Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Sorbifer Durules to lek złożony, w którego składzie znajdują się witaminy (kwas askorbinowy) oraz związki mineralne (żelazo w postaci siarczanu żelaza II).

Preparat ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Tabletki Sorbifer Durules dostępne są tylko na receptę. Stosuje się go przy niedoborze żelaza. Lek można podawać osobom dorosłym i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

leczenie utajonego niedoboru żelaza, leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza, zapobieganie niedoboru żelaza w okresie ciąży

Postać:

tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Dawka:

60 mg + 320 mg

Substancja czynna:

kwas askorbinowy + żelazo (siarczan żelaza II)

Sorbifer Durules — jak działa, dla kogo jest przeznaczony?

Środek medyczny Sorbifer Durules to lek klasyfikowany w grupie preparatów złożonych zawierających w swoim składzie witaminy i związki mineralne. Ze względu na jego skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. W każdej tabletce o przedłużonym uwalnianiu znajduje się 60 mg kwasu askorbinowego oraz 100 mg żelaza w postaci 320 mg siarczanu żelaza II. Po zażyciu tabletki zawarte w nim żelazo stopniowo uwalniane jest i wchłaniane do organizmu. W tabletkach znajduje się kwas askorbowy, który wspiera wchłanianie żelaza.

Podstawowe wskazania medyczne do przyjmowania leku Sorbifer Durules to:

  • leczenie utajonego niedoboru żelaza;
  • leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza;
  • profilaktyka w okresie ciąży.

Sorbifer Durules — cena, refundacja

Cena leku Sorbifer Durules zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie preparat dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania, które zawiera 50 tabletek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena tabletek Sorbifer Durules to:

  • Sorbifer Durules (100 mg Fe, 60 mg kwasu askorbinowego, 50 tabletek o przedłużonym uwalnianiu) - 46,00 PLN.

Sorbifer Durules — pełny skład leku

Podstawowe składniki tabletek Sorbifer Durules to: żelazo w postaci siarczanu żelaza II oraz kwas askorbinowy. Ponadto preparat zawiera takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, karbomer 934P, polietylen proszek, powidon K-25, makrogol 6000, hypromeloza, żelaza tlenek żółty E172, dwutlenek tytanu E171, parafina stała.

Sorbifer Durules — jak stosować?

Stosowanie leku musi być zgodne z zaleceniami lekarza. Tabletki należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie wolno ich: ssać, żyć, ani trzymać dłużej w ustach. Ponadto tabletek nie wolno przyjmować w pozycji leżącej, ponieważ w ten sposób zwiększa się ryzyko zachłyśnięcia.

Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia to 1 tabletka dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Jeżeli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, to przy leczeniu niedoboru żelaza dawkę można zmniejszyć o połowę. Decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący. Przy niedokrwistości z niedoboru żelaza możliwe jest zwiększenie dawki nawet do 3-4 tabletek na dobę w dwóch dawkach podzielonych (rano i wieczorem).

W przypadku długotrwałej utraty żelaza należy dostosować indywidualny harmonogram przyjmowania leku. Dzieje się tak m.in. w przypadkach obfitych krwawień menstruacyjnych.

Leku nie wolno podawać niemowlętom oraz dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na skuteczniejsze leczenie niedoboru żelaza i może powodować niepokojące objawy związane z przedawkowaniem żelaza lub witaminy C.

Sorbifer Durules — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Lek Sorbifer Durules wskazany jest do stosowania w ramach profilaktyki wśród kobiet w ciąży. Jednym ze wskazań medycznych jest zapobieganie niedoboru żelaza w okresie ciąży. Oznacza to, że preparat stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza w celu uzupełnienia rezerw żelaza, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Kobiety w okresie karmienia piersią również mogą przyjmować tabletki Sorbifer Durules. Jednocześnie należy dokładnie przestrzegać dawkowania wskazanego przez lekarza prowadzącego.

Sorbifer Durules — możliwe działania niepożądane

Podczas stosowania leku Sorbifer Durules mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Objawy możemy podzielić na działania niepożądane występujące rzadko oraz często. Najczęściej obserwuje się takie skutki jak:

  • biegunka;
  • zaparcia;
  • nudności;
  • bóle brzucha.

Zdecydowanie rzadziej odnotowuje się takie działania niepożądane jak:

  • zwężenie przełyku (stenoza);
  • otwarte ubytki wyściółki przełyku (owrzodzenia przełyku);
  • wysypka skórna;
  • ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy);
  • ciężka reakcja alergiczna powodująca trudności w oddychaniu lub zawroty głowy (reakcja anafilaktyczna);
  • owrzodzenie jamy ustnej.

Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Sorbifer Durules — przeciwwskazania, środki ostrożności

Stosowanie leku Sorbifer Durules powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie pacjenta na siarczan żelaza (22), kwas askorbowy lub jakikolwiek inny składnik. Ponadto nie należy przyjmować tabletek Sorbifer Durules, jeżeli występują:

  • zwężenie przełyku;
  • inne zaburzenia utrudniające ruch pokarmu w przewodzie pokarmowym;
  • niedokrwistość niespowodowana niedoborem żelaza;
  • nadmierne zasoby żelaza (hemosyderoza lub hemochromatoza);
  • wielokrotne przetaczanie krwi.

W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Podczas terapii występuje zwiększone ryzyko owrzodzenia jamy ustnej lub przebarwienia zębów. Tabletek nie wolno ssać, żuć, ani trzymać w ustach, aby nie powodować tego typu skutków ubocznych. Jeżeli dojdzie do zachłyśnięcia tabletką, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego. Podczas terapii lek może powodować ciemne zabarwienie stolca.

Sorbifer Durules — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania niekorzystnych interakcji pomiędzy substancjami czynnymi. W miarę możliwości należy unikać jednoczesnego stosowania tabletek Sorbifer Durules i takich środków farmakologicznych jak:

  • wybrane leki immunosupresyjne (mykofenolan mofetylu);
  • antybiotyki z grupy tetracyklin (np.: tetracyklina, minocyklina, doksycyklina, oksytetracyklina);
  • antybiotyki z grupy fluorochinolonów (np.: moksyfloksacyna, lewofloksacyna, cyprofloksacyna, ofloksacyna, norfloksacyna).

Ponadto należy poinformować lekarza i zachować ostrożność przy takich preparatach jak:

  • hormony tarczycy (tyroksyna);
  • leki zobojętniające kwas solny zawierające wodorotlenek glinu i węglan magnezu;
  • leki stosowane w chorobie Parkinsona (np. lewodopa);
  • leki na nadciśnienie tętnicze (np.: metylodopa, kaptopryl);
  • penicylamina (lek wiążący metale w organizmie);
  • leki stosowane w leczeniu zaburzeń kości (np.: alendronian, ryzedronian, klodronian).

Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Sorbifer Durules — zamienniki lub podobne leki

Obecnie nie ma zamiennika dla leku Sorbifer Durules, który zawierałby taką samą substancję czynną, w tej samej postaci i był dostępny na receptę. Do podobnych preparatów zaliczane są m.in.: Neurovit i Nimesil.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Lek Sorbifer Durules należy brać dwa razy dziennie rano i wieczorem.
Wśród potencjalnych działań niepożądanych leku Sorbifer Durules znajdują się zaparcia.
W trakcie terapii z lekiem Sorbifer Durules należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on negatywnie wpływać na wchłanianie żelaza i zwiększać ryzyko wystąpienia wybranych skutków ubocznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację