Brązowe plamienie przed okresem
Dodano:

4 października, 2024
10:15
Zaktualizowano:

4 października, 2024
09:59

Brązowe plamienie przed okresem: co oznacza?

Plamienie przed okresem definiuje się jako delikatne krwawienie z pochwy, które pojawia się przed rozpoczęciem cyklu lub tuż po jego zakończeniu. W przeciwieństwie do regularnej miesiączki plamienie jest zazwyczaj skąpe, widoczne na bieliźnie lub czasem jedynie na papierze toaletowym. Może przybierać różne kolory — począwszy od czerwonego, aż po brązowy, co wskazuje na to, jak świeża jest krew. Plamienie pojawia się przed okresem z różnych przyczyn, do których należą przede wszystkim:

  • wahania i zaburzenia hormonalne;

  • rozpoczęcie lub zakończenie antykoncepcji hormonalnej;

  • niektóre schorzenia, takie jak zespół policystycznych jajników, choroby przenoszone drogą płciową, polipy szyjki macicy, mięśniaki macicy, torbiele jajnika;

  • stres;

  • owulacja;

  • różowe plamienie może być skutkiem mikrouszkodzeń pochwy, np. u kobiet prowadzących regularne życie seksualne.

Brązowe plamienie przed okresem: czy to ciąża?

Brązowe plamienie występujące przed właściwą datą miesiączki raczej nie oznacza ciąży, natomiast jeśli pojawia się ono w czasie, kiedy powinien wystąpić okres, ciąża jest prawdopodobna. Jest to tzw. plamienie implantacyjne, które pojawia się kilka dni po zakończeniu owulacji i wynika z zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium macicy.

Takie plamienie występuje nawet u 30% ciężarnych kobiet, które często mylą je z normalną miesiączką, ale warto wiedzieć, że krwawienie, wynikające z implantacji jest dużo mniej obfite i krótsze. Przyczyną plamienia, zamiast okresu, może być ciąża pozamaciczna, czyli sytuacja, w której implantacja zarodka zachodzi poza jamą macicy.

Brązowe plamienie przed okresem przy tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są formą antykoncepcji hormonalnej, które zapobiegają owulacji i uniemożliwiają zapłodnienie. W trakcie ich przyjmowania, zwłaszcza na początku terapii możliwe jest występowanie plamień śródcyklicznych, które jest ryzykiem stosowania tej metody antykoncepcyjnej i każda pacjentka powinna być o tym poinformowana przez lekarza.

Plamienia powinny ustąpić po przystosowaniu się organizmu do dostarczanych dawek hormonów, co może potrwać nawet 3 miesiące. W sytuacji, gdy krwawienia lub plamienia nie ustępują po takim czasie oraz są bardzo obfite, należy skonsultować się ze swoim ginekologiem w celu zmiany konkretnego leku lub metody antykoncepcji.

Czasami u niektórych kobiet wykonuje się dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko poważniejszych chorób, stojących za wystąpieniem krwawień.

Brązowe plamienie przed okresem a zaburzenia hormonalne

Brązowe plamienie przed okresem mogą być zwiastunem zaburzeń hormonalnych, które powodują nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym. Hormony, takie jak estrogen, progesteron i prolaktyna odgrywają kluczową rolę w regulacji cyklu i przygotowaniu ustroju na ewentualną ciążę. Ich poziom z różnych powodów może zostać zachwiany, co niekiedy wiąże się z niepokojącymi symptomami, np. brązowym plamieniem. Jedną z przyczyn jest spadek stężenia progesteronu w organizmie kobiety, co może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego lub pierwszymi oznakami menopauzy.

Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej obserwuje się u kobiet, chorujących na zespół policystycznych jajników (PCOS), hiperprolaktynemię lub choroby tarczycy. Powstałe wskutek tych chorób zaburzenia w wydzielaniu hormonów przyczyniają się do nieregularności cyklów miesiączkowych, a to może być przyczyną plamień niezwiązanych z okresem.

Plamienia przed miesiączką są też nieraz związane z wahaniami hormonalnymi typowymi dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (z ang. Premenstrual Syndrome — PMS), kiedy to w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów i obniżenia stężenia progesteronu. Te zmiany hormonalne wpływają na wyściółkę macicy, co czasem prowadzi do wystąpienia niewielkiego krwawienia przed spodziewaną miesiączką.

