Neoparin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Roztwór podaje się w ramach leczenia zakrzepów krwi oraz w zapobieganiu ich powstawaniu przy określonych wskazaniach medycznych. Neoparin dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie zakrzepów krwi pacjenta, zapobieganie tworzeniu się zakrzepów we krwi pacjenta, zapobieganie tworzeniu się skrzepów w rurkach dializatora |
Postać: |
roztwór do wstrzykiwań |
Dawka: |
20 mg (2000 j.m.)/0,2 ml, 40 mg (4000 j.m.)/0,4 ml, 60 mg (6000 j.m.)/0,6 ml, 80 mg (8000 j.m.)/0,8 ml, 100 mg (10000 j.m.)/1 ml |
Substancja czynna: |
enoksaparyna sodowa |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Neoparin należy do grupy leków heparyny drobnocząsteczkowe. Za mechanizm działania preparatu odpowiada enoksaparyna sodowa. Działanie leku polega na zapobieganiu powiększaniu się istniejących zakrzepów krwi oraz zapobieganiu powstawaniu nowych zakrzepów we krwi pacjenta. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Stosowanie leku Neoparin musi być zgodne z zaleceniami lekarza. Preparat przepisuje się w:
Lek dostępny jest w pięciu różnych dawkach. Cena Neoparin zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Koszt zakupu preparatu Neoparin w ramach stuprocentowej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacyjnymi lek nieodpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży we wszystkich wskazaniach medycznych wymienionych w decyzji. Ponadto Neoparin w ramach znacznej refundacji mogą kupić pozostali pacjenci we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Wówczas cena leku wynosi:
Na ten moment nie ma na rynku leków, które traktowane byłyby jako zamienniki roztworu Neoparin i zawierały taką samą substancję czynną w tej samej postaci.
Do podobnych leków zaliczane są m.in.: Exacyl i Vessel Due F. To lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu dowolnego z tych leków, mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii.
Podstawowym składnikiem i substancją czynną leku Neoparin jest enoksaparyna sodowa. Jako substancja pomocnicza została wykorzystana woda do wstrzykiwań.
Roztwór do wstrzykiwań Neoparin należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza i instrukcją dołączoną do opakowania. Standardowo preparat ten podawany jest bezpośrednio przez pielęgniarkę lub lekarza, ponieważ lek należy wstrzykiwać bardzo uważnie. Jeżeli pacjent wróci do domu po zabiegu, to Neoparin może podawać samodzielnie. Lek podaje się zazwyczaj we wstrzyknięciach podskórnych i nie wolno aplikować go domięśniowo.
Dawkowanie leku Neoparin jest ustalane indywidualnie w zależności od realnych potrzeb pacjenta i wskazania medycznego. Poniżej standardowe postępowanie w zależności od wskazania medycznego:
Przed samodzielnym wstrzyknięciem leku Neoparin należy sprawdzić, czy nie upłynął termin ważności leku. Ponadto nie należy wstrzykiwać leku, jeżeli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie preparatu.
Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie poprawia to skuteczności leku Neoparin i może powodować skutki uboczne związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Preparat Neoparin może być stosowany w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią, jednak tylko na wyraźne polecenie lekarza i pod jego kontrolą. Korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. U kobiet z mechaniczną zastawką serca występuje podwyższone ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
Jeżeli kobieta w okresie laktacji przyjmuje lek Neoparin, to powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa, ponieważ może on wywoływać objawy niepożądane ze strony dziecka.
Jeżeli pacjent stosuje lek Neoparin zgodnie z zaleceniami lekarza, to maleje ryzyko występowania działań niepożądanych. Te jednak mogą się pojawić. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i skala nasilenia skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu chorego. Jeżeli u pacjenta występuje nasilone krwawienie, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu Neoparin, jeżeli wystąpią takie objawy niepożądane jak:
Inne odnotowywane dotychczas skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do leku. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
O możliwości zastosowania leku Neoparin decyduje lekarz. Podstawowym przeciwwskazaniem jest sytuacja, gdy u pacjenta stwierdzono uczulenie na substancję czynną, jakikolwiek inny składnik, heparynę lub inne heparyny drobnocząsteczkowe (np.: tinzaparyna, nadroparyna, dalteparyna). Inne przeciwwskazania to przede wszystkim:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim leku Neoparin nie można stosować zamiennie z innymi środkami zawierającymi heparyny drobnocząsteczkowe. Inne powody do zachowania wzmożonej ostrożności to m.in.:
Każdy przypadek powinien podlegać indywidualnej ocenie lekarza prowadzącego. To podstawa do tego, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa prowadzonej terapii.
Zawarta w leku Neoparin enoksaparyna sodowa może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Przede wszystkim preparatu nie można łączyć z innymi heparynami drobnocząsteczkowymi w ramach ich zamiennego stosowania. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Obowiązkiem pacjenta jest zapoznanie się z nią oraz skonsultowanie ewentualnych wątpliwości z lekarzem lub farmaceutą.