Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc wiosenny, na który przypada intensywny okres pylenia wielu drzew, krzewów i innych roślin. W tym bowiem miesiącu przyroda wychodzi w pełni ze stanu wegetatywnego, budząc się do życia. Dlatego też pyłki wielu roślin obecne są w powietrzu przez cały miesiąc. Z tego względu wiele osób zaczyna zmagać się z silnymi reakcjami alergicznymi związanymi z obecnością w powietrzu alergenów roślinnych. Dla alergików oznacza to początek wyjątkowo trudnego czasu alergii wziewnych. Pojawiają się zatem pytania, jakie drzewa pylą w kwietniu? Jakie rośliny pylą w kwietniu? Co się pyli na początku, a co pyli na koniec kwietnia? Co najbardziej pyli się w kwietniu? Przedstawiamy kalendarz pylenia w kwietniu, dzięki czemu każdy alergik może przygotować się na kwietniowy sezon alergii.

Co pyli w kwietniu?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli na początku kwietnia?

Od początku kwietnia zaczyna silnie pylić brzoza, która należy do jednych z najsilniej uczulających alergenów. Jak się okazuje w Polsce występuje aż 7 odmian brzozy i wszystkie zaczynają kwitnienie już w marcu. Niemniej jednak najsilniejszy okres pylenia przypada właśnie na początek kwietnia. Alergeny pyłu brzozy bowiem osiadają we wnętrzu nosa, powodując wystąpienie kataru siennego, czyli alergicznego nieżytu nosa. Dodatkowo u osób uczulonych na pyłki brzozy mogą pojawiać się ataki duszności i bóle w klatce piersiowej. 

Jedną z głównych przyczyn alergii wziewnych w kwietniu jest również pyłek olszy, który zaraz po pyłku brzozy, jest główną przyczyną nieżytu nosa. Pyłki olchy utrzymują się w powietrzu aż do połowy kwietnia, odpowiadając za silne reakcje alergiczne. Niemniej jednak objawy alergii wywołanej pyłkami olchy mogą utrzymywać się jeszcze po okresie pylenia, gdyż olcha wchodzi w reakcje krzyżowe między innymi z brzozą. Objawem alergii na pyłki olchy jest zazwyczaj nieżyt nosa, wyprysk kontaktowy i pokrzywka kontaktowa, a także alergiczne zapalenie spojówek

Na początku kwietnia pyli również jesion, który wykazuje właściwości silnie uczulające. Co więcej, ze względu na fakt, że jesion należy do gatunków roślin oliwkowatych, to może powodować reakcje krzyżowe z innymi alergenami roślin tego gatunku.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Co pyli w połowie kwietnia?

Topola, choć zaczyna kwitnąć już od końca marca, to jej pyłki zaczynają być dokuczliwe od połowy kwietnia, kiedy to w powietrzu zaczynają unosić się pyłki topoli w dużym stężeniu. Okazuje się jednak, że wbrew panującemu przekonaniu, pyłki topoli nie wykazują silnych właściwości uczulających. Dlatego tez reakcja alergiczna nie jest tak dokuczliwa dla uczuleniowców. Niemniej jednak należy wskazać, że silniej uczulają odmiany męskie topoli, które pylą od marca do końca kwietnia. Dodatkowo warto zaznaczyć, że topola może reagować krzyżowo z wierzbą.

Wierzba to kolejne drzewo, które zaczyna silnie pylić od połowy kwietnia. Warto zaznaczyć, że na pyłki wierzby bardziej narażeni są mieszkańcy miast aniżeli wsi. Wierzba bowiem w miastach jest częstym drzewem parkowym, a jej pyłki rozsiewane przez wiatr unoszą się między budynkami nawet po okresie pylenia przez wiele tygodni.

Apogeum kwitnienia w połowie kwietnia przypada również na jesion, kontry zaczyna pylić równomiernie z brzozą. Warto wskazać, że jesion, choć wytwarza dużo alergennego pyłku w porównaniu z innymi drzewami, to nie powoduje silnych reakcji uczuleniowych. Symptomami uczulenia na jesion jest nieżyt nosa oraz ostre zapalenie spojówek.

Co pyli pod koniec kwietnia?

Na koniec kwietnia, około trzeciej dekady, w powietrzu zaczynają unosić się pyłki dębu i wówczas osoby uczulone mogą spodziewać się pierwszych reakcji alergicznych. Warto wskazać, że w Polsce rosną dwa rodzaje dębów – szypułkowy i bezszypułkowy, pyłki obu wykazują podobne działanie uczuleniowe. Z tego względu w okresie silnego pylenia dębu zaleca się unikanie miejsc, w których rosną te drzewa wywołujące alergię.

Końcem kwietnia pylenie zaczynają również zarodniki grzybów Cladosporium, ich rozwojowi, a następnie pyleniu sprzyjaj wilgoć i słaba wentylacja, dlatego też mogą rozwijać się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynków. Dlatego też chcąc uniknąć rozwoju tych grzybów w domu, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Warto wskazać, że obok pyłków roślin, zarodniki grzybów Cladosporium stanowią najbardziej uczulające alergeny na świecie. Symptomami uczulenia są zazwyczaj katar sienny oraz astma.

Na koniec kwietnia przypada również początek pylenia traw. Choć apogeum pylenia traw przypada na czerwiec, to już w trzeciej dekadzie kwietnia mogą powodować u alergików typowe objawy uczulenia w postaci wodnistej wydzieliny z nosa, kataru, zatkanego nosa, swędzenia gardła, obrzęku i swędzenia powiek, a także zaczerwienienia i łzawienia oczu.

Alergie wziewne to jedne z częściej występujących uczuleń. Dlatego też alergicy uczuleni na pyłki roślin, drzew i krzewów, powinni zapoznać się z kalendarzem pylenia, aby przygotować się do sezonu uczuleń. Przydatna zatem może okazać się wiedza dotyczącą tego, co pyli w marcu, co pyli w maju i co pyli w czerwcu, by odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne leki na alergię.

Źródła:
  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl [dostęp online: 05.11.2022
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację