Tardyferon
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Stosuje się go w terapii niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajonego niedoboru żelaza oraz niedoboru żelaza w okresie ciąży, połogu i karmienia piersią. Lek przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 10. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
niedokrwistość, niedobór żelaza |
Postać: |
tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu |
Dawka: |
80 mg |
Substancja czynna: |
żelazo (siarczan żelaza II) |
Ulotka do pobrania |
Preparat Tardyferon zawiera w swoim składzie żelazo w postaci siarczanu żelaza II. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 10. roku życia, u których występuje potrzeba suplementacji żelaza. W związku z tym Tardyferon sprawdza się zarówno w trakcie terapii leczniczej, jak i w profilaktyce niedoboru żelaza. Dostępny jest tylko na receptę.
Po dostaniu się do organizmu żelazo z leku Tardyferon częściowo wykorzystywane jest przez komórki układu erytroblastycznego do produkcji hemoglobiny. Pozostała część gromadzona jest w postaci ferrytyny i hemosyderyny w tkankach, głównie w wątrobie i śledzionie. Lek uwalniany jest stopniowo. Powolne uwalnianie leku pozwala na optymalne wykorzystanie żelaza. Ograniczenie wchłaniania żelaza do górnych segmentów jelita spowodowane jest procesem wysycenia żelazem.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Tardyferon to leczenie:
O zasadności wdrożenia preparatu decyduje lekarz prowadzący, a pacjent powinien stosować się do jego zaleceń. Uzupełnianie niedoboru żelaza powinno być łączone z leczeniem przyczyny tego stanu zdrowotnego.
Cena leku Tardyferon zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena leku to:
Tardyferon (80 mg, 30 tabletek) - 18,90 PLN.
Jako zamiennik leku Tardyferon klasyfikowany jest Hemofer Prolongatum. Ma on taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród podobnych leków wymienia się: Tardyferon Fol, Ascofer, Actiferol, Sorbifer Durales i Ferrum Lek.
Podstawowym składnikiem i substancją czynną leku jest żelazo w postaci siarczanu żelaza II. Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, maltodekstryna, amoniowego metakrylanu kopolimer typ A 30% dyspersja, amoniowego metakrylanu kopolimer typ B 30% dyspersja, glicerolu dibehenian, talk, trietylu cytrynian, żelaza tlenek czerwony E172, żelaza tlenek żółty E172, tytanu dwutlenek E171, Sepifilm LP010 (celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, hypromeloza).
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu Tardyferon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz tylko na wyraźne jego wskazania. Środek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie ustala się indywidualnie na podstawie wskazania medycznego i predyspozycji pacjenta.
Czas trwania leczenia zależy od czasu, jaki jest potrzebny do skorygowania niedokrwistości i uzupełnienia zapasów żelaza w organizmie. Preparat przeznaczony jest do stosowania długotrwałego.
Standardowe dawkowanie w zależności od wskazania medycznego:
Tabletki połyka się w całości, popijając dużą szklanką wody. Nie wolno ich ssać, żyć, ani trzymać w ustach, ponieważ może powodować to zabarwienie zębów oraz owrzodzenia jamy ustnej.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania substancji czynnej. Toksyczna dawka żelaza to około 60 mg/kg masy ciała.
Objawy przedawkowania żelaza to m.in.:
Lek Tardyferon przeznaczony jest do stosowania u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Stosuje się go w celu uzupełnienia niedoboru żelaza u kobiet w ciąży oraz w profilaktyce niedoboru żelaza przeciw wystąpieniu niedokrwistości w tej grupie pacjentek. Żelazo tylko w niewielkich ilościach przenika do mleka matki i nie powinno powodować działań niepożądanych ze strony karmionego dziecka. Każdy przypadek stosowania leku Tardyferon należy konsultować z lekarzem prowadzącym.
Podczas przyjmowania leku Tardyferon mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj oraz nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do odnotowywanych skutków ubocznych należą m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Nie należy przyjmować leku Tardyferon w przypadku uczulenia na siarczan żelaza lub jakikolwiek inny składnik leku. Pozostałe przeciwwskazania to:
Ponadto w trakcie terapii należy zachować szczególne środki ostrożności. Terapia powinna być połączona z regularnymi badaniami diagnostycznymi. Tabletka nie może trafić do dróg oddechowych, ponieważ powoduje to poważne skutki uboczne. Sporadycznie w trakcie terapii odnotowuje się takie działania niepożądane jak m.in.: owrzodzenia żołądka, krwawienia z żołądka, owrzodzenia jamy ustnej i zabarwienie zębów. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony przez lekarza.
Preparat Tardyferon może wchodzić w interakcję z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Przyjmowanie innych leków powinno być dokładnie skonsultowane. Należy unikać jednoczesnego podawania leku Tardyferon z lekami zawierającymi żelazo do wstrzykiwań. Do tego szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Również wybrane produkty spożywcze wpływają na ograniczone wchłanianie żelaza. Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Przed przyjmowaniem soli żelaza pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.