Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek ma postać kapsułek twardych i dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych, padaczki i bólu neuropatycznego. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
padaczka, uogólnione zaburzenia lękowe, ból neuropatyczny |
Postać: |
kapsułki twarde |
Dawka: |
25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg |
Substancja czynna: |
pregabalina |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Pregabalin Zentiva to pochodna kwasu gamma-aminomasłowego. Preparat w swoim składzie zawiera substancję czynną pregabalinę. Wykazuje ona działanie przeciwbólowe, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Ze względu na skład i działanie kapsułki twarde Pregabalin Zentiva dostępne są tylko na receptę. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przeznaczony jest dla osób dorosłych. Na ten moment nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku Pregabalin Zentiva u osób poniżej 18. roku życia, dlatego należy tego unikać.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Pregabalin Zentiva to:
leczenie bólu neuropatycznego;
leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych;
Substancja czynna wykazuje skuteczne działanie w kilku przypadkach. Przykładowo łagodzi długotrwały ból neuropatyczny (spowodowany uszkodzeniem nerwów), który może występować przy takich chorobach, jak m.in.: cukrzyca czy półpasiec.
Pregabalin Zentiva łagodzi takie objawy jak m.in.: uczucie gorąca, palenia, pulsowania, strzelania, kłucia, kurcze, pobolewania, mrowienia, drętwienia i ostry ból. Ponadto lek zmniejsza częstotliwość występowania napadów drgawkowych u pacjentów z padaczką, a także działa przeciwlękowo, dzięki czemu stosuje się go w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (objawy: nadmierny lęk i niepokój, niepokój ruchowy, uczucie poddenerwowania, nerwowość, trudności z koncentracją, wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenia snu).
Obecnie lek Pregabalin Zentiva dostępny jest w kilku wariantach opakowania. Preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Oznacza to, że jego cena zależy m.in. od marży narzuconej przez daną aptekę. Jest to średnio:
Pregabalin Zentiva (75 mg, 56 kapsułek twardych) - 22,00 PLN;
Pregabalin Zentiva (150 mg, 56 kapsułek twardych) - 35,50 PLN;
Pregabalin Zentiva (300 mg, 56 kapsułek twardych) - 48,00 PLN.
Na rynku są dostępne podobne leki do Pregabalin Zentiva, które także zawierają substancję czynną pregabalinę. Wśród nich znajdują się m.in.: Linefor, Egzysta, Naxalgan, Lyrica, Pragiola, Pregabalin Accord, Pregabalin Mylan, Pregabalin Aurovitas, Pregabalin Sandoz, Pregabalin Mylan Pharma, Pregabalin Stada, Pregabalin Zentiva K.S., Tabagine, Pregamid, Prabegin, Brieka, Pregabalin Medreg, pregabalin Apotex, Pregabalin Pfizer, Prebagalin NeuroPharma, Pregabalin Teva, Pregabalin Reddy, Pregabalin Vivanta, Pregagamma, Rabakir i Preglenix. Wszystkie leki zawierające pregabalinę dostępne są tylko na receptę.
Podstawowym składnikiem leku Pregabalin Zentiva jest substancja czynna pregabalina. Ponadto w kapsułkach twardych znajdują się takie składniki pomocnicze jak: talk, tytanu dwutlenek E171, żelatyna, skrobia kukurydziana preżelowana, laktoza jednowodna, szelak, żelaza tlenek czarny E172. Ponadto w kapsułkach 50 mg znajdują się: wodorotlenek potasu, stężony roztwór amoniaku i glikol propylenowy. W kapsułkach: 25 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg znajduje się glikol polietylenowy. Do tego w kapsułkach: 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają się: żelaza tlenek czerwony E172 i żelaza tlenek żółty E172.
Stosowanie i dawkowanie leku Pregabalin Zentiva ustalane jest indywidualnie. Należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. W przypadku wątpliwości ponownie się z nim skontaktuj. Zadaniem lekarza jest ustalić dawkę leku, która będzie optymalne. Preparat Pregabalin Zentiva w postaci kapsułek twardych przeznaczony jest tylko do stosowania doustnego. Kapsułki połyka się w całości, popijając wodą.
Standardowe dawkowanie w leczeniu bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, padaczki i uogólnionych zaburzeń lękowych to:
zalecana dawka leku to od 150 mg do 600 mg na dobę przyjmowane 2-3 razy na dobę zgodnie ze wskazaniami lekarza;
w przypadku zbyt silnego lub zbyt słabego działania lekarz może zmodyfikować dawkę leku w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.
Modyfikacji dawkowania mogą wymagać również pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz powyżej 65. roku życia. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Pregabalin Zentiva. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie wolno przerywać stosowania leku Pregabalin Zentiva bez konsultacji z lekarzem.
Lek Pregabalin Zentiva nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym w trakcie terapii powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Lekarz jednak może wdrożyć preparat Pregabalin Zentiva w tej grupie pacjentek, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.
Substancja czynna może przenikać do mleka matki i może powodować działania niepożądane ze strony dziecka. W związku z tym nie powinno się przyjmować leku Pregabalin Zentiva w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to warto przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
U pacjentów przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, w tym Pregabalin Zentiva, mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnej reakcji pacjenta na lek.
Dotychczas odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
zawroty głowy, bóle głowy, senność;
zwiększenie apetytu;
zaburzenia równowagi, upadki;
nieostre widzenie, podwójne widzenie;
trudności w osiąganiu erekcji;
suchość w ustach, wymioty, zaparcie, nudności, biegunka, wzdęcia, uczucie rozdęcia brzucha;
splątanie, dezorientacja, uczucie euforii, drażliwość, zmniejszenie zainteresowań seksualnych;
dziwne samopoczucie, uczucie zmęczenia, uczucie mrowienia, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, utrata pamięci, niezdarność, trudności w mówieniu, letarg, bezsenność;
zwiększenie masy ciała;
ból gardła;
uczucie upojenia alkoholowego, nieprawidłowy chód;
obrzęk ciała, w tym kończyn;
kurcze mięśni, bóle pleców, bóle stawów, bóle kończyn;
trudności w oddychaniu, uczucie zatkanego nosa, uczucie suchości w nosie;
zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie tętnicze, przyspieszenie czynności serca, zmiany rytmu pracy serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca;
zmiany widzenia, nietypowe ruchy gałek ocznych, wrażenie błysków, zaburzenia wzroku, osłabienie odruchów, ruchy szarpane, widzenie tunelowe, zwiększona aktywność, nadwrażliwość skóry, omdlenie, złe samopoczucie, zawroty głowy w pozycji stojącej, uczucie palenia, utrata smaku, zwiększona wrażliwość na hałas;
nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, nagłe uderzenia gorąca;
niepokój ruchowy, pobudzenie, depresja, nietypowe sny, trudności w myśleniu, zaburzenia psychiczne, agresja, apatia, napady paniki, omamy, zwiększenie zainteresowań seksualnych;
zwiększone wydzielanie śliny, uczucie drętwienia wokół ust, zgaga;
dreszcze, wysypka, pocenie się, gorączka;
obrzęk stawów, drżenia mięśniowe, bóle mięśni, sztywność mięśni, ból szyi;
bolesne miesiączkowanie;
marznięcie rąk i stóp;
ucisk w klatce piersiowej, pragnienie, osłabienie;
trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, bolesne parcie na pęcherz,
pokrzywka, katar, chrapanie, kaszel, krwawienie z nosa, obrzęk twarzy, nadwrażliwość;
ból piersi;
zmiany wyników badań krwi i czynności wątroby (np.: zmniejszenie liczby płytek krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparginianowej, neutropenia;
zmniejszenie masy ciała;
drgawki;
zapalenie trzustki;
rozszerzone źrenice, zez;
zmieniony węch, zmienione poczucie głębi, wrażenie kołysania obrazu, jaskrawe widzenie, utrata wzroku;
spowolnione lub ograniczone ruchy;
trudności z połykaniem;
ucisk w gardle, zimne poty, obrzęk języka;
płyn w płucach;
trudności z czynnością pisania;
uszkodzenie mięśni;
brak miesiączkowania;
nieadekwatne zachowanie;
zmniejszenie liczby białych krwinek;
wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie piersi u mężczyzn, przerost piersi;
zmiany zapisu EKG;
żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu);
zapalenie wątroby;
niewydolność wątroby.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Pregabalin Zentiva należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie wolno stosować leku Pregabalin Zentiva u pacjentów z uczuleniem na pregabalinę lub jakikolwiek inny składnik.
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują:
cukrzyca (może zaistnieć potrzeba zmiany leczenia przeciwcukrzycowego);
choroby serca (obecnie lub występujące w przeszłości);
uzależnienie (np.: od alkoholu, leków);
poważne choroby wątroby;
poważne choroby nerek;
uszkodzenie rdzenia kręgowego;
Do tego należy mieć na uwadze, że w trakcie stosowania leku Pregabalin Zentiva u pacjentów odnotowywano:
zwiększone ryzyko związane z występowaniem zawrotów głowy i senności;
reakcje alergiczne (np.: obrzęk twarzy, ust, języka, gardła, rozlana wysypka skórna);
niewyraźne widzenie, utrata wzroku, inne zaburzenia widzenia;
niewydolność nerek (głównie u pacjentów w podeszłym wieku i z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego);
niewydolność nerek
myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie;
napady drgawek;
pogorszeni czynności mózgu (encefalopatia).
Wszelkie wątpliwości w zakresie stosowania tego leku należy skonsultować z lekarzem. Każdy pacjent wymaga indywidualnej diagnostyki.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Pregabalin Zentiva może wchodzić w interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak m.in.:
inne leki o działaniu uspokajającym (np. opioidy);
lorazepam (lek stosowany w stanach lękowych);
oksykodon (lek przeciwbólowy);
doustne środki antykoncepcyjne;
alkohol.
O możliwości łączenia ze sobą wybranych leków decyduje lekarz prowadzący. Zawsze warto zachować dodatkową ostrożność.
Pregabalin Zentiva a alkohol
Podczas przyjmowania leku Pregabalin Zentiva należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Może on negatywnie wpływać na działanie preparatu oraz powodować działania niepożądane.
Jak długo można brać Pregabalin Zentiva?
Pregabalin Zentiva przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Kapsułki twarde należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
Pregabalin Zentiva a Pregabalin Accord
Leki Pregabalin Zentiva i Pregabalin Accord traktowane są jako zamienniki, ponieważ posiadają taką samą substancję czynną w tej samej dawce i takie samo działanie.