Rozex
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek dostępny jest tylko na receptę i może mieć postać kremu lub emulsji. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
trądzik różowaty, zakażenia skóry |
Postać: |
krem, emulsja |
Dawka: |
7,5 mg/g |
Substancja czynna: |
metronidazol |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Rozex to chemioterapeutyk z grupy pochodnych imidazolu. Substancją czynną leku jest metronidazol. Ze względu na skład i działanie preparat dostępny jest tylko na receptę. Metronidazol wykazuje działanie bakteriobójcze. Jego mechanizm działanie polega na uszkadzaniu kwasu nukleinowego DNA bakterii, co prowadzi do jej śmierci. Środek wykazuje wysoką skuteczność wobec wielu szczepów bakterii beztlenowych, jednak nie jest skuteczny wobec bakterii tlenowych. Zadaniem lekarza jest odpowiednie dopasowanie leku do zakażenia.
Stosowanie preparatu wskazane jest w miejscowym leczeniu zmian zapalnych o charakterze grudek i krostek, w przebiegu trądziku różowatego oraz miejscowe leczenie zakażeń skóry. O zastosowaniu preparatu decyduje lekarz prowadzący. Pacjent powinien stosować się do jego zaleceń.
Lek Rozex dostępny jest w dwóch postaciach. W każdej z nich dostępne jest jedno opakowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta oraz wskazania medycznego. Cena leku Rozex zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:
Rozex (krem, 7,5 mg/g, 30 g) - 41,50 PLN;
Rozex (emulsja na skórę, 7,5 mg/g, 30 g) - 47,00 PLN.
Podstawowym składnikiem leku Rozex w obu postaciach jest metronidazol. Składniki pomocnicze w kremie to: palmitynian izopropylu, alkohol benzylowy E1519, sorbitol ciekły 70% niekrystalizujący, glicerol, wosk zemulgowany (alkohol cetostearylowy, polisorbat 60), wodorotlenek sodu, kwas mlekowy i woda oczyszczona. Składniki pomocnicze w emulsji na skórę to: glicerol, karbomer, alkohol benzylowy E1519, makrogol400, stearyniany makrogologlicerydów, eter stearylowy PEG-21, parafina ciekła lekka, alkohol stearylowy, sorbinian potasu E202, cyklometikon, wodorotlenek sodu, kwas mlekowy i woda oczyszczona.
Podczas stosowania leku Rozex należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim preparat w postaci emulsji lub kremu przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.
Standardowo cienką warstwę leku należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Przed aplikacją leku należy umyć skórę delikatnym środkiem oraz ją osuszyć. Rekomendowany czas leczenia to 2-3 miesiące.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności stosowania leku Rozex i może powodować miejscowe reakcje skórne, w tym podrażnienia.
Co do zasady nie powinno się stosować leku Rozex u kobiet w ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Nie należy stosować leku Rozex w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, to zaleca się przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować skutki uboczne ze strony dziecka.
Podczas leczenia obserwowano skutki uboczne. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jednocześnie lek ten nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta. Odnotowywane dotychczas objawy niepożądane to m.in.:
podrażnienie skóry (w tym łagodne miejscowe podrażnienie);
swędzenie
suchość skóry;
rumień;
pieczenie skóry, ból skóry, uczucie dyskomfortu skóry;
pogorszenie objawów trądziku;
metaliczny smak w ustach;
niedoczulica;
mrowienie i drętwienie kończyn;
mdłości;
złuszczanie się skóry;
kontaktowe zapalenie skóry;
obrzęk twarzy.
Wszystkie skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Rozex należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na metronidazol lub jakikolwiek inny składnik.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany. Przede wszystkim lek Rozex przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Należy unikać kontaktu środka z oczami i błonami śluzowymi. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry, to należy skontaktować się z lekarzem. W trakcie leczenia zaleca się ograniczenie ekspozycji chorobowo zmienionych miejsc na skórze na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe (np. w solarium).
Metronidazol stosowany doustnie wymaga dodatkowej ostrożności u pacjentów z chorobami krwi i przyjmujących leki rozrzedzające krew. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że metronidazol może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Szczególnie dotyczy to takich leków jak leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, pochodne kumaryny). Może to powodować wydłużenie czasu protrombinowego tych leków. Ponadto należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może to powodować działania niepożądane.
Na ten moment lek Rozex nie ma bezpośredniego zamiennika. Na rynku dostępne są podobne leki, które zawierają taką samą substancję czynną. Wśród nich są m.in.: Grinazole, Metronidazol Jelfa, Gynalgin, Metronidazol Aurovitas, Rozetic, Metronidazol Ziaja, Arilin Rapid, Metronidazol 0,5% Polpharma, Metronidazol Chema, Metronidazol Polpharma, Metronidazole B. Braun i Vilantrin.
Rozex — po jakim czasie widać poprawę?
Czy Rozex pogarsza objawy trądziku różowatego, zanim nastąpi poprawa?
Czy na Rozex można nakładać krem nawilżający lub makijaż?
Czy można pić alkohol podczas stosowania kremu Rozex?