Momecutan
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Momecutan stosuje się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i pokrzywki. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, pokrzywka |
Postać: |
maść, roztwór na skórę |
Dawka: |
1 mg/g (maść) lub 1 mg/g (roztwór na skórę) |
Substancja czynna: |
mometazon z postaci furoinianu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Momecutan jest glikokortykosteroidem. Swoje działanie opiera na substancji czynnej mometazonie w postaci furoinianu. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Środek ma postać maści lub roztworu na skórę. W obu wariantach stężenie substancji czynnej wynosi 1 mg/g. Momecutan to lek dostępny tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.
Zawarta w leku substancja czynna działa miejscowo. Po podaniu na skórę łagodzi stany zapalne i świąd skóry, w tym owłosionej skóry głowy. Podstawowe wskazania medyczne do stosowania zewnętrznego leku to:
leczenie stanów zapalnych i świądu skóry głowy;
kontaktowe zapalenie skóry (z podrażnienia lub alergiczne);
łuszczyca;
atopowe zapalenie skóry (AZS).
Cena leku Momecutan zależy od kilku aspektów. Pod uwagę brane są: marża apteki, postać i wariant opakowania leku oraz stopień refundacji. Uśredniona cena preparatu przy pełnej odpłatności to:
Momecutan (1 mg/g maść, 50 g) - 20,65 PLN;
Momecutan (1 mg/g maść, 100 g) - 33,30 PLN;
Momecutan (1 mg/g roztwór na skórę, 50 ml) - 16,40 PLN;
Momecutan (1 mg/g roztwór na skórę, 100 ml) - 29,90 PLN.
Obecnie lek ten podlega całościowej lub częściowej refundacji w każdej postaci. Preparat Momecutan za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Pozostali pacjenci mogą nabyć go w ramach częściowej odpłatności. Wówczas cena leku to:
Momecutan (1 mg/g maść, 50 g) - 12,30 PLN;
Momecutan (1 mg/g maść, 100 g) - 16,65 PLN;
Momecutan (1 mg/g roztwór na skórę, 50 ml) - 8,60 PLN;
Momecutan (1 mg/g roztwór na skórę, 100 ml) - 14,95 PLN.
Podstawowym składnikiem leku Momecutan jest mometazon z postaci furoinianu. Ponadto w maści znajdują się takie składniki pomocnicze jak: wosk biały, wazelina biała, glikol heksylenowy, monopalmitynostearynian glikolu propylenowego, kwas fosforowy rozcieńczony. W roztworze na skórę znajdują się takie substancje dodatkowe jak: hydroksypropyloceluloza, diwodorofosforan dwuwodny sodu, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, woda oczyszczona i kwas fosforowy rozcieńczony.
Dawkowanie i stosowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Preparat w obu postaciach przeznaczony jest tylko do stosowania zewnętrznego na skórę. Standardowo podaje się cienką warstwę kremu lub kilka kropel roztworu na skórę. Lek aplikuje się tylko raz na dobę na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Leczenie skóry twarzy nie powinno trwać dłużej niż 5 dni. Ponadto nie powinno się stosować leku długotrwale przez więcej niż trzy tygodnie lub na większy stosunek powierzchni ciała niż 20%.
W zależności od sytuacji pacjenta i jego potrzeb lekarz może zalecić stosowanie terapii zamiennej polegającej na aplikacji na zmianę leku Momecutan oraz maści bez substancji czynnej. Innym wyborem jest stosowanie leku w terapii przerywanej, gdy Momecutan podaje się przez tydzień, a następnie przez kolejny tydzień stosuje się środek niezawierający substancji czynnej.
