowym ćwiczeniem mięśni Kegla jest skurcz i rozluźnienie mięśni dna miednicy,
  • aby to zrobić, należy wyobrazić sobie, że powstrzymuje się od oddawania moczu, skupić się na mięśniach, które są w tym momencie aktywne i spróbować je świadomie napinać i rozluźniać, 
  • kluczem do skuteczności tych ćwiczeń jest regularność oraz prawidłowa technika wykonywania, 
  • jeśli chodzi o częstotliwość, zwykle zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla przynajmniej 2-3 razy dziennie, 
  • na początku może być trudno utrzymać skurcz mięśni przez dłuższy czas, dlatego warto rozpocząć od krótszych sesji, np. 10-15 skurczy, i stopniowo zwiększać czas i intensywność treningu, w miarę jak mięśnie stają się silniejsze.

Oprócz regularnego treningu mięśni Kegla, ważne jest także utrzymanie odpowiedniej postawy ciała i świadomości mięśniowej w ciągu dnia. Możesz praktykować napięcie i rozluźnienie mięśni dna miednicy w różnych sytuacjach, np. podczas siedzenia, chodzenia czy podnoszenia przedmiotów. To pomoże w wzmocnieniu mięśni i wzmocnieniu kontroli pęcherza moczowego. Co istotne, ćwiczenia mięśni Kegla nie są jedynym rodzajem treningu, który może pomóc w zwalczaniu nietrzymania moczu. Istnieje wiele innych aktywności fizycznych, które również mają pozytywny wpływ na mięśnie dna miednicy i ogólną kontrolę pęcherza. Są to między innymi joga, pilates czy tai chi. Wszystkie te formy treningu angażują mięśnie brzucha, pleców i miednicy, wzmacniając pomagając obszary, które są istotne dla zdrowego funkcjonowania układu moczowego. 

Przeczytaj, jak działają kulki gejszy na nietrzymanie moczu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ćwiczenia z piłką na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia z piłką mogą być jednym z elementów terapii fizycznej stosowanej w przypadku nietrzymania moczu. Piłka, zazwyczaj mała, miękka i elastyczna, może być wykorzystywana do treningu mięśni dna miednicy poprzez różne techniki i ćwiczenia.

Jedno z popularnych ćwiczeń z piłką polega na umieszczeniu jej między udami, a następnie wykonywaniu skurczów mięśni dna miednicy w celu utrzymania piłki na miejscu. Piłka działa jako punkt odniesienia, umożliwiając lepsze zrozumienie i kontrolę nad pracą mięśni. Podczas treningu pacjent stara się utrzymać piłkę na miejscu przez określony czas lub wykonywać różne ruchy, między innymi unoszenie bioder. Ćwiczenia z piłką pomagają wzmacniać mięśnie dna miednicy, zwiększają ich elastyczności oraz poprawiają kontrolę pęcherza moczowego.
 
Należy jednak podkreślić, że ćwiczenia z piłką powinny być wykonywane pod nadzorem lub zgodnie z zaleceniami lekarza, fizjoterapeuty lub instruktora specjalizującego się w terapii nietrzymania moczu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń z piłką lub innymi formami terapii nietrzymania moczu, zawsze zaleca się konsultację z profesjonalistą zdrowia w celu oceny konkretnej sytuacji, udzielenia właściwych wskazówek i zapewnienia bezpiecznego oraz efektywnego treningu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. J. Opara, T. Socha, A. Prajsner, A. Poświata, Fizjoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet. Część I. Aktualne rekomendacje dotyczące ćwiczeń według Kegla
  2. A. M. Borowicz, K. Wieczorowska-Tobis, Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu nietrzymania moczu, http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2010-03-4.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację