Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Pimafucort krem i maść jest to preparat wydawany na receptę do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze. Stosuje się go przy leczeniu zmian skórnych związanych z zakażeniem bakteryjnym. Do stosowania miejscowego. Dostępny jest w postaci kremu oraz maści. Opakowania maści ma 15 g i krem 15 g.

Co to jest za lek Pimafucort?

Pimafucort to krem lub maść stosowane w leczeniu stanów ostrych i podostrych na skórze, ale powinien być stosowany krótkotrwale na zmienionej powierzchni skóry. Do stosowania zewnętrznego.

Za sprawa działających kortykosteroidów i działanie neomycyny preparatu wpływają na eliminowanie pierwotnych bakteryjnych zakażeń oraz likwiduje wtórne zakażenia. Preparat zawiera dwie substancje czynne: natamycynę oraz neomycynę. Ponadto w preparacie znajduje się hydrokortyzon, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące świąd. Sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych skóry i w fałdach skórnych. Jednocześnie wpływa na obkurczanie i kruchość naczyń krwionośnych. W przypadku działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Lek stosuje się przy zakażeniach spowodowanych bakteriami wrażliwymi na neomycynę oraz grzybami podatnymi na działanie natamycyny. Warto dodać, że natamycyna jest antybiotykiem, który działa skutecznie na drożdżaki z rodziny candida wykazując silne działanie przeciwgrzybicze. Natomiast neomycyna to antybiotyk o bardzo szerokim zakresie działania i działaniu przeciwzapalnym. Stosuje się przy stanach zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteriami z rodziny staphylococcus i enterococcus. Warto także zwrócić uwagę na pozostałych składników preparatu.

Jak stosować lek Pimafucort i kiedy jest zalecany? 

Lek Pimafucort zaleca się stosować na chorobowo zmienione miejsca. Dedykowany jest osobom borykającym się z zakażeniem spowodowanym bakteriami między innymi Candida i Enterococcus. Jednak to lekarz decyduje kiedy i na jakie zmiany stosować preparat. Decyduje także o zaptrzestaniu stosowania preparatu. Wybiera również jego formę w postaci kremu lub maści. Zwykle krem podaje się w leczeniu ostrych stanów chorobowych, a także w przypadku zmian powstających na skórze owłosionej i fałdów skórnych. Z kolei maść sprawdza się podczas leczenia zmian skórnych, które ulegają złuszczeniu, pękaniu i wysuszeniu, a także w problemach łojotokowego zapalenia skóry. Eliminuje nadmierne wysuszenie skóry. 

Lek Pimafucort - stosowanie preparatu zapalenie skóry pochwy

Zaleca się go w stosowaniu w sytuacjach wzmożonego świądu lub podrażnień pochwy, a także w sytuacjach zaczerwienienia oraz występującego obrzęku okolic intymnych. Ponadto lek można stosować kiedy pacjent zaobserwuje u siebie białą, bezwonną wydzielinę z pochwy. Stosowany w leczeniu stanów ostrych.

Skład leku Pimafucort

Pimafucort - maść, podobnie jak i krem, a zawierają substancje czynne natamycynę, hydrokortyzon i neomycyny w postaci siarczanu neomycyny. Warto nadmienić, że natamycyna i neomycyna to antybiotyki, pozostałe składniki tworzące preparat to: cytrynian sodu bezwodny, emulgator F, a także sorbitan stearynin, decyl oleinian, cytaceum, metyl parahydrobenzolsan, makrogolu 100 stearynin, woda oczyszczona.

Kiedy nie stosować leku Pimafucort?

Preparat Pimafucin nie powinien być stosowany przez osoby, u których występuje podejrzenie nadwrażliwości na hydrokortyzon lub pozostałe składniki aktywne: na tamycynę lub neomycynę, a także inny ze składników leku. Nie powinny stosować go osoby, u których w przeszłości występowała reakcja niepożądana na stosowanie kortykosteroidów.

Warto dodać, że preparatu nie powinno stosować się na otwarte rany oraz uszkodzenia skóry, ponieważ może to doprowadzić do wchłonięcia się składników aktywnych, które przenikają do układu krwionośnego. Taka sytuacja może spowodować działanie ototoksyczne - czyli wpływające na działanie narządu słuchu. Warto stosować się także do informacji lekarza w kwestii czasu stosowanie preparatu, ponieważ nie zaleca się długotrwałego stosowania - czyli powyżej 14 dni, ponieważ może wystąpić nadkażenie lub wzmożony rozwój grzybów na chorobowo zmienionym miejscu.

Ponadto preparatu nie powinno stosować się przy chorobach:

 • wrzodowej skóry,

 • owrzodzeniach podudzi,

 • na zapalenie skóry wokół ust

 • w trądziku pospolitym,

 • w łojotokowym zapaleniu skóry

 • trądziku różowatym,

 • kiedy występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy u pacjenta

 • kiedy występują zmiany zanikowe skóry

 • ranach otwartych,

 • przy problemach z pękaniem skóry

 • uszkodzoną skórę

 • ranach oparzeniowych,

 • rybiej łusce,

 • młodzieńczym wyprysku stóp,

 • kruchości naczyń krwionośnych,

 • chorobach wrzodowych skóry

 • na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry

 • stanach zaniku skóry.

Powyższe problemy mogą powodować reakcje alergiczne i opóźnienie procesu wyleczenia. Mogą także powodować działania niepożądane. Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Przy stosowaniu hydrokortyzonu i zwiększonego ciśnienia śródgałkowego u pacjenta należy zachować szczególną ostrożność

Ponadto osoby borykające się z problemem układu krwionośnego - problemami niekrzepliwości lub niedokrwistości  powinny przed zastosowaniem leku skontaktować się z lekarzem. Podobnie z zaburzeniami czynności nerek.

Nie powinny leku stosować osoby, u których wystąpiły reakcje alergiczne na składniki występujące w leku lub maja nadwrażliwość pozostałych składnikach preparatu. Nie należy stosować leku na uszkodzona skórę i na dużej powierzchni skóry.

Dawkowanie leku Pimafucort krem oraz maść

Stosowanie preparatu powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Lek stosuje się zewnętrznie nakładając cienką warstwę maści lub kremu, miejscowo, na chorobowo zmienioną skórę. Zaleca się nakładanie cienkiej warstwy preparatu kremu lub maści od 2 do 4 razy dziennie. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki leczniczej oraz ilości nakładanego preparatu, a leczenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni, ponieważ zwiększa to ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych i mogą wystąpić objawy miejscowe.

Skutki ogólnoustrojowych działań niepożądanych ze strony preparatu Pimafucort krem i maść

Skutki uboczne rzadko są odnotowywane. Lek może powodować wywołać możliwe kontaktowe reakcje alergiczne przy miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Odnotowane skutki ogólnoustrojowych działań niepożądanych, które dotyczą także:

 • zaniku skóry miejsca chorobowo zmienionego,

 • okołowargowego zapalenia skóry,

 • odbarwienie skóry w obrębie skóry owłosionej i fałdów skóry

 • zapalenie skóry wokół ust,

 • stany zapalne przypominające trądzik różowaty,

 • odbarwienie skóry,

 • związane z pękaniem skóry

 • nadmierne owłosienie w miejscu stosowania preparatu,

 • plamice,

 • rozstępy skórne,

 • rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych w miejscu stosowania preparatu,

 • zahamowanie czynności nadnerczy,

Bardzo rzadko występują także problemy związane z ciśnieniem śródgałkowym oraz wzrostem ryzyka wystąpienia zaćmy. Takie sytuacje odnotowano u mniej niż jednego pacjenta na 10 000 przypadków. Lek może powodować krzyżowe reakcje alergiczne i zwiększenie ciśnienia śródgałkowego lub nasilenie objawów choroby.

Pimafucort - ciąża i karmienie piersią

Nie odnotowano żadnych informacji odnośnie bezpieczeństwa stosowania Pimafucortu przez kobiety karmiące piersią. Natomiast u kobiet ciężarnych możliwe jest stosowanie leku Pimafucort - jednak krótkotrwale, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, ze wzmożoną obserwacją ewentualnych reakcji niepożądanych. Przed stosowaniem kortykosteroidów należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i sytuacjach wyjątkowych.

Stosowanie leku Pimafucort powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Decydując się na leczenie lekiem Pimafucort w ciąży powinno się maksymalnie skrócić czas stosowania, ze względu na przypuszczenie, że lek może przedostawać się do układu krążenia i teoretycznie może mieć wpływ ototoksyczny na płód.

Jednak każdorazowo jeśli pacjentka przypuszcza, że możesz być w ciąży lub jest w ciąży należy omówić wszystkie potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem leku Pimafucort ze swoim lekarzem prowadzącym. Warto nadmienić, że neomycyna występująca w leku oraz kortykosteroidy mogą wchłaniać się przez skórę do układu krążenia, dlatego niezwykle istotne jest skonsultowanie stosowania preparatu z lekarzem uwzględniając dawkowanie preparatu oraz czas zażywania leku. 

Środki ostrożności, które należy zachować podczas stosowania leku Pimafucort

W trakcie stosowania leku Pimafucort - maści, bądź kremu należy zachować środki ostrożności. W trakcie aplikacji należy uważać, by krem był aplikowany bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsce.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, by krem lub maść nie przedostał się do oczu lub chorobowo zmienionego miejsca na skórze. Należy podkreślić, że bezpośredni kontakt ze spojówką może powodować wystąpienie skutków ubocznych związanych z rozwojem zaćmy lub jaskry prostej u pacjenta. Jeśli w trakcie stosowania leku u pacjenta wystąpi problem z zamglonym widzeniem lub nieostrym polem widzenia, ewentualnie pojawią się inne zaburzenia ze strony układu wzrokowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że leku nie należy stosować dłużej niż 14 dni, aby uniknąć powikłań dotyczących przeniknięcia składnika aktywnego - neomycyny do układu krążenia, co może w przyszłości mieć wpływ na wykazywane działanie ototoksyczne oraz nefrotoksyczne, czyli wpływające na funkcjonowanie narządu słuchu oraz niepożądane działanie uszkadzające nerki. 

Należy zachować szczególne środki ostrożności w przypadku stosowania leku na dużej powierzchni skóry, na uszkodzoną skórę, a także u dzieci, ponieważ ten lek może mieć wpływ na zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Warto pamiętać, że w przypadku Pimafucort, jak w większości stosowanych leków mogą występować działania niepożądane, chociaż zwykle korzyści z zastosowania preparatu są większe niż szkody wynikające z działań niepożądanych. Działania niepożądane nie dotyczą każdego pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację