Co pyli w lutym?
Dodano:

30 listopada, 2022
10:24
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:45

Alergia w lutym

Luty to wciąż zima, kiedy wszystkie rośliny znajdują się jeszcze w stanie hibernacji. Okazuje się jednak, że niektóre drzewa i rośliny zaczynają już pylić. Dlatego też w powietrzu unoszą się roślinne alergeny, powodując jednocześnie wystąpienie reakcji alergicznej u uczuleniowców. Typowymi objawami są wodnisty katar, uporczywe kichanie i swędzenie nosa, a także zaczerwienie i przekrwienie oczu. Co ważne, są to również typowe symptomy przeziębienia, dlatego też niekiedy alergicy uczulenie mylą z przeziębieniem. Niemniej jednak, jeżeli objawy te nie ustępują i nie słabną przez 2 tygodnie, wysoce prawdopodobne jest ujawnienie się alergii na pyłki. Okazuje się, że pylenie w lutym nie należy do rzadkości, co oznacza, że osoby uczulone na alergeny wziewne mogą odczuwać nieprzyjemne objawy alergii przez cały rok również w lutym. Pylenie w lutym w dużej mierze uzależnione jest od zimy – im cieplejsza, tym rośliny i drzewa szybciej zakwitną, a to z kolei wiąże się z niemal natychmiastową reakcją alergiczną u alergików. Typowymi objawami alergii na pyłki są katar sienny, uporczywe napady kichania, uczucie swędzenia nosa, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także zapalenie spojówek. Ponadto wystąpić mogą problemy z koncentracją, ogólne osłabienie, a niekiedy również stan podgorączkowy. Co zatem pyli się w lutym? Odpowiadamy!

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie drzewa pylą w lutym?

Zgodnie z kalendarzem alergików od lutego zaczyna pylić przede wszystkim leszczyna, czyli drzewo, które wydaje orzechy laskowe. Drzewo to łatwo jest rozpoznać po wydłużonych kwiatostanach o żółtym kolorze. Pyłki tego drzewa porywane są przez wiatr, a trafiając do dróg oddechowych alergików, mogą powodować nieprzyjemne objawy alergiczne. Warto jednak wskazać, że pylenie leszczyny jest znacznie wyższe w drugiej połowie lutego, dlatego wówczas dochodzi do największej liczby reakcji alergicznych. Co ważne, ze względu na coraz wyższe temperatury odnotowywane każdego roku zimą w Polsce, pylenie leszczyny może rozpocząć się już w styczniu.

Pylenie w lutym zaczyna również olcha. Jak potwierdzają badania prowadzone przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, na terenie całego kraju stężenie pyłków olchy w lutym jest najwyższe, ale utrzymuje się aż do maja. Zgodnie z kalendarzem pylenia, olcha rozpoczyna pylenie na początku lutego. Niemniej jednak ze względu na coraz wyższe temperatury zimą pylenie może rozpocząć nawet w styczniu. Co ważne, alergeny olchy mogą wchodzić w alergię krzyżową z alergenami leszczyny. Z tego względu u osób uczulonych reakcja alergiczna może wykazywać wówczas alergię na olchę, leszczynę bądź na pyłki obu drzew.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie rośliny pylą w lutym?

Luty to zdecydowanie pierwszy miesiąc, w którym uczuleniowcy odczuwają poważne objawy alergii wziewnej. Jak się okazuje pylenie drzew w lutym to powszechnie występujące zjawisko. Pojawiają się jednak pytania, czy w lutym zaczyna się również pylenie roślin? Należy wskazać, że luty jest jednak zbyt zimnym miesiącem dla roślin. Nie pylą trawy i kwiaty. Niemniej jednak w lutym możliwe jest pylenie niektórych grzybów, a mianowicie uczulenie mogą wywoływać zarodniki grzybów pleśniowych.


Od lutego rozpoczyna się pylenie drzew, warto jednak wskazać, że początek I intensywność palenia uwarunkowane są wieloma czynnikami. Okazuje się, że intensywność pylenia zależy od regionu kraju, warunków pogodowych, a także temperatury powietrza panujących w tym miesiącu. Chociaż w lutym pyli niewiele drzew i roślin, to objawy alergii wziewnej są równie dolegliwe. Dlatego też uczuleniowcy powinni wiedzieć nie tylko, co pyli w lutym, ale znać również kalendarz pylenia w innych miesiącach. Sprawdź, co pyli w marcu, co pyli w maju, co pyli w czerwcu oraz co pyli w sierpniu, by przygotować się do sezonu uczuleń i zaopatrzyć w niezbędne leki na alergię, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w okresie alergii wziewnych i pomogą w łagodzeniu symptomów uczulenia na pyłki.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację