Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat medyczny Gynalgin to lek stosowany w różnego rodzaju zakażeniach intymnych u kobiet. Lek rekomendowany jest w przypadku rzęsistka pochwowego oraz bakterii wrażliwych na działanie chlorchinaldolu i metronidazolu. Ma postać tabletek dopochwowych i dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Zapraszamy do zapoznania się z opisem leku Gynalgin, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, mechanizmem działania, a także potencjalnymi działaniami niepożądanymi.

Opis medyczny leku Gynalgin

Lek Gynalgin to preparat złożony, w którego składzie znajdują się dwie substancje czynne: chlorchinaldol i metronidazol. To chemioterapeutyki takie jak pochodna nitroimidazolu oraz pochodna 8-hydroksychinoliny. Gynalgin należy do grupy leków działających przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Jednocześnie nie wpływa negatywnie na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy, co jest jego atutem. Wysoka skuteczność leku związana jest w połączeniu w tabletce dwóch substancji czynnych, które się wzajemnie uzupełniają.

Preparat ma postać tabletek do stosowania dopochwowego. W jednym opakowaniu znajduje się 10 tabletek podzielonych na dwa blistry po pięć sztuk. W każdej z tabletek jest 250 mg metronidazolu oraz 100 mg chlorchinaldolu. Mają one barwę beżową, wydłużony kształt i gładką powierzchnię. Lek należy przechowywać w suchym i nieodstępnym dla dzieci miejscu. Leczenie powinno być prowadzone zgodnie z zaleceniami lekarza i tylko na jego wskazanie.

Skład produktu leczniczego

Podstawowymi składnikami leku są substancje czynne chlorchinaldol i metronidazol. Ponadto w składzie tabletki znajdują się jeszcze takie składniki pomocnicze jak: kwas cytrynowy bezwodny, skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, makrogol, karboksymetyloskrobia sodowa i stearynian magnezu. Pacjentka powinna dokładnie zapoznać się ze składem leku. Jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik.

Wskazania do stosowania leku Gynalgin

Lek Gynalgin rekomendowany jest na różnego rodzaju zakażenia pochwy, które wywoływane są przez wrażliwe bakterie lub przez szkodliwego pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Preparat wykazuje także skuteczność w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, grzybów i rzęsistka pochwowego.

Jak działa preparat?

Za skuteczność preparatu odpowiadają substancje czynne chlorchinaldol i metronidazol. Chlorochinaldol wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. Metronidazol działa przeciwpierwotniakowo i przeciwbakteryjnie na bakterie beztlenowe. Połączenie tych substancji sprawia, że preparat stosuje się w szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Po dostaniu się do pochwy, lek wykazuje miejscowe działanie polegające na zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów, a także minimalizowania ryzyka ich nawrotom. Lek powinien być przyjmowany w całym cyklu, aby zredukować ryzyko nawrotu dokuczliwej dolegliwości. Wówczas objawy mogą mieć większe nasilenie.

Sposób przyjmowania tabletek Gynalgin

Preparat Gynalgin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Przyjęcie tabletki polega na włożeniu głęboko dopochwowo tabletki. Rekomenduje się stosowanie preparatu na noc, dzięki czemu minimalizuje się wyciekanie preparatu z pochwy.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Leczenie należy rozpocząć od 2 do 4 dni po zakończeniu miesiączki. Następnie terapię kontynuuje się nieprzerwanie przez 10 dni. Jeżeli nie wykaże skutecznego działania, to lekarz może rekomendować powtórzenie całego cyklu.

Dawkowanie leku

Standardowa stosowana dawka w przypadku leczenia zakażeń pochwy to jedna tabletka przyjmowana raz na dobę. Najlepiej stosować ją codziennie na noc. W przypadku osób z grup ryzyka nie ma potrzeby zmiany dawkowania leku Gynalgin.

Pominięcie dawki

Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki, to pacjentka powinna nadrobić ją tak szybko, jak to możliwe. W przypadku gdy zbliża się termin przyjęcia kolejnej tabletek, to nie należy przyjmować podwójnej dawki.

Przerwanie terapii

Nie należy samowolnie przerywać terapii w jej trakcie. Wówczas może dojść do nasilenia się objawów zapalenia pochwy. Decyzja o zaprzestaniu przyjmowania tabletek Gynalgin powinna być podejmowana w konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Ryzyko przedawkowania

Pacjentka nie powinna stosować większej dawki leku niż zalecana przez lekarza. Nie wpływa to korzystnie na zwiększenie skuteczności prowadzonego leczenia. Jednocześnie występuje bardzo małe ryzyko przedawkowania preparatu. Jeżeli do tego dojdzie i pacjentka zauważy u siebie niepokojące objawy, to powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Leczenie przedawkowania polega na usunięciu z organizmu substancji czynnych. W tym celu stosuje się m.in. płukanie żołądka, czy też wywoływanie wymiotów.

Przeciwwskazania do stosowania leku Gynalgin

Lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety, które są uczulone na wybraną substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu Gynalgin. Kolejnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz okres karmienia piersią. Preparat nie jest wskazany do stosowania u osób poniżej 18. roku życia. Nie ma innych konkretnych przeciwwskazań do stosowania tabletek dopochwowych Gynalgin, jednak decyzję w tym zakresie powinien podjąć ginekolog. Zawsze na pierwszym miejscu stawiane jest dobro i bezpieczeństwo pacjentki.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Ze względu na działanie leku, istnieją określone wskazania do zachowania szczególnej ostrożności w trakcie prowadzonej terapii. Swój stan zdrowia należy szczegółowo omówić z lekarzem prowadzącym. Podstawowe wskazania do zachowania ostrożności to m.in.:

 • zmiany w składzie morfotycznym krwi;
 • niewydolność wątroby;
 • zespół Cockayne'a;
 • wystąpienie niepokojących objawów po przyjęciu tabletek, w tym: jadłowstręt, ból brzucha, gorączka, wymioty, nudności, pogorszone samopoczucie, ciemne zabarwienie moczu, żółtaczka, rzadkie lub kleiste stolce, uczucie nadmiernego zmęczenia, świąd skóry.

Ponadto rekomenduje się unikania stosowania preparatu w trakcie miesiączki. Leczeniu powinna zostać poddana nie tylko pacjentka, ale także jej partner. W jego przypadku stosuje się indywidualnie dobrany preparat. Lek nie jest przeznaczony do stosowania długotrwałego. Wówczas zwiększa się ryzyko występowania niepokojących skutków ubocznych takich jak: osłabienie mięśni, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, czy też bóle.

Działania niepożądane

Lek Gynalgin może powodować występowanie działań niepożądanych. Nie obserwuje się ich u każdej pacjentki i ma to charakter indywidualny. Rodzaj i skala nasilenia skutków ubocznych mogą się różnić. Przyjmowaniu leku Gynalgin mogą towarzyszyć takie skutki uboczne jak m.in.:

 • zawroty głowy;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • zaburzenia snu;
 • uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej i obrębie miednicy;
 • nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn;
 • kurczowe bóle brzucha;
 • depresja;
 • kurcze mięśni;
 • świąd skóry;
 • uczucie nadmiernego zmęczenia;
 • nadmierna drażliwość;
 • uczucie suchości w jamie ustnej;
 • obrzmienie sromu;
 • uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach;
 • biegunki;
 • zaparcia;
 • wyciekanie preparatu z pochwy;
 • objawy podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej;
 • zmniejszenie apetytu;
 • podrażnienia w obrębie pochwy;
 • i inne.

Szczegółowy wykaz potencjalnych działań niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli pacjentka zaobserwuje je u siebie, to należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego. W przypadku gdy stosowaniu leku Gynalgin towarzyszą niepokojące objawy, konieczna może być zmiana środka farmakologicznego stosowanego w terapii.

Gynalgin a inne leki

Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie preparatach, a także o lekach stosowanych w niedalekiej przeszłości. Jeżeli planujesz wdrożyć nowe preparaty, to lekarz również powinien mieć o tym wiedzę. Jest to związane z tym, że lek Gynalgin może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Wówczas dochodzi do zaburzenia ich działania, a w skrajnych przypadkach może dojść do poważnych skutków ubocznych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:

 • 5-fluorouracyl (lek stosowany w leczeniu nowotworów);
 • warfaryna (lek przeciwzakrzepowy);
 • cyklosporyna (po przeszczepach narządów);
 • lit (na depresję i zaburzenia psychiczne);
 • disulfiram (w leczeniu uzależnienia od alkoholu)
 • związki metali i jodu.

Ponadto pacjentka w trakcie terapii nie powinna spożywać alkoholu. Wówczas można zaobserwować wystąpienie reakcji nietolerancji alkoholu, czyli tzw. reakcji disulfiramowej. Ryzyko jest jednak małe, ponieważ podczas dopochwowego stosowania metronidazolu, stężenia w surowicy są na tyle małe, że nie powinny stanowić zagrożenia. Jeżeli planujesz wykonanie badań laboratoryjnych krwi, to koniecznie poinformuj o tym, że przyjmujesz lek Gynalgin. Jego działanie może wpływać na zmianę wyników wybranych badań, w tym m.in. oznaczenie: trójglicerydów, kwasu mlekowego, heksokinazy glukozowej, AspAT i A1AT.

Gynalgin w ciąży i okresie karmienia piersią

Preparat ten nie jest wskazany w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub planuje dziecko, to powinna poradzić się lekarza w zakresie terapii związanej z zakażeniem pochwy. Prowadzenie terapii w trakcie karmienia piersią wymaga zaprzestania tej formy karmienia. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentki i jej dziecka. Preparat powinien być przyjmowany tylko wtedy, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Decyzja w tym zakresie ma charakter indywidualny.

Gynalgin a zdolność do prowadzenia pojazdów

W większości przypadków preparat ten nie wpływa negatywnie na zdolność pacjentki do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Sporadycznie może dojść do takich objawów jak zaburzenia koncentracji, czy też osłabienie organizmu. Wówczas pacjentka powinna zrezygnować z prowadzenia pojazdu oraz z wykonywania innych potencjalnie niebezpiecznych czynności.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację