Oxycort
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Oxycort to preparat złożony przeznaczony do stosowania miejscowego w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym. Należy do antybiotyków z grupy tetracyklin.
W jego składzie znajdują się oksytetracyklina (lek przeciwinfekcyjny) oraz hydrokortyzon (lek z grupy kortykosteroidów). Preparat dostępny jest w Polsce w postaci aerozolu lub maści. Można go kupić tylko na podstawie recepty po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Dostępne opakowania leku Oxycort to:
Cena leku Oxycort zależy od wybranej postaci, wielkości opakowania oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej podajemy uśrednioną ceną dla trzech opakowań Oxycort dostępnych w Polsce:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku lek Oxycort nie podlega żadnej refundacji niezależnie od jego postaci i stężenia substancji czynnych. Oznacza to, że pacjent musi pokryć całkowity koszt zakupu leku w aptece.
Podstawowe składniki preparatu Oxycort to substancje czynne oksytetracyklina i hydrokortyzon. Ponadto w aerozolu znajdują się takie substancje pomocnicze jak: lecytyna, trioleinian sorbitanu, mieszanina propanu/butanu/izobutanu oraz mirystynian izopropylu. Maść Oxycort zawiera jedną substancję pomocniczą - białą wazelinę.
Lek Oxycort przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci, nie należy tego robić. Lek stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym. Wskazania do jego stosowania to:
Preparat stosuje się także w przypadku zmian łuszczących się i suchych. O konieczności zastosowania leku zawsze decyduje lekarz prowadzący, który na względzie powinien mieć dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Mechanizm działania leku Oxycort polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Dzięki temu dochodzi do ich stopniowego obumierania. Odpowiada za to oksytetracyklina, która działa bakteriobójczo i bakteriostatyczne. Ponadto hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwświądowe. Substancje czynne przeznaczone są do stosowania miejscowego i charakteryzują się niewielkim przenikaniem do krążenia.
Dawkowanie preparatu ustalane jest w sposób indywidualny. Aerozol rozpyla się 2-4 razy na skórę z odległości 15-20 centymetrów przez 1-3 sekundy. W przypadku maści stosuje się ją 1-2 razy na dobę w formie cienkiej warstwy nakładanej bezpośrednio na zmienioną skórę.
Oxycort należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Również to lekarz decyduje o tym, kiedy należy zaprzestać stosowania leku. Może to być związane m.in. z brakiem skuteczności leczenia lub ze zbyt długim stosowaniem danego środka.
Lek Oxycort w postaci aerozolu należy stosować bezpośrednio na skórę. Przed użyciem kilkukrotnie wstrząśnij pojemnikiem z preparatem. Należy spryskiwać skórę strumieniem zawiesiny, trzymając pojemnik pionowo. Aerozol stosuje się 2-4 razy na dobę w równych ostępach czasu. Podczas aplikacji leku należy dokładnie chronić oczy oraz nie wolno wdychać rozpylonej substancji. Po każdej aplikacji leku należy dokładnie umyć ręce.
Preparat w postaci maści należy nakładać bezpośrednio na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Pacjent powinien nakładać cienką warstwę nie częściej niż 1-2 razy na dobę. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie ustala lekarz prowadzący. Maści nie wolno stosować pod opatrunkiem uszczelniającym (okluzyjnym), ponieważ może to powodować zaniki skóry i inne problemy zdrowotne. Leczenie maścią nie powinno trwać dłużej niż 7-14 dni. W przypadku skóry twarzy maksymalny czas stosowania leku wynosi do 7 dni. Pacjent w ciągu tygodnia leczenia może zużyć nie więcej niż jedną tubę leku Oxycort (10 g maści).
Ze względu na skład i działanie leku Oxycort, istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim preparatu nie powinno się stosować u pacjentów, którzy wykazują reakcje alergiczne na substancje czynne lub jakikolwiek inny składnik. Ponadto wśród przeciwwskazań wymieniane są:
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować zwiększoną ostrożność. Dotyczy to pacjentów, u których występują takie stany jak:
Ponadto pacjenci powinni unikać stosowania leku długotrwale, ponieważ zawarty w leku hydrokortyzonu octan może powodować ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów. Leku nie należy stosować wokół oczu (ryzyko wystąpienia zaćmy lub jaskry), na skórę twarzy, pach i pachwin. Wówczas leczenie prowadzi się w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ponieważ obserwuje się zwiększone wchłanianie leku przez delikatną skórę w tych miejscach.
Zawsze zasadność stosowania leku należy zweryfikować z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach potrzebne jest przeprowadzenie badań kontrolnych po zastosowanej terapii.
Preparat Oxycort może powodować działania niepożądane. Nie jest to jednak reguła i nie obserwuje się ich u każdego pacjenta. Rodzaj i skala nasilenia skutków ubocznych w dużej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wśród potencjalnych działań niepożądanych wymienia się m.in.:
Długotrwałe stosowanie leku na dużej powierzchni skóry zwiększa ryzyko wystąpienia niepokojących objawów i może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów. Jeżeli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lub objawy zakażenia nasilą się, to należy skontaktować się z lekarzem. Być może wymagane będą zmiany dawkowania preparatu lub zmiana środka wykorzystywanego w leczeniu.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Oxycort może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Lek Oxycort charakteryzuje się działaniem miejscowym i do tej pory nie odnotowano niebezpiecznych interakcji. Jednocześnie nie należy stosować leku Oxycort z innym lekiem o działaniu miejscowym.
Lek Oxycort należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25℃. Wytyczne te dotyczą zarówno preparatu w postaci maści, jak i aerozolu.