Co pyli w sierpniu?
Dodano:

1 grudnia, 2022
10:45
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:47

Co pyli na początku sierpnia?

Sierpień w Polsce to czas silnego pylenia chwastów. Przy sprzyjających warunkach – w suche i upalne dni – wzrasta stężenie pyłków bylicy, które utrzymuje się na średnim, a nawet wysokim poziomie. Co ważne, bylica rośnie w całej Polski, dlatego też wszyscy alergicy niezależnie od lokalizacji w różnym stopniu narażeni są na uczulenie wywołane pyłkami tej rośliny. Co istotne, w największym stopniu na pyłki bylicy narażeni są alergicy południowo-wschodniej Polski. Co więcej, na początku sierpnia wciąż utrzymuje się wysokie stężenie pyłków pokrzywy, ale warto wskazać, że roślina ta nie wywołuje silnych właściwości alergizujących. Niemniej jednak wysokie stężenie pyłków pokrzywy odnotowuje się nad morzem szczególnie od początku do połowy sierpnia. Dodatkowo od początku sierpnia odnotować można stosunkowo wysokie stężenie innych roślin, do których należy babka zwyczajna, szczaw zwyczajny, a także komosa.

Bylica to jednak nie jedyny alergen wywołujący nieprzyjemne reakcje alergiczne w sierpniu, Co zatem jeszcze pyli się w sierpniu? Od początku aż do końca sierpnia w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria alternata i Cladosporium. Warto jednak wskazać, że stężenie jest znacznie wyższe, kiedy utrzymuje się większa wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Dlatego też w cieple i deszczowe dni objawy alergii mogą być bardziej dokuczliwe. Stężenie zarodników Cladosporium jest wysokie przez cały sierpień i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do końca listopada. Krótszym okresem pylenia charakteryzują się zarodniki grzybów Alternaria, gdyż na ostatnią dekadę sierpnia przypada koniec okresu ich agresywnego działania alergizującego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli w połowie sierpnia?

W drugiej połowie sierpnia w Polsce zaczyna kwitnąć ambrozja. Pyłki tej rośliny utrzymują się w powietrzu od połowy sierpnia nawet do końca października. Warto również wskazać, że przez cały sierpień pyli babka zwyczajna, jednak pylenie jej pyłków utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, dlatego też nie jest ona główną przyczyną uczuleń.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli pod koniec sierpnia?

Pyłki traw stanowią najczęstszą przyczynę alergii wziewnych, wywołujących kichanie i katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, a także swędzenie powiek, łzawienie oczu i duszący kaszel. Choć w sierpniu ich stężenie w powietrzu utrzymuje się na niskim poziomie, to stosunkowo wysoki poziom odnotowuje się końcem sierpnia, szczególnie jeżeli utrzymują się sprzyjające warunki pogodowe. Dodatkowo najwyższe ich stężenie utrzymuje się nad morzem. Niemniej jednak należy podkreślić, że wysokie stężenie pyłków traw utrzymuje się również w parkach i na łąkach. Co więcej, stężenie pyłków jest prawie dwukrotnie wyższe w powietrzu rano, od godziny około 5 do 8 oraz między godziną 17 a 19. 

Warto wskazać, że pylenie roślin utrzymuje się w wielu przypadkach przez cały sierpień. Niemniej jednak niektóre z pyłków w większym stężeniu utrzymują się na początku, w połowie bądź na koniec sierpnia, przez co objawy alergii są intensywniejsze w różnych okresach tego miesiąca.

W sierpniu utrzymuje się wysokie stężenie pyłków alergizujących roślin. Należy jednak wskazać, że intensywność pylenia w różnych częściach Polski uzależniona jest od zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego też poza kalendarzem pylenia warto śledzić również prognozy pogody, gdyż po opadach deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dzięki czemu alergicy mogą chwilę odetchnąć od dokuczliwych reakcji alergicznych. Ponadto alergicy uczuleni na pyłki roślin powinni również zapoznać się z kalendarzem pylenia w innych miesiącach. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w marcu, co pyli w maju, a także co pyli w czerwcu. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie się do sezonu pyleń. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie dokuczliwych objawów alergii na pyłki roślin w sierpniu są leki na alergię, które odpowiednio dobrane umożliwią normalne funkcjonowanie w sezonie pylenia roślin.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację