Hydroxyzinum Adamed
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę. Substancją czynną preparatu jest hydroksyzyna w stężeniu 10 mg lub 25 mg. Lek przeznaczony jest w leczeniu lęku u dorosłych oraz świądu u pacjentów powyżej 6. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
pokrzywka, zaburzenia lękowe |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
10 mg, 25 mg |
Substancja czynna: |
hydroksyzyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Hydroxyzinum Adamed to lek o szerokim spektrum działania. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, przeciwlękowe, nasenne i uspokajające. Substancją czynną preparatu jest hydroksyzyna. Ze względu na swój skład i działanie, preparat ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Jego działanie jest związane z hamowaniem aktywności ośrodków podkorowych. Jednocześnie lek nie wpływa na czynności kory mózgowej. W efekcie lek łagodzi uczucie zagrożenia, niepokoju i zmniejsza napięcie mięśniowe. Wpływa to korzystnie na redukcję objawów związanych z zaburzeniami lękowymi i problemami ze snem. Działanie przeciwhistaminowe objawia się redukcją takich objawów jak: świąd, pokrzywka, wyprysk i zapalenia skóry.
Preparat przeznaczony jest do stosowania w następujących przypadkach:
Uśredniona cena dostępnych opakowań w aptece to:
Cena leku Hydroxyzinum Adamed zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Lek dostępny jest w stężeniach substancji czynnej na poziomie 10 mg i 25 mg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Na rynku dostępne są leki, które zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród zamienników dla Hydroxyzinum Adamed wymienia się takie preparaty jak m.in.:
Wszystkie one dostępne są na receptę. Podobne leki dostępne są również w postaci syropu doustnego i są przeznaczone do stosowania u najmłodszych dzieci, które mają problem z połknięciem tabletki.
Podstawowym składnikiem tabletek Hydroxyzinum Adamed jest hydroksyzyna. Ponadto znajdują się w nich takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, talk, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol 400, dwutlenek tytanu E171, hypromeloza 5cPs.
Dawkowanie i stosowanie hydroksyzyny ustalane jest indywidualnie. Różni się to w zależności od wieku pacjenta i wskazania medycznego. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący. Tabletki przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Połyka się je w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Czas leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy, a dawki najmniejsze. Stężenie maksymalne uzyskiwane jest już po ok. dwóch godzinach od zażycia tabletki.
Standardowe dawkowanie leku Hydroxyzinum Adamed u osób dorosłych w leczeniu świądu to:
Standardowe dawkowanie leku Hydroxyzinum Adamed u osób dorosłych w leczeniu lęku to:
Lek podaje się również dzieciom i młodzieży w leczeniu świądu. Pacjenci muszą mieć powyżej 6. lat. Dawkę dobiera się na podstawie masy ciała pacjenta i jest to średnio 1-2 mg/kg masy ciała na dobę w kilku dawkach podzielonych. U dzieci o masie ciała większej niż 40 kilogramów maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg. U dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kilogramów maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg masy ciała.
U osób w podeszłym wieku zaleca się prowadzenie leczenia z zastosowaniem połowy dawki początkowej. Jest to związane z przedłużonym działaniem tabletek Hydroxyzinum Adamed.
Specjalnego traktowania wymagają również pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby oraz z zaburzeniami czynności nerek. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Przeciwwskazane jest stosowanie hydroksyzyny u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Jest to związane z tym, że substancja ta przenika do płodu i może powodować negatywne skutki uboczne z jego strony, w tym objawy niepożądane ze strony noworodków takie jak m.in.: osłabienie, trudności w oddychaniu, zatrzymanie moczu, sztywność, drżenie.
Lek ten nie jest wskazany również w okresie karmienia piersią. Hydroksyzyna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli przyjmowanie leku jest konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W przypadku stosowania tabletek Hydroxyzinum Adamed mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy z poniższej listy:
Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wypisane w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie hydroksyzyny powinno byś skonsultowane z lekarzem. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania leku Hydroxyzinum Adamed to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują:
Pacjent powinien zgłaszać lekarzowi wszelkie niepokojące objawy. Jest to związane z tym, że podczas stosowania hydroksyzyny mogą występować zwiększone ryzyka zaburzeń rymu serca. Jeżeli ze strony wystąpią takie objawy jak m.in.: kołatanie serca (szybkie bicie serca), utrata przytomności lub trudności w oddychaniu to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i przerwać stosowanie preparatu.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Nie wolno stosować jednocześnie leku Hydroxyzinum Adamed oraz leków stosowanych w leczeniu:
Ponadto należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent przyjmuje takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Decyzję o możliwości łączenia w terapii wybranych leków podejmuje lekarz prowadzący.