Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Wstydliwy problem nietrzymania moczu. Co możesz z tym począć?

Bez wątpienia nietrzymanie moczu to wstydliwy i mało komfortowy problem. Wbrew pozorom zmaga się z nim wiele osób. Nie każda z nich ostatecznie ląduje u lekarza, co utrudnia wdrożenie prawidłowego leczenia problemów pęcherza moczowego. Bez właściwej diagnozy błądzimy po omacku. Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczy i jakie mogą być jego przyczyny? Sprawdź.

Wstydliwy problem nietrzymania moczu. Co możesz z tym począć?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest nietrzymanie moczu?

Mianem nietrzymania moczu określa się mimowolne i niezależne od nas oddawanie moczu. Mikcja (oddawanie moczu) może prowadzić do całkowitego lub częściowego opróżniania pęcherza moczowego. Medyczna nazwa dla tego schorzenia do inkontynencja, która bywa coraz powszechniejszym problemem. Niezależnie od rodzaju schorzenia nietrzymanie moczu określa się w pięciostopniowej skali. Jest ona zależna od ilości mimowolnie popuszczonego moczu w ciągu czterech godzin. Skala wygląda następująco:

 • kropelkowe (do 50 ml);
 • lekkie (od 50 do 100 ml);
 • średnie (od 100 do 200 ml);
 • ciężkie (od 200 do 300 ml);
 • bardzo ciężkie (powyżej 300 ml).

Podstawowe rodzaje nietrzymania moczu

Na podstawie badań medycznych i diagnostyki wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów nietrzymania moczu. Należą do nich: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza, naglące nietrzymanie moczu, mieszane nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie pozazwieraczowe.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

O wysiłkowym nietrzymaniu moczu słyszymy zdecydowanie najczęściej. Biorąc pod uwagę historyczne dane, schorzenie to najczęściej zdarza się kobietom, choć również diagnozowane jest u mężczyzn. Podstawowym objawem jest mimowolny wyciek moczu z pęcherza pod wpływem zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Podczas tego procesu przytrafia się niepoprzedzone niczym parcie na pęcherz moczowy pacjentki lub pacjenta.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Podczas wysiłkowego nietrzymania moczu popuszczanie moczu zdarza się m.in. w trakcie kichania, kaszlu lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Taka sytuacja powinna być znakiem ostrzegawczym i sygnałem, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić badania diagnostyczne. Nieleczona choroba może z czasem przekształcić się w poważniejsze w skutkach schorzenie, a tego chciałby uniknąć każdy pacjent. Stadia choroby dzieli się na stopnie. W diagnostyce stosuje się m.in.: posiew moczu, badanie ogólne moczu, czy też USG układu moczowego.

Stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu powodowane przez napięcie pęcherza moczowego określa się w trzech stopniach, które wskazują na skalę i zaawansowanie schorzenia. Każdorazowo jest ono spowodowane niewłaściwie funkcjonującym mechanizmem zamykania się cewki moczowej. Podział wygląda następująco:

 • I stopień (charakteryzuje się popuszczaniem moczu w pozycji stojącej podczas kichania, śmiania się i innych czynności o małym wysiłku fizycznym);
 • II stopień (nietrzymanie moczy przy bieganiu, dźwiganiu i innym wysiłku o średnim natężeniu);
 • III stopień (jakikolwiek wzrost ciśnienia w jamie brzusznej może prowadzić do natychmiastowego oddania moczu, niezależnie od zajmowanej pozycji i wysiłku fizycznego).

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza

Kolejnym rodzajem nietrzymania moczu jest to z przepełnienia pęcherza. Co ciekawe, według danych statystycznych o tym typie nietrzymania moczu mówi się nawet w kontekście 6% społeczeństwa. Daje to nawet 2 miliony osób w Polsce. Schorzenie dotyka przede wszystkim kobiet i ma charakter przewlekły. Nieleczone wpływa niekorzystnie na komfort codziennego życia.

Do tego typu nietrzymania moczu dochodzi w sytuacji, gdy pęcherz jest przepełniony. Wówczas niemożliwym jest akumulowanie większej ilości moczu i dochodzi do jego uwolnienia przez cewkę moczową. Tego typu dolegliwość często spowodowana jest przez przeszkody w odpływie moczu lub z chorobami, które osłabiają kurczliwość pęcherza. Występuje m.in. wśród mężczyzn, którzy mają przerost gruczołu krokowego lub zwężoną cewkę moczową.

Naglące nietrzymanie moczu

Z naglącym nietrzymaniem moczu często borykają się mężczyźni. Dolegliwość związana jest z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego, co wpływa na uczucie parcia. To efekt zwiększonego ciśnienia. Kolejnym etapem procesu jest nietrzymanie moczu. Przykładowe objawy przy tym typie nietrzymania moczu to m.in.:

 • nykturia (potrzeba oddawania moczu w nocy);
 • częstomocz (częste oddawanie moczu w małych ilościach);
 • parcie naglące (nagła potrzeba oddania moczu);
 • wyciek moczu po nagłym parciu.

Dokładną diagnozę najczęściej poprzedzają badanie urodynamiczne oraz badanie USG jamy brzusznej.

 

Nietrzymanie pozazwieraczowe

Dolegliwość najczęściej dotyka kobiety po 45. roku życia. W jego przypadku wystąpienia nietrzymania moczu powodowane są anatomiczną przetoką. To nieprawidłowe anatomicznie połączenie pochwy z układem moczowym. Skutkiem jest częsty i bezwiedny wypływ moczu. Odpowiedzialne za występowanie tego typu dolegliwości są: przetoka moczowodowa-pochwowa, ektopowy moczowód, przetoka cewkowo-pochwowa oraz przetoka pęcherzowo-pochwowa.

Mieszane nietrzymanie moczu

Schorzenie to ma charakter mieszany i łączy ze sobą dwa inne (dowolnie wybrane) rodzaje nietrzymania moczu. W tej postaci występują niekontrolowane wypływy moczu, również w nocy. Bardzo często na podstawie przeprowadzonych badań trudno zdiagnozować jeden typ choroby i wówczas klasyfikowane jest mieszane nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyny niekontrolowanego wypływu moczu mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to efekt dysfunkcji w układzie moczowym, gdy jeden z jego elementów przestaje poprawnie funkcjonować lub problemy z nim występują już od narodzin. Zgodnie z danymi lekarzy, to u kobiet zdecydowanie częściej występuje nietrzymanie moczu (nawet dwukrotnie częściej). Do najczęściej diagnozowanych przyczyn występowania problemów z nietrzymaniem moczu zalicza się:

 • cukrzycę;
 • przebyte ciąże;
 • otyłość i nadwagę;
 • choroby neurologiczne;
 • predyspozycje genetyczne;
 • zaawansowany wiek;
 • przebyte operacje ginekologiczne;
 • osłabienie mięśni dna miednicy;
 • częste zaparcia (przewlekłe zaparcia);
 • ciężka praca fizyczna;
 • radykalna prostatektomia;
 • operacyjne usunięcie gruczolaka prostaty;
 • przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem;
 • schorzenia układu moczowego (w tym m.in.: zapalenia pęcherza i inne infekcje układu moczowo-płciowego).

Przyczynę nietrzymania moczu stanowią również przetoki występujące w organizmie pacjentki. Wśród mężczyzn dolegliwość może być spowodowana powiększonym gruczołem krokowym (przerostem prostaty).

Objawy schorzenia

Wpływ na występowanie określonych objawów ma typ nietrzymania moczu, z którym zmaga się dana osoba. Podstawowe objawy to:

 • niekontrolowane oddawanie moczu;
 • obniżenie samooceny pacjenta i zwiększone poczucie wstydu.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinno się udać od razu po wystąpieniu nietrzymania moczu. Kolejnym krokiem jest odpowiednia diagnoza, która będzie niezwykle pomocna w leczeniu nietrzymania moczu z uwzględnieniem jego rodzaju. To choroba jak każda inna, dlatego nie powinno się jej wstydzić. Zbyt późna reakcja może skutkować pogłębieniem się problemu, a także występowaniem dolegliwości współistniejących.

Na czym polega diagnostyka?

Diagnostyka schorzeń związanych z układem moczowym polega na przeprowadzeniu przez specjalistę dokładnego wywiadu z pacjentem, a także specjalistycznych badań. Pacjentom rekomenduje się m.in. prowadzenie dzienniczka mikcji, czyli oddawania moczu. Dzięki temu można ocenić skalę problemu i wdrożyć poprawki do leczenia.

Podstawowe badania diagnostyczne to:

 • badanie moczu;
 • badanie ginekologiczne (u kobiet);
 • posiew moczu;
 • podstawowe badania krwi;
 • USG jamy brzusznej.

Leczenie nietrzymania moczu

Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym leczenie będzie mniej inwazyjne i skuteczniejsze. Na samym początku lekarze rekomendują zmianę trybu życia i wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, ponieważ nietrzymanie moczu często związane jest bezpośrednio z osłabieniem mięśni dna miednicy. Dopiero gdy te zmiany nie przyniosą oczekiwanego efektu, to wdraża się leczenie farmakologiczne.

Na początku rekomendowana jest redukcja masy ciała, ponieważ im większa masa, tym częstsze sytuacje popuszczania moczu. Ponadto zaleca się ograniczenie kofeiny, czyli zmniejszenie ilości wypijanej każdego dnia kawy, a także ograniczenie spożywanych płynów, do wskazań lekarskich. Do tego dochodzą określone ćwiczenia mięśni dna miednicy, czy też ćwiczenia mięśni kegla. W całym procesie oddawania moczu mięśnie dna miednicy odgrywają niebagatelne znaczenie, a ich wzmocnienie może wyeliminować wstydliwy problem nietrzymania moczu.

Jeżeli te zmiany w życiu nie przyniosą efektów, to lekarz decyduje o wdrożeniu farmakologii. Terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Ten powinien pozostawać w kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy da się zapobiec nietrzymaniu moczu?

Zdecydowanie tak. W tym celu warto przeprowadzać regularne badania i w porę udać się do lekarza, gdy tylko coś nas zaniepokoi. Rekomendowane są ćwiczenie mięśni dna miednicy, a także trening pęcherza. To w połączeniu z dbaniem o siebie może dać satysfakcjonujące efekty. Przede wszystkim powinny postawić na to osoby z grupy ryzyka, w tym kobiety, osoby starsze, a także osoby borykające się ze schorzeniami narządów rodnych, uzależnione od palenia papierosów, a także spożycia alkoholu.

Powód do leczenia, a nie obniżenia samooceny

Problem nietrzymania moczu jest szczególnie wstydliwy w trakcie stosunku płciowego lub spotkań towarzyskich. Może to negatywnie wpływać na współżycie seksualne pacjenta i powodować problemy natury psychicznej. Warto jednak potraktować nietrzymanie moczu jako chorobę, która wymaga profesjonalnego leczenia. Jej występowanie nie jest powodem do wstydu, a powodem do odpowiedniego działania. Wdrożenie ćwiczeń i leczenia sprawi, że uchronisz się przed niekontrolowanym wypływem moczu lub sytuacja ta będzie występowała sporadycznie.

Skutkiem zmagania się z chorobą często jest obniżenie samooceny danej osoby, a także wycofanie się przez nią z życia towarzyskiego. Wpływa to bezpośrednio na ograniczenie komfortu życia. Przekłada się to na pogorszenie relacji z bliskimi, czy też słabsze wyniki zawodowe. Brak leczenia może również skutkować poważniejszymi chorobami, w tym również tymi o podłożu psychicznym, a nawet depresją. Właśnie dlatego tak ważne jest udanie się do lekarza od razu wtedy, gdy zauważysz u siebie problemy z nietrzymaniem moczu. Jeżeli dolegliwość dotyczy kogoś bliskiego i wywołuje u niego poczucie wstydu, to nakłoń taką osobę do udania się do lekarza lub nawet towarzysz jej w tym momencie.

Nietrzymanie moczu – recepta online

Nietrzymanie moczu klasyfikowane jest jako choroba przewlekła, która wymaga długotrwałego leczenia. W związku z tym niezbędne są regularne wizyty lekarskie oraz realizacja recept. Obecnie możesz skorzystać z wygodnej usługi recepty online na portalu https://e-recepta.net/. Wybierz ją, jeżeli masz już postawioną diagnozę oraz prowadzisz leczenie. Jego kontynuację i dostęp do środków farmaceutycznych możesz zagwarantować sobie w sposób zdalny. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego, wybraniu preparatu i opłaceniu usługi. Następnie nasz specjalista zapozna się z Twoim indywidualnym przypadkiem i historią leczenia. Jeżeli zachodzą ku temu wskazania medyczne, to po analizie wystawiona zostanie e-recepta na zakup leków. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie cennego czasu, a także na redukcję poczucia wstydu. Cały proces przebiega zdalnie, a przypadkiem zajmuje się lekarz inny, niż ten, z którym kontaktujesz się na co dzień.

Jak zrealizować e-receptę?

E-recepta może zostać zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. Podaj farmaceucie czterocyfrowy kod oraz swoje dane personalne. Na podstawie tych informacji przygotuje leki do sprzedaży. To szybkie i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zachowasz ciągłość leczenia. Wpłynie to korzystnie na kontrolę schorzenia oraz Twoje codzienne życie. Pamiętaj o tym, że nietrzymanie moczu to powód do wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia, a nie do podłamywania się i wstydu. Odpowiednie leczenie sprawi, że dolegliwość nie wpłynie negatywnie na Twoje życie.

Jeżeli w trakcie przyjmowania leków zauważysz niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać zdrowiu pacjenta.

Źródła:
 1. Purc, D. Rasała, A. (2015). Metody leczenia nietrzymania moczu.
 2. Bakalczuk, G., Madeja, A., & Lewczuk, J. (2016). Stan wiedzy kobiet na temat nietrzymania moczu.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację