Jakie badanie wykaże przebyty zawał serca?
Szybka diagnostyka zawału mięśnia sercowego zwiększa szanse na wyleczenie chorego i powrót do pełnej sprawności. Jesteś ciekawy, jak sprawdzić, czy miało się atak serca? Pomyśl o profilaktyce już dziś, szczególnie jeśli jesteś rodzinnie obciążony chorobami układu krążenia. Zadbaj o zdrowie i sprawdź, jakie badanie wykaże przebyty zawał serca.
Jak sprawdzić, czy był zawał serca?
Bardzo często choroba wieńcowa daje o sobie znać pod postacią zawału mięśnia sercowego. Ryzyko zawału serca rośnie, jeśli chory jest otyły, ma nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol i pali papierosy. Jednak jak pokazuje praktyka lekarska, część pacjentów nie ma zupełnie świadomości, że można przejść zawał serca i w ogóle o tym nie wiedzieć. Tak więc, jak sprawdzić, czy przeszło się zawał serca? Oto charakterystyczne objawy tego groźnego stanu kardiologicznego:
- kłucie w klatce piersiowej,
- pieczenie w okolicy mostka,
- silny ból w klatce piersiowej (trwa dłużej, niż 15 minut),
- duszności,
- nudności i wymioty,
- zimne poty,
- bladość skóry,
- uczucie lęku,
- ogólne osłabienie,
- drętwienie kończyn,
- zgaga,
- zawroty głowy,
- przyspieszone tętno.
Warto mieć świadomość, że nie każdy zawał serca przebiega w ten sam sposób. Należy tutaj wspomnieć o niemym zawale (nazywanym też cichym zawałem), który nie daje oczywistych objawów i jego symptomy często bywają mylące. Wielu pacjentów myli niemy zawał (który np. powoduje osłabienie, mdłości) z przemęczeniem, zatruciem pokarmowym, nerwicą lub zwykłą migreną - bagatelizując ten niebezpieczny dla zdrowia i życia stan.Jakie badanie wykaże zawał serca?
Czy echo serca wykaże przebyty zawał?
Przebyty zawał mięśnia sercowego wykaże echo serca. Badanie echokardiograficzne pozwala na ocenę kurczliwości mięśnia sercowego. To jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych używanych w pracy lekarza kardiologa obok badania EKG. Echo serca jest bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Badanie to trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. U chorych po przebytym zawale często wykonuje się też rezonans magnetyczny serca (MR), który pozwala zidentyfikować uszkodzenia mięśnia sercowego.
Czy EKG wykaże zawał serca?
Część pacjentów z problemami kardiologicznymi jest ciekawych, czy EKG wykaże przebyty zawał serca. Jeśli doszło do trwałego uszkodzenia serca i zawał jest rozległy, lekarz zauważy charakterystyczne zmiany (odchylenia krzywej od normy) w badaniu elektrokardiograficznym. Natomiast należy zaznaczyć, iż jeżeli badanie EKG zostanie przeprowadzone po incydencie zawału - nie zawsze wykaże, że pacjent go przeszedł!
Jakie badanie krwi przy zawale serca?
Wiele osób zastanawia się, jakie badanie krwi w kierunku zawału serca warto wykonać. Szybką diagnostykę przebytego w niedalekiej przeszłości zawału umożliwia oznaczenie stężenia troponiny we krwi. Troponiny to białka, które pełnią ważną funkcję w procesie skurczu mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego. Jaki wynik badania krwi może wykazać zawał mięśnia sercowego? Wzrost stężenia troponiny T powyżej 99. percentyla. W diagnostyce zawału powinno się wykonać 3 pomiary troponiny: od razu po przyjęciu pacjenta na oddział, po 6-12 godzinach od wystąpienia objawów, po kolejnych 12-24 godzinach. Zwykle lekarza zaleca też wykonanie morfologii i krwi i zbadanie kreatyniny.
Niestety wciąż wielu chorych bagatelizuje objawy, które mogą świadczyć o poważnych problemach z sercem. Jeśli podejrzewasz u siebie zawał serca, a wymienione w artykule objawy utrzymują się od co najmniej 20 minut - nie zwlekaj, przyjmij pozycję półsiedzącą i dzwoń po pogotowie ratunkowe (nr alarmowy 112 lub 999). Dyspozytor medyczny udzieli Ci wskazówek odnośnie postępowania aż do przyjazdu zespołu ratowniczego.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/badania/62337,jakie-badania-wykonuje-sie-w-celu-rozpoznania-zawalu-serca
- https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/171290,diagnostyka-zawalu-serca