Glucophage XR
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Glucophage xr wykorzystywany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych. Jego zadaniem jest kontrola stężenia glukozy we krwi, a także umożliwienie chorym osobom normalnego życia. Sprawdziliśmy dokładną charakterystykę medyczną tego środka zaliczanego do tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Poznaj skład leku, jego właściwości, działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania, a także potencjalne skutki uboczne.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
cukrzyca typu II, zapobieganie cukrzycy typu II |
Postać: |
tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Dawka: |
500 mg, 750 mg, 1000 mg |
Substancja czynna: |
metformina |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
To środek medyczny zawierający w swoim składzie substancję czynną metforminę. Zaliczany jest do grupy bigunaidów i wykorzystuje się go przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2. Przyjmowanie Glucophage xr pomaga w obniżeniu stężenia glukozy we krwi, aby osiągnęła wartości prawidłowe lub zbliżone do prawidłowych. W ten sposób wspiera się pacjentów, których trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub jest ona niewłaściwie wykorzystywana przez organizm.
Poza leczeniem skutków i aktualnych objawów, preparat Glucophage xr wykazuje również działanie zapobiegawcze. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się groźnych powikłań cukrzycowych. Największą skuteczność wykazuje w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i pomaga w zachowaniu lub zmniejszeniu wagi. W związku z tym preparat rekomenduje się przede wszystkim u osób, które zmagają się jednocześnie z cukrzycą typu 2 oraz nadwagą. Preparat nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie zwiększa ryzyka występowania hipoglikemii. Ponadto metformina wpływa korzystnie na metabolizm lipidów, w tym zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego.
Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję leku jest Merck Sante s.a.s. z francuskiego Lyonu.
Substancja czynna preparatu to chlorowodorek metforminy. Pojedyncza tabletka zawiera w sobie 1000 mg tej substancji, co jest równowartością 780 mg metforminy. Ponadto w składzie tabletek znajdują się takie substancje pomocnicze jak: karmeloza sodowa, stearynian magnezu i 100 000 cPs.
Istnieje kilka podstawowych wskazań do stosowania doustnego preparatu Glucophage xr. Podstawowe z nich to:
leczenie cukrzycy typu 2;
zapobieganie występowaniu choroby u osób ze stanem przedcukrzycowym;
zespół policystycznych jajników;
wskazania do długotrwałego leczenia metforminą w przypadku cukrzycy u osób z nadwagą.
Na wyraźne wskazanie lekarskie osoby dorosłe mogą łączyć zażywanie tego preparatu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Wpływa to na wzrost skuteczności prowadzonej terapii.
O indywidualnej dawce preparatu decyduje lekarz prowadzący na podstawie badań oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przyjmowanie leku powinno być połączone z wprowadzeniem zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety, a także aktywności fizycznej. Tylko wtedy środek wykazuje wysoka skuteczność w walce z cukrzycą i unormowaniem stężenia glukozy we krwi.
Zazwyczaj leczenia metforminą rozpoczyna się od jednej tabletki Glucophage xr 500 mg przyjmowanej raz na dobę podczas wieczornego posiłku. Wraz z postępem terapii zalecany schemat dawkowania ulega modyfikacji. Rekomenduje się stopniowe zwiększanie dawki na podstawie regularnego badania glikemii i określenia, jakie jest stężenie glukozy we krwi. Dawkę leku należy ustalić w sposób indywidualny, jednak maksymalnie pacjent może przyjąć 2000 mg substancji czynnej na dobę.
W przypadku gdy zastosowana dawka nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii, lekarz może podjąć decyzję o jej zwiększeniu lub odstawieniu metforminy i zastosowaniu innego wyrobu farmakologicznego. U starszych pacjentów dawkę ustala się na podstawie parametrów czynności nerek. Jeżeli cukrzyca jest odpowiednio kontrolowana, to lekarz może rozważyć zmniejszenie dawki.
W leczeniu zespołu policystycznych jajników dawką dobową metforminy jest z reguły 1500 mg.
Istnieją określone przeciwwskazania do tego, by stosować ten wyrób medyczny. Wówczas rekomenduje się zastosowanie innego skutecznego preparatu, który pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta. Podstawowe przeciwwskazania to:
uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu;
występowanie zaburzeń czynności wątroby (m.in. niewydolność wątroby);
zaburzenia czynności nerek;
odwodnienie (np. podczas długotrwałej biegunki lub wymiotów wzrasta ryzyko kwasicy mleczanowej);
niewyrównana cukrzyca;
ostra niewydolność serca;
niewydolność oddechowa;
przebyty niedawno zawał mięśnia sercowego;
hiperglikemia;
cukrzycowa kwasica ketonowa;
ciężkie zakażenia (np. zapalenie oskrzeli, płuc lub nerek);
nadmierne spożycie alkoholu;
wiek poniżej 18. lat.
Jeżeli występują u Ciebie powyższe schorzenia i przeciwwskazania, to należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza przed rozważeniem rozpoczęcia leczenia metforminą. Ponadto rada lekarska niezbędna jest także w sytuacji, gdy pacjent musi:
wykonać badanie radiologiczne;
wykonać badanie ze wstrzyknięciem środka kontrastowego z jodem do krwi;
poddać się dużemu zabiegowi chirurgicznemu.
W określonych przypadkach niezbędne jest również zachowanie szczególnej ostrożności podczas kontynuowania terapii przeciwcukrzycowej. Stosowanie preparatu Glucophage xr może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. To rzadkie, jednak niebezpieczne działanie niepożądane, a zagrożenie wzrasta wtedy, gdy istnieje jednoczesne ryzyko zaburzeń czynności nerek. Ponadto do czynników zwiększających zagrożenie należą także: spożywanie alkoholu, odwodnienie, głodzenie się, zaburzenia czynności wątroby i inne stany chorobowe.
Jeżeli pacjent boryka się z biegunką lub wymiotami i odwodnieniem, to czasowo wstrzymuje się przyjmowanie leku. Takie samo działanie rekomenduje się w przypadku podwyższonej temperatury ciała i przyjmowania mniejszej ilości płynów niż zwykle.
Kwasica mleczanowa to stan zagrażający życiu, dlatego po zaobserwowaniu jednego z poniższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
ból brzucha;
wymioty;
trudności z oddychaniem;
skurcze mięśni;
spowolnienie akcji serca;
obniżenie temperatury ciała;
silne zmęczenie;
złe samopoczucie.
Ponadto ostrożność należy zachować przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. U pacjentów leczonych metforminą rekomenduje się przeprowadzanie regularnych badań. Wymagana jest m.in. regularna kontrola czynności nerek(minimum 1-2 razy w roku). Warto również sprawdzać maksymalne stężenie metforminy oraz stężenie cholesterolucałkowitego.
Przyjmowanie tego wyrobu medycznego może powodować występowanie potencjalnych skutków ubocznych. Występują one tylko w niektórych przypadkach. Wybrane skutki uboczne mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego po ich zaobserwowaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kwasica mleczanowa występuje bardzo rzadko i zdarza się maksymalnie raz na 10 000 pacjentów leczonych metforminą.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:
zaburzenia smaku;
nudności;
biegunka;
wymioty;
utrata apetytu;
zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
ból brzucha;
zmniejszenie witaminy B12;
zmęczenie.
Te objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.
Sporadycznie mogą wystąpić także:
kwasica mleczanowa;
zapalenie wątroby;
reakcje skórne;
zaostrzenie chorób przewlekłych;
nieprawidłowe wyniki badan wątroby;
zmniejszenie masy ciała.
Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkim przyjmowanych lekach. Z wieloma z nich wchodzi w interakcje, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz decyduje o tym, czy Glucophage xr może być stosowany jednocześnie z innymi preparatami, czy musi nastąpić zmiana środka leczniczego.
Szczególne istotne jest poinformowanie lekarza w przypadku jednoczesnego stosowania metforminy i takich leków jak:
leki moczopędne;
leki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
antagoniści receptora angiotensyny II;
inhibitory ICE;
doustne leki przeciwzakrzepowe;
kortykosteroidy;
inne leki stosowane przy cukrzycy;
leki mogące wpływać na działanie i stężenie Glucophage xr.
Ponadto należy uważać na łączenie Glucophage xr z lekami pobudzającymi receptory beta-2-adrenergiczne. Lek można łączyć z insuliną, aby zwiększyć kontrolę nad stężeniem glukozy we krwi. Wówczas dawkę insuliny ustala się na podstawie badań. Środek nie wykazuje również negatywnego działania w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Preparat Glucophage xr nie jest zalecany kobietom w ciąży lub z podejrzeniem zajścia w ciążę. Jego przyjmowanie rekomenduje się tylko w sytuacjach, gdy korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Leku nie zaleca się stosować u kobiet w okresie karmienia piersią lub planującym karmienie piersią w najbliższym czasie. Wówczas rekomenduje się alternatywne leczenie. Jeżeli przyjmowanie Glucophage xr jest konieczne, to karmienie należy przerwać, a nadmiar pokarmu odprowadzać i utylizować.
Przyjmowanie leku nie powoduje hipoglikemii, dlatego nie ma on wpływu na ograniczoną zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów lub też obsługiwania maszyn. Jeżeli jednak łączysz lek z innymi preparatami lub zauważysz u siebie niepokojące symptomy, to zrezygnuj z podróżowania autem lub poinformuj o swojej sytuacji przełożonych i współpracowników.
Cukrzyca typu 2 wymaga długotrwałego przyjmowania środków farmakologicznych. Podstawowa diagnoza przeprowadzana jest przez specjalistę. Kontynuację leczenia i dostępu do leków możesz otrzymać w ramach zdalnej konsultacji medycznej. Recepta online to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i nerwy. Wystarczy wypełnić formularz medyczny i wskazać dany preparat. W odpowiedzi lekarz sprawdzi Twój stan zdrowia, a także wskazanie do wystawienia e-recepty na zakup Glucophage xr. E-receptę otrzymaną w ramach konsultacji recepty online możesz zrealizować w dowolnie wybranej aptece.
Twoja e-recepta zostanie wysłana na maila lub numer telefonu, a także dostępna będzie na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.