Brązowe plamienia a niewydolność ciałka żółtego

Niewydolność ciałka żółtego, a inaczej niedomoga lutealna jest jedną z najczęstszych przyczyn plamienia przed okresem. Ciałko żółte to powstająca w jajniku po uwolnieniu komórki jajowej struktura, odpowiedzialna za produkcję progesteronu, który jest niezbędnym hormonem do zajścia w ciążę i jej prawidłowego rozwoju.

Niedomoga lutealna wiąże się z wydzielaniem zbyt małej ilości progesteronu lub zatrzymania jego wytwarzania, co sprawia, że błona śluzowa macicy nie może przygotować się na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka, a utrzymanie ciąży jest niemożliwe. Zaburzenie to prowadzi do problemów z zajściem w ciążę, a także nawracających poronień w pierwszych tygodniach. W wielu przypadkach objawia się też brązowym plamieniem przed okresem, nasileniem PMS, a niekiedy również niedoczynnością tarczycy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Brązowe plamienie przed okresem: kiedy udać się do lekarza?

Plamienie przed okresem pojawia się dość często i nie zawsze powinno być powodem do zmartwień, zwłaszcza w sytuacji, gdy występuje bezpośrednio przed właściwą miesiączką. Jeśli jednak plamieniu towarzyszy ból brzucha, pieczenie, świąd czy inne niepokojące objawy wizyta u ginekologa jest konieczna.

Bez względu na to, w którym etapie cyklu pojawią się plamienia, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Konsultację lekarską zaleca się również w przypadku nawracających plamień lub bardzo obfitych krwawień poprzedzających okres. W gabinecie specjalista zbierze dokładny wywiad na temat charakteru i długości trwania plamienia, a także przeprowadzi badanie USG w celu oceny narządu rodnego. Niekiedy zleca się dodatkowo badania laboratoryjne, głównie hormonalne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Plamienia przed okresem — leczenie

O sposobie leczenia plamienia decyduje ginekolog. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy obserwować własnego ciała. Pacjentki powinny zgłaszać lekarzowi wszystkie dodatkowe dolegliwości, towarzyszące im w ciągu cyklu miesiączkowego np. wahania nastroju, bóle podbrzusza, dyskomfort w obrębie macicy. Podczas wywiadu specjalista może zapytać o to, czy pacjentka nie choruje na choroby weneryczne, lub czy plamienia występują po stosunku seksualnym.

Intymne pytania są standardową procedurą i należy je traktować jako zupełnie normalne. Każde plamienie jest rozpatrywane indywidualnie, a ginekolog, posiadając komplet informacji, może postawić trafną diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

Warto zaznaczyć, że nie każde plamienie przed miesiączką wymaga interwencji medycznej – kluczowe jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli plamienie jest związane z infekcją, konieczna bywa terapia przyczynowa, najczęściej za pomocą antybiotyków (zazwyczaj aplikowanych miejscowo) lub leków przeciwgrzybiczych. Natomiast plamienie związane z implantacją zarodka jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym towarzyszącym ciąży i z reguły nie wymaga podejmowania żadnych działań.

W niektórych przypadkach ginekolog, po uzyskaniu zgody pacjentki, może zastosować doustną antykoncepcję hormonalną, aby zmniejszyć krwawienia międzymiesiączkowe. Takie postępowanie jest zalecane, gdy przyczyną dolegliwości są zaburzenia hormonalne.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Jacobson, Melanie H et al. “Hormonal Profiles of Menstrual Bleeding Patterns During the Luteal-Follicular Transition.” The Journal of clinical endocrinology and metabolism vol. 105,5 (2020): e2024–e2031. doi:10.1210/clinem/dgaa099
  2. Duncan, W Colin. “The inadequate corpus luteum.” Reproduction & fertility vol. 2,1 C1-C7. 26 Feb. 2021, doi:10.1530/RAF-20-0044
  3. Bręborowicz G. H., Położnictwo i Ginekologia. Tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. 1, 2021.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację