Otyłość kliniczna charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w wyniku zbyt dużej podaży kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niektóre nowotwory. Czym charakteryzuje się otyłość kliniczna? Jakie są jej przyczyny? Jak leczyć otyłość kliniczną?
Otyłość kliniczna jest terminem, którym określa się otyłość rozpoznaną klinicznie poprzez diagnozę lekarską. Charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, którego główną przyczyną jest najczęściej utrzymujący się przez dłuższy czas dodatni bilans energetyczny. W praktyce oznacza to, że organizmowi dostarczono więcej kalorii, niż udało mu się zużytkować.
Otyłość może mieć swoje podłoże również w uwarunkowaniach genetycznych. Badania dowodzą, że dzieci rodziców otyłych narażone są na otyłość u dzieci aż w 80% przypadków, przy czym dziedziczona nie musi być wyłącznie skłonność do nadmiernej masy ciała, ale także regulacja apetytu, podstawowa przemiana materii czy nawyki żywieniowe.
Do pozostałych przyczyn otyłości klinicznej należą między innymi:
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę już w 15 min
Tylko 69,00 zł
Otyłość jest groźna dla zdrowia i niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań, również w zakresie zdrowia psychicznego. Do jej rozpoznania wykorzystuje się proste badania antropometryczne oraz metody obrazowe, do których należą:
< 18,5 niedowaga
18,5-24,9 prawidłowa masa ciała
25,0-29,9 nadwaga
30,0-34,9 otyłość I stopnia
35,0-39,9 otyłość II stopnia
≥ 40,0 otyłość III stopnia
Wskaźnik WHR (waist-hip ratio), określający stosunek obwodu talii do obwodu bioder, pozwala na pomiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej. Oblicza się go na podstawie pomiaru najwęższego miejsca w talii i najszerszego miejsca w biodrach, a następnie dzieli się obwód pasa przez obwód bioder. Otrzymany wynik nie powinien przekraczać 0,8 u kobiet, natomiast wartość prawidłowa dla mężczyzn wynosi od 0,9 do 1,0.
Do pozostałych badań antropometrycznych należą:
W celu dokładnego pomiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, zwłaszcza w narządach i przestrzeni zaotrzewnowej, wykorzystywane są następujące metody obrazowe:
Otyłość kliniczną 1 stopnia diagnozuje się wtedy, gdy wskaźnik masy ciała wynosi pomiędzy 30 a 34,9.
Otyłość kliniczna 1 stopnia zwykle nie wymaga leczenia chirurgicznego. W większości przypadków, redukcji nadmiernej masy ciała sprzyja zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna, w czym pomocna może być współpraca z dietetykiem lub trenerem personalnym, w celu ułożenia odpowiedniego planu dietetycznego i treningowego. Jeśli zmiana stylu życia przez długi czas nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zasugerować farmakoterapię lub chirurgiczne leczenie otyłości.
O otyłości klinicznej 2 stopnia mówi się, gdy wskaźnik BMI znajduje się w zakresie od 35 do 39,9.
U chorych z otyłością kliniczną 2 stopnia od początku wykorzystuje się leczenie farmakologiczne wraz z właściwą dietą i regularną aktywnością fizyczną. W przypadkach, kiedy okazuje się ono nieskuteczne, pacjentom zaleca się chirurgiczne leczenie otyłości z wykorzystaniem zabiegów bariatrycznych w celu poprawy jakości życia chorego i zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań.
Otyłość kliniczna 3 stopnia, określana również otyłością olbrzymią, jest najcięższą postacią otyłości, która wymaga leczenie chirurgicznego. Definiowana jest w przypadku, kiedy BMI jest równe bądź większe niż 40.
Osoby z otyłością 3 stopnia w większym stopniu narażone są na rozwój powikłań, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy czy niektórych nowotworów.
Otyłość kliniczna jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a jej powikłania mogą prowadzić do takich chorób, jak:
Leczenie otyłości klinicznej jest procesem długotrwałym i wymaga od chorych zaangażowania, motywacji i cierpliwości, ponieważ osiągnięcie pożądanych efektów jest czasochłonne i nie przynosi natychmiastowych rezultatów.
Leczenie otyłości klinicznej opiera się na wieloczynnikowym działaniu, obejmującym zmianę stylu życia poprzez właściwe nawyki żywieniowe i regularną aktywność fizyczną, a w zaawansowanych stadiach również farmakoterapię oraz leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem metod bariatrycznych.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę
już w 15 min
Tylko 69,00 zł