Posterisan H
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania miejscowego w łagodzeniu objawów żylaków odbytu i innych objawów w okolicy odbytu. Ma postać maści lub czopków i dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
hemoroidy, świąd odbytu, pęknięcia okołoodbytnicze, wyprysk okołoodbytniczy |
Postać: |
maść, czopki |
Dawka: |
maść 166,7 mg + 2,5 mg, czopki 387,1 mg + 5 mg |
Substancja czynna: |
hydrokortyzon + bakterie Escherichia coli |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną preparat Posterisan H to lek złożony. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne. To hydrokortyzon, czyli lek z grupy kortykosteroidów oraz pałeczki okrężnicy (standaryzowana zawiesina kultury bakteryjnej Escherichia coli).
Ze względu na składniki preparatu i jego działanie, przeznaczony on jest tylko do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, a także dostępny tylko na receptę. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Zawiesina zawierająca bakterie Escherichia coli jest konserwowana fenolem. Nie zawiera żywych bakterii, a jedynie: całe komórki bakteryjne, ich fragmenty oraz produkty przemiany materii. Po dostaniu się do organizmu wspiera odpowiedź immunologiczną organizmu poprzez zwiększoną produkcję przeciwciał i pobudzenie limfocytów. Dzięki temu zwiększa się ochrona organizmu. Ponadto przyspieszają się procesy gojenia ran, a także redukcji ulegają objawy takie jak: uczucie pieczenia oraz świąd. Zawarty w leku hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwwysiękowe, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Lek działa miejscowo.
Podstawowe wskazanie do stosowania leku Posterisan H to leczenie w szczególnie ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowanych guzkami krwawniczymi, rozpadlinami (ragadami) odbytu, szczelinami oraz wypryskiem. O zasadności wdrożenia preparatu w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Uśredniona cena leku Posterisan H w aptece to:
Cena leku Posterisan H zależy od wybranej postaci, wariantu opakowania oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Podstawowe składniki leku Posterisan H w obu postaciach to hydrokortyzon i pałeczki okrężnicy. Do tego w czopkach znajdują się takie składniki pomocnicze jak: acetylocysteina, edetynian disodu, tłuszcz stały, hydroksystearynian makrogologlicerolu i all-rac-α-tokoferol. Substancje pomocnicze w maści to wazelina żółta i lanolina.
Stosowanie maści Posterisan H oraz czopków Posterisan H powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od sytuacji pacjenta oraz wybranego wariantu leku.
W przypadku maści standardowo stosuje się cienką warstwę maści (około 2,5 g) i wciera się ją w skórę i błony śluzowe wymagające leczenia. Lek stosuje się dwa razy na dobę (rano i wieczorem) po wypróżnieniu. Jednocześnie lek w postaci maści nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni bez przerwy. W tym czasie objawy powinny ustąpić. Lek podaje się do momentu ustąpienia objawów. Jeżeli nastąpi nawrót objawów, preparat można ponownie wdrożyć w terapii. Dla wygody pacjenta do opakowania maści dołączono aplikator, który ułatwia podanie dawki leku we wskazane miejsce.
W przypadku czopków standardowo podaje się je dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Najlepiej robić to po wypróżnieniu, wpychając czopek głęboko do odbytnicy. Czopki można przyjmować tylko do czasu ustąpienia ostrych dolegliwości, jednak nie dłużej niż 10 dni.
Lek Posterisan H może powodować zanieczyszczenie bielizny, dlatego w trakcie terapii rekomenduje się stosowanie dodatkowych podpasek lub podkładów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem i dawkowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Na ten moment brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku Posterisan H u kobiet w ciąży. To sprawia, że nie powinno się go stosować w tej grupie pacjentek. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna hydrokortyzon przenika do mleka kobiet karmiących piersią. W związku z tym należy unikać karmienia piersią w trakcie stosowania leku w dużej dawce lub w trybie ciągłym. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie występują one u każdego pacjenta. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Przykładowe działania niepożądane to:
Wszystkie te działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Posterisan H należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy stosować leku Posterisan H, jeżeli u pacjenta występują:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Lek stosuje się miejscowo. W przypadku zakażeń grzybiczych niezbędne jest jednoczesne zastosowanie leków przeciwgrzybiczych. Do tego stosowanie maści Posterisan H może wpływać na zmniejszenie wytrzymałości prezerwatywy, dlatego należy to uwzględnić przed planowanym stosunkiem płciowym.
Poinformuj lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Posterisan H może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Obowiązkiem lekarza jest zadbanie o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa prowadzonej terapii. Podczas jednoczesnego stosowania preparatu Posterisan H i glikokortykosteroidów w postaci: kropli, tabletek lub wstrzyknięć może zwiększyć się ryzyko występowania działań niepożądanych glikokortykosteroidów oraz leku Posterisan H.