Alergia w ciąży: jak sobie z nią radzić?
Dodano:

26 listopada, 2022
14:16
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:36

Objawy alergii w ciąży

Alergia w ciąży może ulec zarówno wyciszeniu, jak i nasileniu. Z tego względu kobiety zmagające się z alergią, powinny unikać kontaktu z alergenami, by zredukować ryzyko możliwego zaostrzenia objawów. Uczulenie u kobiet w ciąży może mieć charakter alergii kontaktowej, alergii wziewnej lub alergii pokarmowej. Co ważne, w przebiegu wystąpienia uczulenia w ciąży pojawiają się te same objawy. W wyniku kontaktu z alergenem najczęściej pojawia się zaczerwienienie skóry i wysypka lub pokrzywka, alergiczne zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. Ponadto, objawem uczulenia u kobiet w ciąży może być również astma. Należy jednak wskazać, że kobiety w ciąży są dużo bardziej narażone na wystąpienie nasilonych objawów alergii. Okazuje się bowiem, że u kobiet w ciąży obserwuje się skłonność do anafilaksji, będącej poważną, uogólnioną reakcją organizmu na konkretny alergen, która stanowi realne zagrożenie dla życia. Z tego względu w okresie ciąży niewskazane jest wykonywanie badań diagnostycznych w postaci prób prowokacyjnych i płatkowych testów skórnych, które wiążą się z ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Objawy alergii w ciąży nie mają negatywnego wpływu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Niemniej jednak symptomy alergii mogą być niezwykle uciążliwe dla ciężarnej kobiety. Towarzyszące alergii duszności, astma, przewlekły alergiczny nieżyt nosa i inne objawy znacznie obniżają jakość życia i wpływają na codzienne funkcjonowanie kobiet, których organizm i tak jest już obciążony. Alergia w ciąży może mieć wpływ na przebieg ciąży. Okazuje się bowiem, że niekiedy reakcja alergiczna może mieć wpływ na wystąpienie przedwczesnego porodu. Ma to związek z produkcją przez komórki tuczne prostaglandyn lub histaminy, mających zdolność do wywoływania czynności skurczowej macicy. Należy jednak wskazać, że nie jest to potwierdzone. Dodatkowo negatywny wpływ na przebieg ciąży może mieć astma, która zwiększa ryzyko powikłań i porodu w postaci poronienia, cukrzycy ciążowej, zapalenia błon płodowych, powikłań łożyskowych, powikłań porodowych i zwiększonym ryzykiem cesarskiego cięcia, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także częstszych wad wrodzonych. Z tego względu kobiety w ciąży cierpiące na alergię powinny przez cały okres ciąży znajdować się pod kontrolą nie tylko ginekologa, ale również alergologa.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak złagodzić objawy alergii w ciąży?

Silna alergia w ciąży może być skutecznie łagodzona poprzez odpowiednio dobrane leki na alergię. Farmakoterapia jest zazwyczaj konieczna w przypadku wystąpienia astmy bądź pojawienia się nasilonych, nagłych objawów alergii. Warto wskazać, że większość leków stosowanych przy leczeniu uczulenia nie wykazuje poważnych działań niepożądanych i skutków ubocznych u kobiet w ciąży, to za każdym razem przed zastosowaniem farmaceutyku zalecana jest konsultacja lekarska. Co ważne, kobietom w ciąży przepisywana jest zwykle najniższa możliwa, ale skuteczna dawka leku. Niemniej jednak należy wskazać, że w pierwszym trymestrze ciąży nie wolno zażywać żadnych doustnych leków przeciwalergicznych, gdyż wiąże się to z ryzykiem rozwoju wad wrodzonych. W zaawansowanej ciąży z kolei przy nasilonych objawach uczulenia, kobiety mogą stosować doustnie leki przeciwhistaminowe, takie jak cetyryzyna czy loratadyna.

Domowe sposoby na alergię w ciąży

Domowe sposoby na uczulenie w ciąży polegają przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem. Należy wskazać, że unikanie kontaktu stanowi podstawowe działanie profilaktyczne, które u kobiet w ciąży ma szczególne znacznie. Unikanie kontaktu z alergenem umożliwia na znaczne ograniczenie, a niekiedy również wyeliminowanie konieczności stosowania leków na alergię. 

Dodatkowo profilaktyka kobiet w ciąży, zmagających się z alergiami wziewnymi powinna obejmować również zapoznanie się z kalendarzem pylenia. Wiedza taka może okazać się przydatna w przypadku alergii na trawy. Możliwe jest wówczas ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu, kiedy stężenie pyłków traw i innych roślin alergennych utrzymuje się na wysokim poziomie. Dodatkowo w okresie pylenia należy chronić oczy poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz nosić odzież zakrywającą większą część ciała, aby zminimalizować kontakt skóry z alergenem. Po powrocie z zewnątrz należy zmienić ubranie i wziąć prysznic, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się reszty pyłków. Dodatkowo kobiety w ciąży powinny również uważać na dietę i wyeliminować z niej nie tylko alergenne produkty, ale również te pokarmy, które mogą reagować krzyżowo z alergenami wziewnymi.

Co więcej, kobiety w ciąży powinny unikać ekspozycji na słońce. Okazuje się bowiem, że wystawienie ciała na promienie słoneczne grozi nie tylko wystąpieniem uczulenia na słońce, ale również wiąże się z ryzykiem wystąpienia przebarwień na skórze.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Gonzalez-Estrada A., Geraci S. A., „Allergy Medications During Pregnancy”, Am J Med Sci, 2016.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Pawlaczyk M., Jabłecka A., „Leki przeciwhistaminowe w ciąży”, Farmacja Współczesna, 2013.
  3. Sybilski A. J., „Ciąża a choroby alergiczne", Medycyna po Dyplomie, 2016
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację