Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Augmentin stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych i dostępny jest tylko na receptę po uprzedniej konsultacji medycznej.

W leczeniu zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych często stosuje się lek Augmentin. Zawiera w sobie substancje czynne takie jak amoksycylina i kwas klawulanowy, które wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu infekcji wywołanych przez bakterie tlenowe gram-ujemne, bakterie tlenowe gram-dodatnie, bakterie beztlenowe, czy też gronkowce. Ze względu na swój skład i działanie, Augmentin dostępny jest tylko na receptę po uprzedniej konsultacji medycznej.

Co jeszcze wchodzi w skład leku, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania oraz z jakimi skutkami ubocznymi może się to wiązać? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi leku Augmentin.

Augmentin - jeden antybiotyk, dwie substancje czynne

Skuteczność leku Augmentin polega na tym, że połączono w nim amoksycylinę z kwasem klawulanowym, czyli dwie silne substancje czynne. Antybiotyk dostępny jest w aptece w czterech różnych wariantach, a ostateczna dawka substancji czynnych przepisywana jest przez lekarza prowadzącego. Lek należy do grupy penicylin.

Dostępne w aptekach postaci leku to:

 • tabletki powlekane (250 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego);
 • tabletki powlekane (500 mg + 125 mg);
 • tabletki powlekane (875 mg + 125 mg);
 • proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (zawiera 500 mg + 57 mg na każde 5 ml roztworu).

Skład leku

Nieco inny skład leku mają tabletki powlekane, a inny preparat w postaci zawiesiny doustnej. Tabletki zawierają określone ilości substancji czynnych, a także takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa typu A, dwutlenek tytanu, makrogol, olej silikonowy, celuloza mikrokrystaliczna i hypromeloza.

W zawiesinie doustnej poza substancjami czynnymi znajdują się także: dwutlenek krzemu, guma ksantan, krospowidon, karmeloza sodowa, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, aspartam, benzoesan sodu oraz aromat truskawkowy.

Dawkowanie leku Augmentin

Preparat cechuje się silnym działaniem, dlatego każdorazowo przed zastosowaniem leku Augmentin należy odbyć konsultację medyczną. Ponadto stosowanie leku Augmentin jest różne dla osób dorosłych i dzieci powyżej 40 kilogramów masy ciała, oraz dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kilogramów. Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, to w celu uzupełnienia pominiętej dawki należy niezwłocznie ją przyjąć. Następnie odczekać minimum 4 godziny do przyjęcia kolejnej dawki. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować podwojonej dawki.

Osoby dorosłe i dzieci o masie ciała powyżej 40 kilogramów

Standardowo zalecana dawka leku dla pacjentów dorosłych i dzieci o masie ciała przekraczającej 40 kilogramów to trzy razy na dobę tabletka 500 mg + 125 mg lub dwa razy na dobę tabletka 875 mg + 125 mg. Lekarz może podjąć decyzję stosowania dużych dawek leków 875 mg + 125 mg trzy razy na dobę, jednak tylko w przypadku ciężkich zakażeń dróg oddechowych, dróg moczowych, ucha środkowego, czy też zatok. Przy lżejszym przebiegu zakażenia bakteryjnego wystarczające może być przyjmowanie dawki leku 250 mg + 125 mg trzy razy na dobę.

Dzieci o masie ciała poniżej 40 kilogramów

W przypadku dzieci o masie ciała poniżej 25 kilogramów lub poniżej 6 roku życie, nie można stosować tabletek powlekanych. Wówczas podaje się preparat w postaci zawiesiny doustnej. Podobna rekomendacja dotyczy dzieci w przedziale 25-40 kilogramów, jednak wówczas lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia z tabletkami powlekanymi z najmniejszą dawką substancji czynnych.

Lek Augmentin - wskazania do zastosowania

Antybiotyk Augmentin stosuje się w leczeniu dzieci i osób dorosłych, u których zaobserwuje się zakażenie typem bakterii wrażliwym na działania amoksycyliny. Podstawowe wskazania do zastosowania terapii z tym preparatem medycznym to:

 • zapalenie pęcherza moczowego;
 • ropień okołozębny z zapaleniem tkanki łącznej;
 • ostre bakteryjne zapalenie zatok;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • zapalenie tkanki łącznej;
 • ukąszenia zwierząt.

Kiedy stosować większe dawki?

Na podstawie badań klinicznych, duże dawki leku Augmentin rekomenduje się w szczególności w przypadku takich problemów zdrowotnych jak:

 • zakażenia skóry i tkanek miękkich (szczególnie zapalenie tkanki łącznej);
 • ostre zapalenie ucha środkowego;
 • zakażenia dolnych dróg oddechowych;
 • pozaszpitalne zapalenie płuc;
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli;
 • zakażenia kości i stawów.

Przeciwwskazania do stosowania leku Augmentin

Przede wszystkim leku nie powinno stosować się u osób, u których w przeszłości występowały ciężkie reakcje nadwrażliwości i reakcje anafilaktyczne na substancje czynne i substancje pomocnicze zawarte w Augmentinie, a także na inne antybiotyki z grupy penicylin. Ponadto lek nie powinien być stosowany u osób, które wykazywały nadwrażliwość na antybiotyki beta-laktamowe. Leku nie stosuje się także u osób, które przebyły żółtaczkę lub miały zaburzenia funkcjonowania wątroby po spożyciu kwasu klawulanowego, lub amoksycyliny.

Szczególne grupy pacjentów

Szczególną ostrożność w trakcie przyjmowania leków należy zachować u osób, które cierpią na nadwrażliwość na liczne alergeny. Ponadto nie rekomenduje się stosowania leku u pacjentów z chorobami atopowymi, jeśli bakterie wywołujące zakażenia są odporne na amoksycylinę. Warto zastanowić się nad zasadnością przyjmowania leku, jeżeli u pacjenta występują choroby nerek. Każda osoba z grupy ryzyka powinna przeprowadzać badania kontrolne i znajdować się pod opieką lekarską.

Pęcherzowe złuszczające zapalenie skóry i inne potencjalne skutki uboczne

Terapia z lekiem Augmentin może powodować działania niepożądane mogące pojawić się zarówno w trakcie terapii, jak i po niej. Najczęściej mogą występować takie skutki uboczne jak:

 • nudności;
 • biegunka;
 • wymioty;
 • zakażenia drożdżakowe pochwy, jamy ustnej i narządów płciowych;
 • zwiększenie aktywności niektórych substancji;
 • pokrzywka, świąd, wysypka;
 • zawroty i bóle głowy;
 • objawy zaburzeń czynności wątroby.

Rzadsze skutki uboczne

Niezbyt częste działania niepożądane to:

 • zapalenie jelita grubego (również krwotoczne zapalenie jelita grubego)
 • zapalenie wątroby;
 • ciężkie reakcje skórne;
 • rumień wielopostaciowy;
 • reakcje alergiczne na lek (p. alergiczne zapalenie naczyń);
 • zapalenie kanalików nerkowych;
 • śródmiąższowe zapalenie nerek;
 • niedokrwistość hemolityczna;
 • nadmierny wzrost niewrażliwych bakterii;
 • obrzęk naczynioruchowy;
 • przemijająca leukopenia;
 • zapalenie błon ochronnych.

W celu uniknięcia występowania skutków ubocznych, należy przyjmować lek Augmentin zawierający amoksycylinę i kwas klawulanowy zgodnie ze wskazówkami lekarza. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Augmentin w okresie ciąży

Lek Augmentin może być stosowany w okresie ciąży, jednak tylko na bezpośrednie wskazanie lekarza prowadzącego. Ze względu na działania niepożądane i siłę leku, stosuje się go tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych. Substancje czynne leku mają zdolność przenikania przez barierę łożyskową i mogą powodować nieprawidłowości w rozwoju płodu, dlatego z reguły rozważa się zastosowanie innej terapii.

Augmentin w okresie karmienia piersią

Kobiety w okresie laktacji karmiące piersią nie powinny stosować leku. Przyjmowanie leku Augmentin w trakcie karmienia piersią sprawia, że substancje czynne przenikają do mleka matki, co może powodować biegunkę, zakażenia grzybicze i inne problemy zdrowotne u noworodków i niemowląt. Jeżeli niezbędne jest podanie leku pacjentce, to wówczas jest konieczne zaprzestanie karmienia piersią i odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem, a następnie jego utylizację.

Augmentin - interakcje z innymi preparatami medycznymi

W trakcie konsultacji medycznej pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Wszystko dlatego, że lek Augmentin wchodzi w interakcje z innymi preparatami. W szczególności należy zwrócić uwagę na takie leki jak:

 • alloprynol (może wzrastać ryzyko skórnych reakcji alergicznych);
 • probonecyd (może osłabiać działanie Augmentinu);
 • metroksat i mykofenolan metylu (Augmentin wpływa na ich skuteczność);
 • doustne leki przeciwzakrzepowe (może nastąpić przedłużenie czasu krzepnięcia krwi).

Tabletki Augmentin - niezawodna usługa recepty online

Lek Augmentin zarówno w postaci tabletek, jak i preparatu do sporządzenia zawiesiny doustnej dostępny jest na receptę. W związku z tym niezbędne jest odbycie konsultacji lekarskiej. Ciekawą opcją pozostaje recepta online, czyli usługa zdalnej konsultacji. Dzięki temu pacjenci mogą otrzymać e-receptę na zakup preparatu niezbędnego w leczeniu bez wychodzenia z domu. To wygodne i sprawdzone rozwiązania, które zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu na wizycie w poradni stacjonarnej. Minimalizuje się również ryzyko pogłębienia zakażenia lub zarażenia innych osób. W trakcie usługi recepty online przeprowadzona jest zdalna konsultacja, a jeżeli lekarz uzna za stosowne, to wystawi e-receptę na zakup leku Augmentin lub innego preparatu.

Na czym polega e-recepta?

E-recepta to dokument, który wystawia lekarz w trakcie porady. Dotyczy to jednakowo wizyt w poradni stacjonarnej, jak i konsultacji medycznych w trybie zdalnym. To zamiennik tradycyjnej recepty papierowej, która już w Polsce nie obowiązuje. E recepty widoczne są w Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu nic nam nie umknie i bez trudu odtworzymy historię swoich chorób. E-receptę można zrealizować w każdej aptece, wystarczy podać tylko swój numer PESEL oraz unikalny kod.

Podczas przyjmowania leku Augmentin należy zachować szczególną ostrożność i jeżeli zaobserwujemy niepokojące sygnały, to niezwłocznie zgłośmy się do lekarza. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację