Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Pregabalin jest wykorzystywany w leczeniu padaczki. Dedykowany jest terapiom u osób dorosłych i dostępny jest tylko na receptę. Preparat ma postać twardych kapsułek, a jego substancją czynną jest pregabalina. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, działaniem, potencjalnymi skutkami ubocznymi oraz składem. To kluczowe informacje, z którymi powinien zaznajomić się każdy pacjent.

 

Charakterystyka leku Pregabalin

Preparat medyczny Pregabalin zaliczany jest do grona medykamentów wykorzystywanych w leczeniu padaczki. Stosuje się go również w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych oraz bólu neuropatycznego u osób dorosłych. Lek ma postać kapsułek twardych o różnej zawartości substancji czynnej, którą jest pregabalina. Jest ona pochodną kwasu gamma-aminomasłowego. Po zażyciu przez pacjenta bardzo szybko zaczyna swoje działanie poprzez wiązanie się z pomocniczą podjednostką kanału wapniowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Przed jego użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta, która zawiera wskazania do stosowania leku i ogólnego postępowania.

Pełen skład leku Pregabalin

Podstawowym składnikiem leku jest pregabalina. Ponadto preparat zawiera również takie substancje pomocnicze jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, żelatyna, talk, dwutlenek tytanu, bezwodna krzemionka koloidalna, laurylosiarczan sodu, czarny tusz, glikol propylenowy, czarny tlenek żelaza, czerwony tlenek żelaza, woda i wodorotlenek potasu. Lek dostępny jest na receptę w siedmiu wielkościach opakowań.

Wskazania do stosowania leku Pregabalin

Istnieją kilka podstawowych wskazań do zastosowania leku Pregabalin w terapii medycznej. Wykorzystuje się go m.in. w leczeniu bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego. Spowodowany jest on uszkodzeniem nerwów i może być wywoływany przez takie schorzenia jak m.in.: cukrzyca, czy półpasiec.

Drugim podstawowym wskazaniem jest leczenie wspomagające napadów częściowych padaczki u osób dorosłych, które są lub nie są wtórnie uogólnione. Pregabalin jest jednym z medykamentów, które stosuje się dopiero wtedy, gdy wcześniejsze leczenie nie przynosi zamierzonych rezultatów i pacjent wraz z lekarzem nie są w stanie odpowiednio kontrolować padaczki. Dopiero wtedy wdraża się leczenie pregabaliną.

Trzecim ze wskazań do rozpoczęcia leczenia Pregabalinem są uogólnione zaburzenia lękowe, które charakteryzują się przedłużającym niepokojem i uczuciem lęku. Ponadto schorzenie może dawać takie objawy jak: nerwowość, niepokój ruchowy, łatwe męczenie się, zaburzenia koncentracji, wzmożone napięcie mięśniowe, napady paniki, czy też zaburzenia snu.

Jak stosować preparat Pregabalin?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie pregabaliny ustalane jest w sposób indywidualny przez lekarza prowadzącego. Decyzję podejmuje on na podstawie badań, a także stanu zaawansowania schorzenia i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dawkę leku można modyfikować tylko na wyraźne wskazanie lekarskie i pacjenci nie powinni podejmować takiej decyzji we własnym zakresie.

Dawkowanie preparatu różni się w zależności od schorzenia. Leczenie najczęściej rozpoczyna się od mniejszych dawek, a następnie stopniowo zwiększa się je, gdy pacjent wykazuje pozytywne oznaki tolerancji leczenia. W przypadku gdy wystąpią obawy ze strony przewodu pokarmowego, to lekarz może podjąć decyzję o przyjmowaniu pregabaliny w dawkach podzielonych.

Mniejsze dawkowanie może dotyczyć przede wszystkim osób w podeszłym wieku, a także pacjentów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka oraz leczących inne schorzenia równoległe.

Lek przyjmuje się doustnie w całości i popija go niewielką ilością wody. Terapia może mieć charakter długotrwały i przerwać przyjmowanie tabletek można tylko na wyraźne polecenie lekarza prowadzącego.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego lub udać się do szpitala. Konsekwencją takiego działania mogą być poważne skutki uboczne. Ponadto występują wówczas: otępienie, senność i niepokój.

Pominięcie tabletki

Kluczem do zachowania wysokiej skuteczności leczenia pregabaliną jest regularne przyjmowanie tabletek. W sytuacji gdy dojdzie do ich pominięcia, należy dawkę nadrobić jak najszybciej. Jeżeli jednak zbliża się termin przyjęcia kolejnej tabletki zgodnie z harmonogramem, to należy zaniechać nadrabianie pominiętej dawki. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować dwóch tabletek w niedużym odstępie czasu, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kiedy lek Pregabalin nie powinien być stosowany?

Podstawowym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia Pregabalinem jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku.

Zastosowanie szczególnej ostrożności w trakcie terapii

Przy przyjmowaniu pregabaliny należy zachować szczególną ostrożność. Preparat może być przyjmowany tylko na wyraźne wskazanie lekarza, pod jego kontrolą oraz na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań diagnostycznych. Tylko w ten sposób można zachować podwyższone standardy bezpieczeństwa stosowania pregabaliny. Szczególną uwagę zachowaj, jeżeli w trakcie przyjmowania leku pojawią się:

 • cukrzyca (i zwiększenie masy ciała lub zmniejszenie masy ciała);

 • reakcje alergiczne na pregabalinę (np. obrzęk stawów, obrzęk oka, czy też w przypadku obrzęku twarzy);

 • zawroty głowy i uczucie senności;

 • zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie, widzenie tunelowe);

 • bóle głowy o silnym nasileniu;

 • zaburzenia czynności nerek (niewydolność nerek);

 • zaburzenia czynności serca (niewydolność serca);

 • zaburzenia pamięci.

Sytuacje takie występują niezbyt często, jednak każdorazowo są powodem do pilnego kontaktu z lekarzem prowadzącym. W przeciwnym razie występowanie tych działań niepożądanych może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku osób w podeszłym wieku. W ich sytuacji rekomendowane są niższe dawki leku oraz przeprowadzanie częstszych badań lekarskich.

Potencjalne działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Pregabalin

Lek Pregabalin podobnie jak większość innych preparatów medycznych może powodować skutki uboczne. Powinny być szczegółowo obserwowane, a dane dotyczące działań niepożądanych warto zgłaszać lekarzowi oraz producentowi leku. Do przykładowych skutków ubocznych zaliczane są m.in.:

 • nadmierne pocenie się oraz nagłe uderzenia gorąca;

 • zawroty głowy;

 • zaburzenia erekcji;

 • stany zaburzeń psychicznych;

 • uczucie rozdęcia brzucha;

 • zwiększenie apetytu;

 • zaburzenia koordynacji ruchowej i zaburzenia równowagi;

 • osłabienie odruchów;

 • uczucie suchości w jamie ustnej;

 • bóle mięśni i bóle kończyn;

 • nietrzymanie moczu;

 • uczucie zatkanego nosa;

 • zaburzenia mowy;

 • objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunka);

 • zmiany nastroju (np. obniżenie lub podwyższenie nastroju);

 • problemy w skupieniu uwagi;

 • ból oka;

 • bóle pleców;

 • sztywność mięśni;

 • nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, obrzęk w obrębie górnych dróg oddechowych i inne reakcje alergiczne;

 • bolesne parcie na mocz;

 • zaburzenia widzenia (np. wrażenie błysków);

 • w skrajnych przypadkach utrata przytomności.

Skala występowania wskazanych działań niepożądanych zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, a także jego indywidualny predyspozycji. Większość z nich przechodzi samoistnie. Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować również zaburzenia psychiczne z myślami samobójczymi włącznie, jednak występują one bardzo rzadko. Jeżeli jednak skutki uboczne wpływają negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie lub mogą zagrażać naszemu życiu, lub zdrowiu, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pregabalin a interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia pregabaliną pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. W skrajnych przypadkach pregabalina może nasilać działania niepożądane innych medykamentów i wywołać takie skutki jak śpiączka lub niewydolność oddechowa. Ryzyko wystąpienia takich skutków wzrasta, jeżeli Pregabalin łączy się z takimi preparatami jak lorazepam oraz oksykodon. Niepokojące symptomy pojawiają się również po spożyciu alkoholu.

Preparat Pregabalin w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek nie powinien być przyjmowany w czasie ciąży lub podczas jej podejrzenia. Ponadto preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka matki. Wówczas karmienie należy przerwać, a nadmiar pokarmu utylizować.

Lekarz może zdecydować o przepisaniu Pregabalinu na leczenie bólu neuropatycznego lub padaczki tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przyjmowania leku przewyższają ewentualne ryzyko.

Zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów

Zażywanie tabletek Pregabalinu może wywoływać zawroty głowy, zaburzenia koordynacji równowagi, a także problemy z koncentracją. W tej sytuacji wpływa to negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia aut, a także obsługiwania maszyn. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to należy zaniechać prowadzenia samochodu. Dotyczy to nie tylko Pregabalinu, ale także innych leków przeciwpadaczkowych.

Recepta online na Pregabalin

Lek Pregabalin może być stosowany długotrwale w leczeniu i kontrolowaniu padaczki, czy też bólu neuropatycznego. Wpływ na jego skuteczność ma regularne przyjmowanie tabletek. Kontynuację leczenia możesz zagwarantować sobie podczas zdalnej konsultacji medycznej w postaci recepty online na portalu https://e-recepta.net/. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego i wskazaniu odpowiedniego preparatu. Ostatnim krokiem jest jej opłacenie. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem i historią leczenia, a następnie podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty. W przypadku kontynuacji leczenia e-recepta powinna być formalnością. Następnie możesz zrealizować ją w dowolnie wybranej aptece i szybko zapewnić sobie stały dostęp do Pregabalinu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację