Taromentin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat dostępny jest tylko na receptę i w takich postaciach jak: tabletki powlekane, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji i proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Lek Taromentin stosuje się w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zapalenie gardła, zapalenie zatok, ból ucha, zapalenie pęcherza moczowego, bakteryjne zapalenie pochwy |
Postać: |
tabletki powlekane, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
875 mg + 125 mg (tabletki powlekane), 500 mg + 100 mg lub 1000 mg + 200 mg (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji), 400 mg + 57 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej |
Substancja czynna: |
amoksycylina + kwas klawulanowy |
Taromentin to lek złożony, który zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy. Pierwsza z tych substancji to antybiotyk beta-laktamowy. Drugim składnikiem aktywnym jest kwas klawulanowy, który odpowiada za hamowanie aktywności enzymów bakteryjnych. Dzięki temu obie substancje uzupełniają się i wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Taromentin dostępny jest tylko na receptę. Rekomendowaną dawkę oraz postać leku dobiera lekarz prowadzący, przy czym preparat stosuje się u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Podstawowe wskazania do jego stosowania to m.in.:
O zasadności zastosowania leku Taromentin u konkretnego pacjenta zawsze decyduje lekarz prowadzący. Należy postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Cena leku Taromentin zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranej postaci oraz poziomu refundacji. Poniżej podano uśrednione ceny przy pełnej odpłatności za dostępne opakowania preparatu Taromentin:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek w postaci tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej podlega refundacji. Bezpłatnie otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą kupić go pozostali pacjenci we wszystkich wskazań oraz przy zakażeniach u pacjentów z niedoborami odporności w ramach stosowanej profilaktyki. Wówczas cena leku Taromentin to:
Jako zamienniki leku Taromentin traktuje się środki o podobnym składzie i postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Augumentin, Ramoclav, Forcid, Amoksilav, Co-amoxiclav Bluefish i Hiconcil combi.
Skład leku różni się w zależności od wybranej postaci. W każdej z nich substancje czynne to: amoksycylina i kwas klawulanowy. Substancje pomocnicze w tabletkach powlekanych to: powidon, krospowidon, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna, celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek tytanu, hypromeloza, talk, hydroksypropyloceluloza i triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Dodatkowe składniki w proszku do sporządzania zawiesiny doustnej to: dwutlenek krzemu, guma guar, cytrynian trójsodowy bezwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, aromat pomarańczowy (zmodyfikowana woskowa skrobia kukurydziana, cytrynian sodu E331, maltodekstryna kukurydziana), kwas cytrynowy bezwodny, aromat cytrynowy (pektyna E440, aspartam E951, guma arabska E414, glukoza, maltodekstryna), aromat tropik (glukoza, maltodekstryna, pektyna E440 i guma arabska E414). W proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji znajdują się tylko substancji czynnej.
Należy przyjmować lek Taromentin tylko zgodnie ze wskazaniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się z nim ponownie skontaktować. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie i zależy to m.in. od wieku pacjenta, jego masy ciała oraz wskazania medycznego.
Najczęściej wybierana postać to tabletki powlekane. Leku w tej postaci nie podaje się dzieciom o masie ciała poniżej 40. roku życia oraz do 6. roku życia. Standardowe dawkowanie u osób dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 40. kilogramów to:
Tabletki należy połykać w całości, pomijając szklanką wody na początku posiłku lub tuż przed nim. Pomiędzy dawkami należy zachować minimum cztery godziny przerwy.
Lek w postaci zawiesiny doustnej przeznaczony jest do stosowania u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kilogramów. Wówczas standardowe dawkowanie prezentuje się następująco:
Preparat w tej postaci podaje się za pomocą dołączonej do opakowania łyżki miarowej.
Trzecią postacią leku jest proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Przeznaczony jest do wstrzykiwania dożylnego lub infuzji dożylnej. Przy tej postaci standardowe dawkowanie u osób dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kilogramów to:
U dzieci o masie ciała poniżej 40 kilogramów standardowe dawkowanie to:
Szczególne dawkowanie może być wymagane u pacjentów zaburzeniami czynności nerek oraz wątroby. Leczenie Taromentin nie powinno trwać dłużej niż dwa tygodnie.
Pacjentka powinna dokładnie skonsultować się z lekarzem przy przyjmowaniu leku Taromentin w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Co do zasady nie powinno się podawać tego preparatu w tej grupie chorych. Jeżeli jednak jest to konieczne, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Kobieta w okresie laktacji powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.
Podczas terapii z lekiem Taromentin mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Jeżeli pojawią się wybrane skutki uboczne z poniższej listy, to należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem:
Ponadto w trakcie leczenie odnotowywano takie działania niepożądane mogące pojawić się w dowolnym momencie terapii to m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Należy poinformować lekarza o wszelkich objawach niepożądanych.
Stosowanie leku w dowolnej postaci powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Pacjent powinien postępować zgodnie z jego zaleceniami. Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na dowolną substancję czynną, penicyliną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto preparatu Taromentin nie podaje się u osób, u których występowały w przeszłości ciężkie reakcje uczuleniowe na inne antybiotyki lub zaburzenia czynności wątroby, lub żółtaczka po przyjęciu innych antybiotyków.
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki. Wymagają tego zwłaszcza pacjenci, u których występowały lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane oraz takie schorzenia jak:
Ponadto lek Taromentin może wpływać na zmianę wyników badań krwi i moczu. Należy mieć to na uwadze.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancje czynne Taromentin mogą wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Warto się z nią dokładnie zapoznać.