W przypadku poprawy klinicznej zaleca się stosowanie słabiej działających glikokortykosteroidów. Ponadto odstawianie leków z tej grupy powinno następować stopniowo pod kontrolą lekarza. U dzieci lek należy podawać bardzo ostrożnie. Przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami może wpływać na ich wzrost i rozwój. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na skuteczność terapeutyczną Momecutanu i może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Należy unikać stosowania leku Momecutan u kobiet w ciąży. Jest to związane z tym, że substancja czynna może przenikać przez łożysko i wpływać negatywnie na wzrost nienarodzonego dziecka. W tej grupie pacjentek lek może być stosowany na wyraźne wskazanie lekarza, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. W przypadku kobiet w okresie karmienia piersią również należy unikać stosowania tego środka. Ponadto nie wolno nakładać go w okolicach piersi. Glikokortykosteroidy przenikają do mleka matki i mogą powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli leczenie jest konieczne, to pacjentka powinna przerwać karmienie piersią.
W trakcie leczenia mogą występować działania niepożądane. Do odnotowywanych dotychczas skutków ubocznych należą m.in.:
zapalenie mieszków włosowych;
zakażenia;
czyraki;
zaburzenia układu nerwowego;
nieprawidłowe czucie skóry (parestezja);
uczucie pieczenia;
nieostre widzenie;
jaskra;
zmniejszona pigmentacja skóry;
kontaktowe zapalenie skóry;
zanik skóry (ścieńczenie skóry);
trądzikopodobne zapalenie skóry;
rozstępy;
nadmierne owłosienie;
pojawienie się grudek, krosty;
swędzenie skóry (świąd);
reakcje w miejscu nałożenia;
ból w miejscu nałożenia;
zapalenie skóry wokół ust;
maceracja skóry (zmiękczenie skóry);
podrażnienie skóry;
sucha skóra;
rozszerzenia naczyń krwionośnych położonych pod skórą (teleangiektazje);
potówki;
wtórne zakażenia;
zahamowania czynności nadnerczy;
zespół Cushinga.
Wszystkie te skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania leku. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Ze względu na skład i działanie leku Momecutan występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Podstawowe z nich to:
uczulenie na substancję czynną, inne glikokortykosteroidy lub którykolwiek składnik preparatu;
zapalenie skóry wokół ust;
trądzik pospolity;
trądzik różowaty;
zanik skóry;
ospa wietrzna;
pieluszkowe zapalenie skóry;
swędzenie w okolicy odbytu i narządów płciowych;
zakażenia skóry bakteryjne (np.: liszajec);
zakażenia skóry wirusowe (np.: półpasiec, brodawki, opryszczka);
zakażenia skóry przez pasożyty lub grzyby (np.: grzybica międzypalcowa stóp);
choroby skóry w wyniku reakcji poszczepiennej, kiły lub gruźlicy.
Ponadto leku nie wolno stosować na: rany, owrzodzenia skóry, powieki i oczy. W wielu sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności w trakcie stosowania leku Momecutan. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Należy mieć na uwadze, że długotrwałe leczenie miejscowe glikokortykosteroidami zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych, w tym takich, jak m.in.: uczulenie lub podrażnienie skóry. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią m.in.: nieostre widzenie, inne zaburzenia widzenia lub miejscowe zakażenia skóry.
Długotrwałe stosowanie leku na duże powierzchnie, pod opatrunkiem, w zgięciach i na błony śluzowe może prowadzić do wchłonięcia leku do organizmu. W takiej sytuacji należy kontrolować reakcję organizmu, ponieważ mogą występować działania niepożądane, w tym m.in.: zespół Cushinga, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, obecność cukru w moczu czy też wzrost stężenia cukru we krwi.
Przy stosowaniu leku u dzieci oraz na powierzchnie na skórze twarzy, nie wolno stosować opatrunków nieprzepuszczających powietrza. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać stosowania długotrwale glikokortykosteroidów.
Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości. Co do zasady preparat Momecutan nie powinien wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Warto jednak zachować bezpieczeństwo łączenia ze sobą wybranych preparatów.
Jako zamienniki i podobne leki do Momecutan traktowane są inne maści i roztwory na skórę ze sterydami, które dostępne są na podstawie recepty. Wśród leków zawierających taką samą substancję czynną znajdują się: Elosone, Mometaxon, Elocom i Edelan. Podobne działanie wykazują środki: Neurovit i Nimesil.