Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Środek Metformax to lek przeciwcukrzycowy, którego zadaniem jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. W związku z tym należy do grupy leków hipoglikemizujących zwanych biguanidami. Swoje działanie opiera na substancji czynnej metforminie. Przeznaczony jest do leczenia cukrzycy typu 2. Ze względu na skład i działanie, dostępny jest tylko na receptę. Lek Metformax ma postać tabletek.

Zapraszamy do zapoznania się z jego opisem medycznym oraz najważniejszymi informacjami na jego temat.

Metformax - mechanizm działania, przeznaczenie

Preparat Metformax to środek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2. Choroba ta nazywana jest cukrzycą niezależną od insuliny. Charakterystyczne dla niej jest to, że nawet w przypadku wprowadzenia diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi, dlatego niezbędne jest stosowanie środków farmakologicznych. Dodatkowym wskazaniem u kobiet jest stosowanie leku Metformax w leczeniu zespołu policystycznych jajników.

Lek Metformax zawiera substancję czynną metforminę. To ona odpowiada za zmniejszenie stężenia glukozy we krwi pacjenta. Ponadto pomaga utrzymać stężenie glukozy na poziomie zbliżonym do fizjologicznego. W przypadku pacjentów z nadwagą stosowanie leku pomaga w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia poważnych powikłań cukrzycowych. Lek Metformax stosuje się jako jedyny w terapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Lekarz na podstawie badań dostosuje rekomendowaną dawkę insuliny.

Metformina zawarta w tabletkach odpowiada za hamowanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy. W ten sposób zwiększa się obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz obserwuje się opóźnienie i zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelitach. Prowadzi to do mniejszego wytwarzania glukozy w wątrobie. Jednocześnie metformina nie powoduje hipoglikemii, ponieważ nie pobudza wydzielania insuliny. Dzięki tej substancji możliwe jest ustabilizowanie masy ciała lub nawet jej powolne zmniejszanie. Te wszystkie procesy przekładają się na poprawę skuteczności leczenia cukrzycy i wsparcie właściwej kontroli stężenia glukozy we krwi.

Metformax - cena, refundacja

Cena leku Metformax zależy od stopnia jego refundacji oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie środek dostępny jest w opakowaniach po 30 i 60 tabletek. W każdej z nich jest 500 mg substancji czynnej. Pełna cena leku bez refundacji to:

 • Metformax 500 (30 tabletek) - 5,70 PLN;
 • Metformax 500 (60 tabletek) - 10,55 PLN.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacyjnymi środek Metformax dostępny jest w całościowej lub częściowej refundacji w obu wariantach opakowań. Lek za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach ujętych w decyzji refundacyjnej.

Z częściowej refundacji mogą skorzystać pacjenci we wskazaniach: nieprawidłowa tolerancja glukozy (stan przedcukrzycowy), gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Wówczas lek kosztuje:

 • Metformax 500 (30 tabletek) - 2,99 PLN;
 • Metformax 500 (60 tabletek) - 5,09 PLN.

Nieco mniejsza refundacja obejmuje pacjentów, u których występują takie wskazania jak: zespoły insulinooporności w przypadkach innych niż cukrzyca, oraz cukrzyca. Wówczas cena leku to:

 • Metformax 500 (30 tabletek) - 5,02 PLN;
 • Metformax 500 (60 tabletek) - 5,95 PLN.

Metformax - zamienniki lub podobne leki

W leczeniu cukrzycy typu 2 stosuje się różne środki. Jako zamienniki leku Metformax wymieniane są m.in.: Etform, Formetic, Avamina, Metformin Bluefish, Metfogamma, Metcrean, Metifor, Glucophage, Metformin Galena i Siofor. O konieczności zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Na uwadze ma dobro i bezpieczeństwo pacjenta.

Metformax - pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna metformina. Każda tabletka zawiera chlorowodorek metforminy w stężeniu 500 mg. Substancje pomocnicze leku to talk, powidon i stearynian magnezu.

Metformax - dawkowanie, stosowanie leku

Lek Metformax musi być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto terapia powinna być prowadzona równolegle ze zmianą nawyków pacjenta, w tym z zastosowaniem zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych. Dawkowanie ustalane jest w sposób indywidualny.

Standardowa dawka początkowa w przypadku cukrzycy u osób dorosłych wynosi 500-850 mg 2-3 razy na dobę. Lekarz może zarządzić powolne zwiększanie dawki aż do uzyskania właściwego stężenia glukozy i docelowego efektu terapii. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych.

W stanie przedcukrzycowym standardowa dawka wynosi zazwyczaj 500 mg dwa razy na dobę. Jeżeli wskazaniem do stosowania leku jest zespół policystycznych jajników, to standardowa dawka wynosi 500 mg trzy razy na dobę lub 850 mg dwa razy na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek oraz zaburzeniami czynności wątroby mogą wymagać modyfikacji dawkowania i podawania mniejszych dawek dobowych. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz.

Lek Metformax przyjmuje się w trakcie lub od razu po posiłku. Tabletki połyka się w całości, popijając szklanką wody. W przypadku jednej dawki na dobę lek należy przyjmować rano do śniadania. Dwie dawki na dobę przyjmuje się przy śniadaniu i kolacji. Trzy dawki przyjmuje się przy śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Metformax - stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Decyzję o konieczności zastosowania leku Metformax w ciąży lub w okresie karmienia piersią podejmuje lekarz prowadzący. Związane z tym korzyści muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Docelowo nie powinno się stosować tego leku u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli kobieta jest w trakcie laktacji, to należy przerwać karmienie dziecka mlekiem matki. Substancja czynna przenika do mleka i może powodować poważne skutki uboczne u dziecka.

Metformax - możliwe skutki uboczne stosowania leku Metformax

Leczenie cukrzycy typu 2 z zastosowaniem leku Metformax może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego z pacjentów. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Bardzo rzadko występuje kwasica mleczanowa. W tym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i udać się do szpitala.

Inne skutki uboczne związane ze stosowaniem preparatu Metformax to m.in.:

 • ból brzucha;
 • nudności;
 • biegunka;
 • wymioty;
 • utrata apetytu;
 • zaburzenia smaku;
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
 • reakcje skórne;
 • zmniejszenie stężenia witaminy B12 we krwi;
 • zaburzenia w wynikach badań czynności wątroby;
 • żółtaczka.

Odpowiednie stosowanie leku powoduje zmniejszenie częstości występowania powikłań i skutków bocznych. Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.

Metformax - przeciwwskazania, środki ostrożności przed zastosowaniem leku Metformax

Nie należy stosować leku Metformax w przypadku uczulenia na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto wśród przeciwwskazań znajdują się:

 • stan przedśpiączkowy w cukrzycy;
 • niekontrolowana cukrzyca (np.: cukrzycowa kwasica ketonowa, ciężka hiperglikemia);
 • odwodnienie organizmu (np. wskutek biegunki lub wymiotów);
 • zaburzenia czynności nerek (zmniejszona czynność nerek);
 • zaburzenia czynności wątroby (np. niewydolność wątroby);
 • ciężkie zakażenia (np.: układu oddechowego, płuc lub nerek);
 • niewyrównana cukrzyca;
 • uzależnienie i nadużywanie alkoholu;
 • okres karmienia piersią;
 • przyjmowanie leków na niewydolność serca;
 • potrzeba przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego;
 • planowane badanie rentgenowskie lub badanie z wykorzystaniem środka kontrastującego z jodem (kontynuację terapii można rozpocząć najszybciej po 48h po badaniu i tylko po oznaczeniu parametrów czynnościowych nerek).

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia terapii u pacjentów leczonych metforminą. Stosowanie leku może powodować zwiększone ryzyko kwasicy mleczanowej, czyli stanu zagrażającego zdrowiu pacjenta. Wówczas niezbędne są natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem oraz hospitalizacja. Pacjent podczas leczenia powinien przeprowadzać regularne badania i pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Metformax - interakcje z innymi lekami

Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Metformax może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:

 • kortykosteroidy (stosowane w leczeniu astmy i ciężkich zakażeń skóry);
 • leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ, inhibitory COX-2);
 • agoniści receptora beta-2-adrenergicznego (stosowane w leczeniu astmy);
 • wybrane leki na nadciśnienie (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II).

Wykaz wszystkich tych substancji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią zapoznać i ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem prowadzącym.

FAQ - pytania o lek Metformax

Jednym z objawów przyjmowania metforminy jest powolne zmniejszanie się masy ciała pacjenta. Właśnie dlatego lek ten rekomendowany jest zwłaszcza w przypadku cukrzycy występującej z nadwagą.
Pierwsze efekty terapeutyczne przyjmowania leku Metformax obserwuje się już po 2-3 dniach od rozpoczęcia terapii. Jeżeli jednak po dwóch tygodniach nie będzie poprawy, to należy skontaktować się z lekarzem. Wówczas niezbędne może być zwiększenie zalecanej dawki leku.
Lek Metformax należy przyjmować tak długo, jak wskaże lekarz. Preparat przeznaczony jest do prowadzenia długotrwałej terapii w celu kontrolowania stężenia glukozy we krwi.
W przypadku jednej dawki na dobę lek należy przyjmować rano do śniadania. Dwie dawki na dobę przyjmuje się przy śniadaniu i kolacji. Trzy dawki przyjmuje się przy śniadaniu, obiedzie i kolacji. Lek stosuje się codziennie o tych samych porach.
O tym, czy należy przerwać podawanie metforminy, decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent zdecyduje się na to we własnym zakresie, to wzrośnie ryzyko wystąpienia powikłań związanych z brakiem leczenia cukrzycy. Samo odstawienie leku nie powinno powodować dodatkowych skutków ubocznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację